Počas svojej púte po oblohe Mesiac prechádza jednotlivými znameniami zverokruhu, čo ovplyvňuje vždy inú časť ľudského tela, ako aj emócie a psychiku. Nezáleží pritom na tom, v akom znamení sme sa my sami narodili, pretože Mesiac vplýva na každého. Napríklad Baran ovplyvňuje oblasť hlavy, Býk oblasť krku a tak postupne ďalej, až napokon znamenie Rýb ovplyvňuje chodidlá. Ak sa chceme dobre starať o svoje zdravie, vždy sa snažme Mesiacom aktuálne ovplyvnenú časť tela posilniť (napríklad cvičením, masážou, vhodným čajom, aromaterapiou a pod.) – účinok bude mnohonásobne väčší. Platí to však aj naopak: ak Mesiacom práve ovplyvnenú časť tela nevhodne zaťažíme, následky budú horšie.

Naši predkovia dobre poznali mesačné vplyvy a podľa nich si volili vhodný čas pre začatie rôznych prác, lekárskych zákrokov, podpisovanie dôležitých papierov, ako aj pre mnohé ďalšie činnosti.

Po minulo-týždňovom nove nám Mesiac tento týždeň dorastá a postupne prechádza zo znamenia Leva až po znamenie Škorpióna. Takýto vplyv bude na nás mať:

Pondelok 16.7. – Utorok 17.7. (do 10.00 hod) – Mesiac v znameni Leva

Zdravie a kozmetika:
Srdcovo-cievne choroby sú v súčasnosti veľmi rozšírené a nebezpečné. Propagované rastlinné margaríny a všelijaké náhrady masla sú pohromou pre cievy! Náš organizmus ich nevie poriadne spracovať, čo má za následok zvýšený cholesterol, rýchlejšie starnutie atď. Snažme sa ich nahradiť kvalitnými prírodnými olejmi, ako je kokosový či tekvicový, alebo prepusteným maslom ghí; tie posilňujú trávenie a odstraňujú cholesterol. Dajme si podstrihnúť vlasy
pre lepší rast. V týchto dňoch si pripravujme čaje zo srdcovníka, medovky a ľubovníka, alebo z kvetu či listu hlohu.

Záhrada a domácnosť:
Jahodám po zbere zostriháme listy tesne nad srdiečkom; záhon vyčistíme a pohnojíme. Stále rodiace jahody nezostrihávajme, aby sme sa nepripravili o ďalšiu úrodu. Ostrihajme len poplazy, aby sa rastlinky neoslabovali. Ak sa chystáme založiť nový záhon jahôd, nechajme na poplaze len prvú rastlinku, aby spevnela, a zvyšok poplazu odstrihnime. Okopme pôdu pod stromami, alebo pokosme burinu ešte pred vysemenením a pridajme ju k stromom ako nástielku,
spolu s pokosenou trávou.

Utorok 17.7. – Piatok 20.7. (do 20.00 hod) – Mesiac v znamení Panny

Zdravie a kozmetika:
Dni Panny sú vhodné na čítanie a učenie. Môžeme sa tiež pustiť do dlhodobého plánovania. Telesne Mesiac ovplyvňuje tenké a hrubé črevo, slezinu a pankreas. Aktívna fáza tenkého čreva je v lete medzi 14. a 16. hodinou. Pre správne fungovanie potrebuje kľud, náročnejšie pracovné záležitosti sa preto snažme vybaviť dovtedy. Na podporu trávenia si uvarme čaj zo zemežlče. Táto cenná bylinka obsahuje horčiny, ktoré povzbudzujú tráviace šťavy; zlepšuje sa tak trávenie aj vstrebávanie živín. Upravme si účes, lebo teraz dlhšie vydrží.

Záhrada a domácnosť:
Dni Panny sú pre záhradné práce ideálne. Okopaním a poliatím dostanú rastlinky silný impulz na rast. Zamerajme sa najmä na koreňovú zeleninu. Skyprime pôdu okolo zeleru, čierneho koreňa a póru. Ak je sucho, zalejme záhony citlivejšej zeleniny. Mrkva a kaleráby pri nedostatku vlahy praskajú. Vysievame reďkovku na jesennú a zimnú spotrebu. Tieto zimné kultivary vysievame veľmi riedko, najlepšie tak, že do jamôk, vzdialených od seba 15 cm, vložíme po tri semienka. Zbierajme bylinky na podporu trávenia, slinivky brušnej, sleziny a pankreasu: repík, rumanček, mäta, ľubovník, nátržník husí a ďalšie. Teraz nájdeme aj veľa bylín na ochorenie čriev, ako je levanduľa, list maliníku, v niektorých oblastiach aj alchemilka. Určite nájdeme jahodový list, rumanček a materinu dúšku.

Piatok 20.7. – Sobota 21.7. – Mesiac v znamení Váh

Zdravie a kozmetika:
Symbolom Váh je rovnováha a harmónia – nielen fyzická, ale aj psychická. Ak sa dostaneme do sporov, snažme sa ich riešiť z nadhľadu a skúsme sa vžiť aj do pozície protivníka. Telo sa v dňoch Váh veľmi dobre zbavuje toxických látok. Uvarme si preto čaj z prasličky, žihľavy, brezy alebo zlatobyle, aby sme očiste napomohli; vypiť by sme ho mali najmenej 1,5 l denne.

Záhrada a domácnosť:
Jarné cibuľoviny, ktoré už majú zatiahnuté listy, sa môžu vybrať z pôdy. Označíme si ich a uložíme na suché miesto. Na jeseň ich vysadíme na nové miesto. Dni Váh sú veľmi vhodné na zber kvetov, hlavne teraz, keď Mesiac dorastá. Kvety zbierajme okolo poludnia a za suchého počasia. Tieto dni prajú hlavne bylinám na obličky a močové cesty. Zbierame
rebríček, prasličku, kvet zlatobyle, ihlice tŕnistej, listy čiernej ríbezle, brusnice a ďalšie. Ak je pekné počasie, vyvetrajme byt.

Nedeľa 22.7. – Mesiac v znamení Škorpióna

Zdravie a kozmetika:
Telesne Mesiac ovplyvňuje pohlavné a vylučovacie orgány. Ženy by si mali v týchto dňoch pripravovať čaje z alchemilky, nechtíku, ľubovníka, hluchavky alebo rebríčka.

Záhrada a domácnosť:
Okopávame a zalievame záhony s listovou zeleninou a hlúbovinami. Zrelé rastliny zbierajme len na okamžitú spotrebu, lebo teraz dosť rýchlo vädnú. Na zber listovej zeleniny pre dlhšie uskladnenie si vyberme radšej dni kvetov.

Viac nájdete v našom Lunárnom kalendári:

Vladimír Jakubec – Lunárny kalendár 2018 /Eugenika

Lunárny kalendár je veľmi populárny a užitočný. Vysvetlí a poradí vám, ako čo najvhodnejšie využiť čas v súlade s prírodnými silami, a to na základe vplyvu Mesiaca na život na Zemi. Rozmanité vplyvy prakticky na všetky oblasti nášho života sú dané jednak mesačnými fázami – premena Mesiaca od novu po spln a naopak – jednak cyklickým prechodom Mesiaca dvanástimi znameniami zverokruhu, ako aj stavom Mesiaca, ktorý delí dni na dni koreňov, listov, kvetov a plodov.

Lunárny kalendár charakterizuje každý z 365 dní z hľadiska mesačného (lunárneho) vplyvu. Predstavuje sprievodcu celým rokom, ktorý prináša množstvo užitočných a zaujímavých rád, odporúčaní a tipov. Hlavnou oblasťou záujmu je pritom záhradkárstvo. Záhradkári tu nájdu podrobný plán práce na celý rok. Tí z vás, ktorí radi zbierajú liečivé rastliny, sa dozvedia, kedy ktoré sa majú zbierať.

Ďalšou významnou oblasťou je zdravie, životospráva a psychika. Nájdete tu dôležité a zaujímavé informácie o tom, ktoré časti nášho organizmu sú deň za dňom Mesiacom ovplyvňované aj ako pôsobia aktuálne lunárne vplyvy na náš bežný život. Získate množstvo praktických, jednoduchých rád a tipov, ako posilniť svoju kondíciu, predchádzať zdravotným problémom, zmierňovať rôzne ťažkosti, zdravo sa stravovať, starať sa o svoje telo a nezanedbávať ani kozmetickú stránku. Mnohí ľudia iste ocenia aj rady na každý deň, aké druhy bylinných čajov sú práve vhodné. A zmieňuje sa tu aj vplyv Mesiaca na našu psychiku podľa toho, v akom znamení Luna práve stojí; každé znamenie zverokruhu totiž pôsobí inak na našu dušu, prebúdza v nás iné vlastnosti, pocity a potreby. Špecialitou je vyznačenie lunárnych dní. (Pokiaľ ide o ich význam, odporúčame knihu Lunární dny z Eugeniky.)

Dôležité upozornenie: V našom kalendári je zobrazený časový údaj prechodu Mesiaca „cez“ skutočné súhvezdia, nie astrologické znamenia. V dobách, keď vznikala astrológia, sa tieto údaje zhodovali so skutočnou polohou planét, súhvezdí a hviezd na oblohe. Drobné odchýlky dráhy Slnka, Mesiaca i hviezd v období 26 000 rokov, spôsobené periodickou výchylkou rotácie zemskej osi, viedli k tomu, že po tisícročiach je skutočné astronomické postavenie Mesiaca „v“ jednotlivých súhvezdiach odlišné od dávnych astrologických výpočtov. Kto sa trocha orientuje na nočnej oblohe, ten si všimne, že Mesiac stojí napríklad „v“ súhvezdí Rýb, zatiaľ čo tradičné zdroje uvádzajú, že Mesiac je v Baranovi. („V“ dávame do úvodzoviek preto, lebo Mesiac sa nikdy nedostane naozaj – fyzicky medzi hviezdy súhvezdí.) A tento rozdiel sa neustále mierne zväčšuje. Mnoho pokusov s pestovaním rastlín ukázalo, že ho treba brať do úvahy. Preto náš kalendár tento rozdiel zohľadňuje a uvádza postavenie Mesiaca v skutočných súhvezdiach, lebo tomu zodpovedá jeho vplyv na našu planétu. Týmto sa náš LK líši od väčšiny iných lunárnych kalendárov, ktoré vznikajú mechanickým výpočtom počítačovým programom a nie sú preverené praxou.

Pôvodná cena: 6.90 EUR, Naša cena: 1.00 EUR, Zľava: 85.00 %


Súvisiace články:

– Ako to je s tými lunárnymi kalendármi? Prečo sú medzi nimi rozdiely?

– Lunárny deň a jeho vplyv na náš život

 – Kniha týždňa – Lunárny kalendár


foto: https://commons.wikimedia.org/


 

(Prečítané 217 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár