Počas svojej púte po oblohe Mesiac prechádza jednotlivými znameniami zverokruhu, čo ovplyvňuje vždy inú časť ľudského tela, ako aj emócie a psychiku. Nezáleží pritom na tom, v akom znamení sme sa my sami narodili, pretože Mesiac vplýva na každého.

Ak sa chceme dobre starať o svoje zdravie, vždy sa snažme Mesiacom aktuálne ovplyvnenú časť tela posilniť (napríklad cvičením, masážou, vhodným čajom, aromaterapiou a pod.) – účinok bude mnohonásobne väčší. Platí to však aj naopak: ak Mesiacom práve ovplyvnenú časť tela nevhodne zaťažíme, následky budú horšie.

Naši predkovia dobre poznali mesačné vplyvy a podľa nich si volili vhodný čas pre začatie rôznych prác, lekárskych zákrokov, podpisovanie dôležitých papierov, ako aj pre mnohé ďalšie činnosti.

Tento týždeň Mesiac postupne prechádza zo znamenia Býka až po znamenie Leva, kedy sa dostáva do fázy Novu. Takýto vplyv bude na nás mať:

Pondelok 6.8. – Utorok 7.8. – Mesiac v znameni Býka

Zdravie a kozmetika:
Mesiac v znamení Býka vyvoláva túžbu po pohodlí, pôžitkoch a estetike. Zájdime si na koncert, alebo si vypočujme príjemnú hudbu doma. Bude to balzam pre naše uši, ktoré teraz Mesiac ovplyvňuje. Pozor však na hlasivky, príliš si ich nenamáhajme. Počas dňa si viackrát uvoľnime krčné svaly krúžením hlavy, pričom využívajme skôr tiaž hlavy než násilné naťahovanie. Pod vplyvom Mesiaca je teraz aj štítna žľaza, s ktorou má veľa ľudí problémy. Pri zníženej funkcii užívajme denne morské riasy, drvené ľanové semienka či chaluhu bublinatú; všetky tieto produkty obsahujú jód. Jód je kľúčovým prvkom pre správnu funkciu štítnej žľazy. V tomto znamení pime čaj z repíku, šalvie alebo rumančeku.

Záhrada a domácnosť:
Zberáme cibuľu, cesnak, mrkvu, petržlen, skoré zemiaky a ďalšie zrelé plody. Všetky majú teraz výbornú trvanlivosť a sú vhodné na konzervovanie, sušenie či mrazenie. Ak na zemiakovej vňati objavíme nejaké známky chorôb, ihneď po zbere celú vňať spáľme! Pokiaľ potrebujeme urobiť nejaké stavebné či výkopové práce, v zemných znameniach (Býk, Panna, Kozorožec) budú výsledky pevné a stabilné.

Streda 8.8. – Štvrtok 9.8. – Mesiac v znamení Blížencov

Zdravie a kozmetika:
Mesiac v Blížencoch žičí komunikácii a spoločenským kontaktom. Ak treba, vybavme korešpondenciu alebo telefonáty, predebatujme, čo treba. Telesne Mesiac ovplyvňuje ruky, ramená, plecia, priedušky a pľúca. Voľný čas trávme na čerstvom vzduchu, v parku alebo lese. Pri cvičení klaďme dôraz na ramená a plecia. Boľavé ramená si natierajme masťou z kostihoja a pagaštanu, prípadne tujovým olejom. Pri reumatických bolestiach a poškodenej chrupavke pomáha tinktúra z machovky čerešňovej. Ako jedna z mála byliniek dokáže vyplaviť z kĺbov kryštáliky kyseliny močovej a poškodené kĺbové puzdro regenerovať. Platí to pre všetky kĺby. Varme si čaje z materinej dúšky, slezu alebo skorocelu.

Záhrada a domácnosť:
Okopme záhony s karfiolom a brokolicou. Pre dobrý vývin potrebujú stálu vlahu a dostatok hnojiva, ktoré im pridávame za ubúdajúceho Mesiaca. Správnym mulčovaním zabránime tvorbe prísušku, udržíme v pôde vlhkosť a zabrzdíme rast buriny. Len čo sa karfiolu vytvorí ružica, zviažme nad ňou vonkajšie listy, aby bola chránená. Izbové rastliny potrebujú v letných dňoch veľa vlahy. Ak sú hnojené v dňoch kvetov, lepšie nahadzujú na kvet, ale bývajú častejšie napádané voškami. Pred odchodom na dovolenku zabezpečme rastlinám dostatok vlahy.

Piatok 10.8. – Mesiac v znamení Raka

Zdravie a kozmetika:
Pod vplyvom Raka sme citlivejší. Venujme sa rodine, nebojme sa prejaviť svoje city. Telesne Mesiac ovplyvňuje žalúdok, pečeň, žlčník, dolnú časť hrude a pľúc. Jedzme len ľahko stráviteľné jedlá; každé sústo sa snažme dobre požuť. Pečeň najaktívnejšie pracuje od 2. do 4. hodiny ráno. Ak ju v tomto čase zaťažíme alkoholom, jeho pôsobenie bude obzvlášť úmorné! Na regeneráciu pečene je najlepším liekom spánok a teplo. V Rakovi si nedávajme strihať vlasy, ani si ich neumývajme. V tomto znamení si pripravujme čaje z koreňa púpavy, nátržníku husieho a medovky.

Záhrada a domácnosť:
V záhrade sadíme, rozsádzame, okopávame a polievame listovú zeleninu. V čase perigea nič nesadíme a vôbec nemanipulujeme s rastlinami! Postarajme sa o trávnik – ak ho teraz pokosíme a zavlažíme, zhustne a bude lepšie rásť. Nazbierajme si bylinky na podporu trávenia. Doma polejme izbové rastliny. Vo vodných znameniach ľahko operieme aj silne znečistené prádlo, pričom stačí použiť menšie množstvo prášku. Krátko pred novom ľahko odstránime vodný
kameň z rýchlovarnej kanvice, práčky, vodovodných batérií a pod.

Sobota 11.8. – Nedeľa 12.8. – Mesiac v znamení Leva

Zdravie a kozmetika:
Lev nám dáva odvahu, silu, tvorivosť a optimizmus. V sobotu je nov. Ak si dáme pôst, prípadne budeme jesť len ovocie, naše telo sa lepšie zbaví toxických látok. Chráňme sa pred prudkým obedňajším slnkom. Pokožku si môžeme natierať prírodným kokosovým olejom, ktorý má vysoký ochranný faktor, regeneruje pokožku a ak sme to prehnali s opaľovaním, zmierňuje bolesť a hojí spálenú pokožku. Prírodný (raw) kokosový olej sa používa aj v kuchyni na prípravu šalátov. Pravidelnou konzumáciou tohto oleja znížime cholesterol, zlepšíme trávenie aj funkciu štítnej žľazy.

Záhrada a domácnosť:
V záhrade sadíme, rozsádzame, okopávame a polievame listovú zeleninu.

Podrobnejšie informácie nájdete v našom Lunárnom kalendári:

Vladimír Jakubec – Lunárny kalendár 2018 /Eugenika

Lunárny kalendár je veľmi populárny a užitočný. Vysvetlí a poradí vám, ako čo najvhodnejšie využiť čas v súlade s prírodnými silami, a to na základe vplyvu Mesiaca na život na Zemi. Rozmanité vplyvy prakticky na všetky oblasti nášho života sú dané jednak mesačnými fázami – premena Mesiaca od novu po spln a naopak – jednak cyklickým prechodom Mesiaca dvanástimi znameniami zverokruhu, ako aj stavom Mesiaca, ktorý delí dni na dni koreňov, listov, kvetov a plodov.

Lunárny kalendár charakterizuje každý z 365 dní z hľadiska mesačného (lunárneho) vplyvu. Predstavuje sprievodcu celým rokom, ktorý prináša množstvo užitočných a zaujímavých rád, odporúčaní a tipov. Hlavnou oblasťou záujmu je pritom záhradkárstvo. Záhradkári tu nájdu podrobný plán práce na celý rok. Tí z vás, ktorí radi zbierajú liečivé rastliny, sa dozvedia, kedy ktoré sa majú zbierať.

Ďalšou významnou oblasťou je zdravie, životospráva a psychika. Nájdete tu dôležité a zaujímavé informácie o tom, ktoré časti nášho organizmu sú deň za dňom Mesiacom ovplyvňované aj ako pôsobia aktuálne lunárne vplyvy na náš bežný život. Získate množstvo praktických, jednoduchých rád a tipov, ako posilniť svoju kondíciu, predchádzať zdravotným problémom, zmierňovať rôzne ťažkosti, zdravo sa stravovať, starať sa o svoje telo a nezanedbávať ani kozmetickú stránku. Mnohí ľudia iste ocenia aj rady na každý deň, aké druhy bylinných čajov sú práve vhodné. A zmieňuje sa tu aj vplyv Mesiaca na našu psychiku podľa toho, v akom znamení Luna práve stojí; každé znamenie zverokruhu totiž pôsobí inak na našu dušu, prebúdza v nás iné vlastnosti, pocity a potreby. Špecialitou je vyznačenie lunárnych dní. (Pokiaľ ide o ich význam, odporúčame knihu Lunární dny z Eugeniky.)

Dôležité upozornenie: V našom kalendári je zobrazený časový údaj prechodu Mesiaca „cez“ skutočné súhvezdia, nie astrologické znamenia. V dobách, keď vznikala astrológia, sa tieto údaje zhodovali so skutočnou polohou planét, súhvezdí a hviezd na oblohe. Drobné odchýlky dráhy Slnka, Mesiaca i hviezd v období 26 000 rokov, spôsobené periodickou výchylkou rotácie zemskej osi, viedli k tomu, že po tisícročiach je skutočné astronomické postavenie Mesiaca „v“ jednotlivých súhvezdiach odlišné od dávnych astrologických výpočtov. Kto sa trocha orientuje na nočnej oblohe, ten si všimne, že Mesiac stojí napríklad „v“ súhvezdí Rýb, zatiaľ čo tradičné zdroje uvádzajú, že Mesiac je v Baranovi. („V“ dávame do úvodzoviek preto, lebo Mesiac sa nikdy nedostane naozaj – fyzicky medzi hviezdy súhvezdí.) A tento rozdiel sa neustále mierne zväčšuje. Mnoho pokusov s pestovaním rastlín ukázalo, že ho treba brať do úvahy. Preto náš kalendár tento rozdiel zohľadňuje a uvádza postavenie Mesiaca v skutočných súhvezdiach, lebo tomu zodpovedá jeho vplyv na našu planétu. Týmto sa náš LK líši od väčšiny iných lunárnych kalendárov, ktoré vznikajú mechanickým výpočtom počítačovým programom a nie sú preverené praxou.

Pôvodná cena: 6.90 EUR, Naša cena: 1.00 EUR, Zľava: 85.00 %


Súvisiace články:

 – Ako to je s tými lunárnymi kalendármi? Prečo sú medzi nimi rozdiely?


foto: publicdomainpictures.net


(Prečítané 193 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár