Počas svojej púte po oblohe Mesiac prechádza jednotlivými znameniami zverokruhu, čo ovplyvňuje vždy inú časť ľudského tela, ako aj emócie a psychiku. Nezáleží pritom na tom, v akom znamení sme sa my sami narodili, pretože Mesiac vplýva na každého.

Ak sa chceme dobre starať o svoje zdravie, vždy sa snažme Mesiacom aktuálne ovplyvnenú časť tela posilniť (napríklad cvičením, masážou, vhodným čajom, aromaterapiou a pod.) – účinok bude mnohonásobne väčší. Platí to však aj naopak: ak Mesiacom práve ovplyvnenú časť tela nevhodne zaťažíme, následky budú horšie.

Naši predkovia dobre poznali mesačné vplyvy a podľa nich si volili vhodný čas pre začatie rôznych prác, lekárskych zákrokov, podpisovanie dôležitých papierov, ako aj pre mnohé ďalšie činnosti.

Tento týždeň nám Mesiac začne ubúdať, postupne v noci z pondelka na utorok prechádza zo znamenia Vodnára do Rýb, aby sa zo štvtka na piatok prehupol do Barana a v sobotu podvečer prejde do znamenia Býka. Takýto vplyv bude na nás mať:

Pondelok 27.8. – Mesiac v znameni Vodnára

Zdravie a kozmetika:
Pod vplyvom Vodnára sa niekedy u ľudí prejavuje roztržitosť a unáhlenosť. Náš nervový systém potrebuje vypnúť. Venujme sa preto svojim záľubám, prečítajme si dobrú knihu, počúvajme hudbu, relaxujme. V tomto znamení si pripravujme čaje z pohánkových pliev, veroniky, repíku, nechtíka alebo prasličky.

Záhrada a domácnosť:
Ľalia tigrovaná vytvára v pazuchách listov pacibuľky. Tie vyzbierame a zasadíme do zeme. Plytko, s rozostupom 5 cm; na dno jamky primiešajme piesok alebo štrk ako drenážnu vrstvu a prisypme tenkou vrstvou sypkej zeminy

Utorok 28.8. – štvrtok 30.8. – Mesiac v znamení Rýb

Zdravie a kozmetika:
Senzitívnosť Rýb môžeme pozitívne využiť pri meditáciách a kontempláciách; hlboké rozjímanie nás dovedie k novým poznatkom. Telesne Mesiac ovplyvňuje chodidlá, prsty na nohách a lymfatický systém. Zvyknime si denne používať akupresúrnu podložku. Aj krátke prešľapovanie na nej počas rannej hygieny stimuluje činnosť vnútorných orgánov. Večer si spravme kúpeľ nôh s prídavkom morskej soli. Ak sa chystáme na výlet do prírody, zvoľme nenáročnú trasu. Prejdime sa naboso po tráve, alebo sa broďme v čistom potoku. Striedavo si varme a pime čaje z jahodového alebo ríbezľového listu, mäty, ostružiny malinovej či echinacei. Pri slabej  imunite siahnime po kvalitných prípravkoch z huby reishi, ktorá patrí k najlepším imunostimulačným hubám.

Záhrada a domácnosť:
Dozrievajúce plody teraz zbierajme len na rýchle konzumovanie – v tomto znamení nazbieraná zelenina nie je vhodná na konzervovanie, navyše pomerne rýchlo vädne. Väčšina listovej a hlúbovej zeleniny potrebuje v tomto období hnojenie a výdatnú zálievku. Trsy mäty piepornej môžeme rozdeliť a vysadiť na nové miesta. Po zbere kvetov skráťme na polovicu výhonky levandule – lepšie prezimuje. Zbierame aj šalviu, tymián a ďalšie záhradné koreniny. Zbierajme listy a vňať liečivých bylín, ktoré spotrebujeme hneď, alebo v nasledujúcich dňoch, lebo na zber do zásoby teraz nie je vhodný čas. To isté platí pre bylinky do šalátov a čajových zmesí. Listy môžeme použiť aj na prípravu obkladov či kúpeľov. Zalejme izbové a balkónové kvety.

Piatok 31.8. – sobota 1.9. – Mesiac v znamení Barana

Zdravie a kozmetika:
V Baranovi cítime nárast energie, máme chuť vykonať veľa vecí. Dajme si však pozor na prudkosť, spory a prílišné prejavy ega! Telesne sa zamerajme na oblasť hlavy, ktorú teraz Mesiac najviac ovplyvňuje. Veľmi príjemne a uvoľňujúco bude pôsobiť masáž hlavy a tváre. Na prehĺbenie uvoľnenia môžeme vmiešať do masážneho krému levanduľovú silicu. Po masáži si ošetrime pleť pleťovým mliekom. Unavené oči zregeneruje vlažný obklad z očianky Rostkovovej. V týchto dňoch skráťme pobyt pred televízorom a za počítačom! V tomto znamení si pripravujme čaje z pamajoránu, levandule, ľubovníku alebo kypriny úzkolistej.

Záhrada a domácnosť:
Zbierame papriky, rajčiny, melóny, uhorky a ďalšiu plodovú zeleninu. V týchto dňoch pozbieraná úroda sa hodí na dlhodobé uskladnenie, nakladanie či mrazenie – plody si zachovajú charakteristickú chuť. Tieto dni sú tiež vhodné na zber plodov aj semien do zásoby. Ešte stále môžeme pripravovať nové záhony pre jahody. Pôdu do hĺbky zrýľujme a do vrchnej vrstvy zapracujme maštaľný hnoj. Nasaďme nové sadenice, ale len z jednoročných rastlín, aby neboli napadnuté plesňou. Zbierame bylinky pôsobiace na bolesti hlavy a uvoľnenie, ako je levanduľa a medovka. Je veľmi vhodný čas nazbierať si aj očianku a uskladniť ju na zimu do zásoby; pomôže nám pri únave očí a očných zápaloch.

Nedeľa 2.9. – Mesiac v znamení Býka

Zdravie a kozmetika:
Mesiac v znamení Býka vyvoláva túžbu po pohodlí, pôžitkoch a estetike. Telesne ovplyvňuje uši, zuby, krk, štítnu žľazu a hlasivky. Všetko, čo v týchto dňoch spravíme pre dané časti tela, bude mať zvýšený preventívny aj liečebný účinok. Uvoľnime si stuhnuté krčné svaly vhodným cvičením, vymasírujme si krk.

Záhrada a domácnosť:
Pokračujeme v zbere úrody. Teraz pozbierané plody majú dobrú trvanlivosť a hodia sa na dlhodobé uskladnenie, konzervovanie či mrazenie.

Podrobnejšie informácie nájdete v našom Lunárnom kalendári:

Vladimír Jakubec – Lunárny kalendár 2018 /Eugenika

Lunárny kalendár je veľmi populárny a užitočný. Vysvetlí a poradí vám, ako čo najvhodnejšie využiť čas v súlade s prírodnými silami, a to na základe vplyvu Mesiaca na život na Zemi. Rozmanité vplyvy prakticky na všetky oblasti nášho života sú dané jednak mesačnými fázami – premena Mesiaca od novu po spln a naopak – jednak cyklickým prechodom Mesiaca dvanástimi znameniami zverokruhu, ako aj stavom Mesiaca, ktorý delí dni na dni koreňov, listov, kvetov a plodov.

Lunárny kalendár charakterizuje každý z 365 dní z hľadiska mesačného (lunárneho) vplyvu. Predstavuje sprievodcu celým rokom, ktorý prináša množstvo užitočných a zaujímavých rád, odporúčaní a tipov. Hlavnou oblasťou záujmu je pritom záhradkárstvo. Záhradkári tu nájdu podrobný plán práce na celý rok. Tí z vás, ktorí radi zbierajú liečivé rastliny, sa dozvedia, kedy ktoré sa majú zbierať.

Ďalšou významnou oblasťou je zdravie, životospráva a psychika. Nájdete tu dôležité a zaujímavé informácie o tom, ktoré časti nášho organizmu sú deň za dňom Mesiacom ovplyvňované aj ako pôsobia aktuálne lunárne vplyvy na náš bežný život. Získate množstvo praktických, jednoduchých rád a tipov, ako posilniť svoju kondíciu, predchádzať zdravotným problémom, zmierňovať rôzne ťažkosti, zdravo sa stravovať, starať sa o svoje telo a nezanedbávať ani kozmetickú stránku. Mnohí ľudia iste ocenia aj rady na každý deň, aké druhy bylinných čajov sú práve vhodné. A zmieňuje sa tu aj vplyv Mesiaca na našu psychiku podľa toho, v akom znamení Luna práve stojí; každé znamenie zverokruhu totiž pôsobí inak na našu dušu, prebúdza v nás iné vlastnosti, pocity a potreby. Špecialitou je vyznačenie lunárnych dní. (Pokiaľ ide o ich význam, odporúčame knihu Lunární dny z Eugeniky.)

Dôležité upozornenie: V našom kalendári je zobrazený časový údaj prechodu Mesiaca „cez“ skutočné súhvezdia, nie astrologické znamenia. V dobách, keď vznikala astrológia, sa tieto údaje zhodovali so skutočnou polohou planét, súhvezdí a hviezd na oblohe. Drobné odchýlky dráhy Slnka, Mesiaca i hviezd v období 26 000 rokov, spôsobené periodickou výchylkou rotácie zemskej osi, viedli k tomu, že po tisícročiach je skutočné astronomické postavenie Mesiaca „v“ jednotlivých súhvezdiach odlišné od dávnych astrologických výpočtov. Kto sa trocha orientuje na nočnej oblohe, ten si všimne, že Mesiac stojí napríklad „v“ súhvezdí Rýb, zatiaľ čo tradičné zdroje uvádzajú, že Mesiac je v Baranovi. („V“ dávame do úvodzoviek preto, lebo Mesiac sa nikdy nedostane naozaj – fyzicky medzi hviezdy súhvezdí.) A tento rozdiel sa neustále mierne zväčšuje. Mnoho pokusov s pestovaním rastlín ukázalo, že ho treba brať do úvahy. Preto náš kalendár tento rozdiel zohľadňuje a uvádza postavenie Mesiaca v skutočných súhvezdiach, lebo tomu zodpovedá jeho vplyv na našu planétu. Týmto sa náš LK líši od väčšiny iných lunárnych kalendárov, ktoré vznikajú mechanickým výpočtom počítačovým programom a nie sú preverené praxou.

Pôvodná cena: 6.90 EUR, Naša cena: 1.00 EUR, Zľava: 85.00 %


Súvisiace články:

Ako to je s tými lunárnymi kalendármi? Prečo sú medzi nimi rozdiely?


foto: https://pxhere.com/


(Prečítané 299 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár