Vysoká hladina homocysteínu a nedostatok vitamínov skupiny B (predovšetkým kyselina listová a B12) sa spája so zvýšeným rizikom rozvoja vekom podmienenej makulárnej degenerácie.
Vekom podmienená makulárna degenerácia je vo vyspelých krajinách najčastejšie ochorenie vedúce k slepote. V súčasnosti má priam až pandémické rozšírenie po celom svete. Uvádza sa, že vo veku 75 rokov ňou trpí až 30% ľudí. Často sa prvé problémy začínajú objavovať už vo veku 55 rokov. Pri tomto ochorení dochádza k deštrukcii buniek sietnice, predovšetkým v centrálnej časti označovanej ako žltá škvrna (makula). Takáto deštrukcia má za následok zhoršené videnie, skreslené videnie, stratu centrálneho videnia alebo úplnú stratu zraku. Ochorenie sa prejavuje v dvoch základných formách – suchej (80% prípadov) a vlhkej.
Ako ste na tom vy so svojim zrakom si môžete otestovať prostredníctvom Amslerovej mriežky. Skreslenie mriežky, poohýbané čiary, nepravidelné tvary alebo šedé tiene môžu znamenať makulárnu degeneráciu. Na prvú mriežku sa pozeráte, jedným okom, druhé je zakryté. Obrázok vpravo predstavuje príklad ako vidíte mriežku v prípade ochorenia.
Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) má mnohé príčiny. K rizikovým faktorom patrí vek, genetika (hoci rozvíjajúca sa epigenetika jej dáva riadne na frak a rúca zaužívané tvrdenia), fajčenie (podporuje tvorbu voľných radikálov, znižuje zásoby vitamínov C, B12), životný štýl a strava, silné slnečné žiarenie a nedostatočná ochrana pred ním, nedostatok antioxidantov v strave a vznik voľných radikálov, nedostatok vitamínov, minerálov, hypertenzia, obezita, vysoký cholesterol. Patrí k ním aj zvýšená hladina homocysteínu.
Homocysteín a zníženie jeho hodnoty v krvi tak môže byť ovplyvniteľným rizikovým faktorom makulárnej degenerácie a môže pomôcť zabrániť vzniku slepoty v neskoršom veku. Makulárna degenerácia nie je jediné ochorenie oka súvisiace s vysokým homocysteínom. Vedci potvrdili spojitosť vysokej hladiny homocysteínu aj s ďalšími ochoreniami oka (diabetická retinopatia, glaukóm, optická neuropatia, hypertenzná retinopatia).
Motivujúce je, že hladinu homocysteínu je možné znížiť na optimálnu hodnotu a tým vylúčiť jeden z rizikových faktorov tohto závažného ochorenia. Nejde pritom len o doplnenie vitamínov B skupiny, iných doplnkov či zmenu zloženia stravy.
Potrebné látky pre oko sa musia vstrebať v tráviacom systéme, metabolizovať v pečeni, toxické látky sa musia vylúčiť. Všetky systémy máme navzájom poprepájané, ani najkvalitnejšie doplnky či strava sa nevstrebú a nebudú pre telo využiteľné, pokiaľ nebude v poriadku žalúdok, črevá a mikroflóra, pečeň a žlčník, cievy a stav endotelu v nich, a pod. Pozornosť by mali zvýšiť napríklad aj ľudia s vyoperovaným žlčníkom, pretože môžu obťažnejšie vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K) a taktiež karotenoidy a ostatné farbivá potrebné pre činnosť oka (luteín, zeaxantín). So vstrebávaním vitamínov súvisí aj funkčnosť a zdravie čriev (vstrebávanie B vitamínov), žalúdka, príjem veľkého množstva trans-mastných kyselín a škodlivých tukov, či veľké množstvo sladkostí a cukru.
Zníženie vysokej hladiny homocysteínu, a prevencia a terapia vekom podmienenej makulárnej degenerácie si vyžaduje celostný prístup, často náročný a zdĺhavý. Avšak zastavenie, oddialenie či zlepšenie stavu tohto ochorenia za to určite stojí. Ak máte problém s vekom podmienenou makulárnou degeneráciou a potrebujete viac informácií, napíšte mi alebo si dohodnite konzultáciu.
—
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.