Väčšina ľudí má svoje hlavné negatívne skúsenosti, nezdravé vzorce a traumatické zážitky z rodiny. Paradoxne, naši najbližší – zvyčajne rodičia, často aj ďalší príbuzní – sú našimi najväčšími, najsilnejšími „nepriateľmi“.

Avšak ako sa vraví, čo ťa nezabije, to ťa posilní, a teda neľahké životné podmienky nás môžu urobiť aj oveľa silnejšími, skúsenejšími či múdrejšími, než ako keby sme si žili ako vo vatičke. Inak povedané, nie každý, kto bol v detstve týraný alebo zanedbávaný, sa nutne stane psychopatom či, ako ukazujú krimi-seriály, sériovým vrahom. Aj bez takýchto extrémnych následkov však vyrastať alebo stále žiť v problematickej rodine má svoj zhubný vplyv; minimálne nás to oberá o radosť zo života a ľahkosť bytia.

Kto by sa nechcel zo zlých pomerov vymaniť a z nezdravých návykov, vzorov a presvedčení vyliečiť?! Lenže ako? Nie každý si môže dovoliť psychológa či inú formu terapie, ani nie každý k hľadaniu takejto profesionálnej pomoci inklinuje. Prípadne by o ňu aj stál, ale nevie, ako na to. Pre takéto prípady – ale v podstate pre kohokoľvek, kto má pocit, že nežije v ľahkých rodinných pomeroch alebo že nemá dobré vzťahy s rodičmi – je tu táto kniha. Má tú prednosť, že ju napísal skutočný odborník a profesionál, a pritom je absolútne jasná, ľahká a praktická.

V prvom rade je na nej vynikajúce, že definuje 10 druhov problematických – alebo, škaredšie povedané, „chorých“ rodín, takže sa môžete hneď zaradiť do tej, ktorá sa vás týka (alebo o ktorej by ste sa radi dozvedeli viac) a nájsť si v knihe to svoje. Ku každej z týchto desiatich typov rodín sa predstavuje a rozoberá ukážkový prípad, ktorý však nezobrazuje len deštruktívne a smutné stránky života v takýchto pomeroch, ale hlavne popisuje cestu k slobode, duševnému zdraviu a šťastnému životu. Nehovoriac o tom, že sa vám naskytuje možnosť uvedené nedobré správanie a prejavy členov rodinného zoskupenia aj pochopiť, čo býva tiež významnou súčasťou procesu uvedomenia a následného oslobodenia.

Žiť v narušenej rodine bežne v človeku vyvoláva aj hlbokú hanbu, akúsi stigmatizáciu, ktorú si so sebou nesie celý život. Táto kniha vám prinesie úľavu aj v tomto smere, pretože skúsený psychoterapeut Eric Maisel vníma rodinné problémy ako prirodzený jav. Každá rodina má svoje vlastné problémy a tajomstvá, prípadne zvyky a spôsoby, ktoré sa človeku z iného typu rodiny môžu javiť ako divné, choré či hrozné; existuje len veľmi málo rodín, ktoré sú naozaj šťastné a bezproblémové (a aj v tých by sa iste našli ťažkosti, hoci možno oveľa menej dramatické, ako inde). Samozrejme, že ani uvedených desať typov nie je totálne vyčerpávajúcich, určite sa nájde dosť kadečoho iného, v čom niektorí z nás žijú a čo nie je ľahké zvládať – týchto desať vybratých druhov problémových pomerov jednoducho len zodpovedá tomu najčastejšiemu, s čím sa autor (a iste aj iní terapeuti, psychológovia či psychiatri) stretávajú – hoci tiež len v rámci súčasnej modernej západnej spoločnosti, a špeciálne americkej, kde Maisel pôsobí.

Napriek týmto limitom je jeho model dostatočne univerzálny, aby kniha mohla slúžiť ako svojpomocná terapeutická príručka, plná praktických a konkrétnych rád, námetov aj návodov, ktoré sa dajú aplikovať, nech už ste v akejkoľvek situácii a nech už sa jedná o akýkoľvek rodinný vzorec, ktorý vás v živote blokuje. Po jej prečítaní budete budete cítiť menej utrpenia a budete oveľa schopnejší použiť svoju vlastnú silu, aby ste žili tak, ako chcete.

Eric Maisel totiž okrem desiatich typov rodín definuje aj 8 zručností, ktoré si môžete vypestovať a ktoré by ste mali využívať za ťažkých okolností. Naučí vás, ako byť múdry, silný, pokojný, uvedomelý, statočný, odolný, duchom prítomný a ako mať vo veciach jasno – a ako potom týchto osem schopností uplatňovať v každom z uvedených desiatich typov rodinných pomerov. Lebo nech už je vaša rodinná situácia akákoľvek a nech sa v nej miešajú akékoľvek problémy, s ktorými sa musíte vyrovnávať, najlepšou reakciou je dávať najavo tých osem zručností. Vďaka tomu, že ich máte a že sa nimi riadite, môžete dokonca pomôcť aj ostatným zúčastneným!

Knihu nájdete tu:

Erik Maisel – Jak si poradit v problematické rodině

Skúsený psychoterapeut a autor Dr. Maisel vníma rodinné problémy ako prirodzený jav. Pomôže vám, nech už sa jedná o akýkoľvek rodinný vzorec, ktorý vás v živote blokuje. Dáva dokopy osem zručností, ktoré môžete uplatniť, aby ste prežili ťažký rodinný život, a ktoré niekedy môžu pomôcť aj ostatným zúčastneným. Naučí vás, ako byť múdry, silný, pokojný, uvedomelý, statočný, odolný, duchom prítomný a ako mať vo veciach jasno.

Tiež popisuje desať druhov problémových rodín a vysvetľuje, ako môžete uvedených osem schopností využiť v každom z týchto typov rodinných pomerov. Nech už je vaša rodinná situácia akákoľvek a nech sa v nej miešajú akékoľvek problémy, s ktorými sa musíte vysporiadať, najlepšou  reakciou je dávať najavo tých osem zručností.

Ku každej z problematických rodín sa v knihe predstavuje a rozoberá ukážkový prípad, ktorý však nezobrazuje len deštruktívne a smutné stránky života v uvedených zlých pomeroch, ale hlavne popisuje cestu k slobode, duševnému zdraviu a šťastnému životu. Úplne praktických a konkrétnych rád, námetov aj návodov tu nájdete naozaj dosť, nech už ste v akejkoľvek situácii, pretože cieľom knihy je svojpomocná terapia.

Po jej prečítaní budete budete cítiť menej utrpenia a budete oveľa schopnejší použiť svoju vlastnú silu, aby ste si vytvorili život, aký chcete. Táto kniha vás oslobodí.

Pôvodná cena: 9.90 EUR, Naša cena: 8.91 EUR, Zľava: 10.00 %


foto: https://pixabay.com


Súvisiace články:

 – Tip na knihu: Jelena Svitko – Být ženou

 – Tip na knihu – Colin Tipping: Radikálne odpustenie

 – Tip na knihu: Alexandr Astrogor – Energetický vampyrismus

 – Tip na knihu: Janka Kajánková – Ako prekonať stavy utrpenia

– Tip na knihu: Kurt Tepperwein – Jsem z tebe nemocný


Pridaj komentár