Ľudské telo sa skladá z chemických prvkov. Najčastejšie vyskytujúcim sa chemickým prvkom v ľudskom tele je uhlík. Základom živej hmoty je uhlík a vodík. Bez uhlíka by hmotný život na Zemi neexistoval. A uhlík a vodík, ak sa spolu zlúčia, dokážu vytvoriť pre zdravie človeka veľmi prospešnú látku s chemickým vzorcom CH3, nazývanou metylová skupina. A práve táto metylová skupina je potrebná pre dobré fungovanie ľudského organizmu.

V tele sa táto metylová skupina zlučuje s inými chemickými látkami. Toto sa nazýva metylácia. K látke sa pripne metylová skupina. Ak sa odniekiaľ metylová skupina odpojí, nazývame to demetylácia. Proces pripájania a odpájania metylovej skupiny a jej dostatočné zásoby sú základom:

 • dobrého fungovania génov
 • detoxikácie: napr. telo sa zbavuje toxínov pripájaním metylovej skupiny
 • aby prebiehali v poriadku biochemické reakcie: napr. metylové skupiny sú potrebné pre správne fungovanie serotonínu hormónu šťastia, pomáhajú pri dobrom spánku, vypínajú stresové reakcie, chránia pred rakovinou napr. prsníka a podobne
 • dobrého odbúravania nadbytku estrogénov

Ak tieto, možno pre vás nepoznané metylové skupiny chýbajú, v tele sa naruší rovnováha a u človeka sa narušená rovnováha prejaví chorobou. Tejto téme sa u nás nevenuje takmer žiadna pozornosť. Napriek tomu, že metylácia je pre telo a zdravie kľúčová. A v súčasnej dobe, dobe stresu, znečistenia životného prostredia ešte viac. Lebo dobré zvládanie stresov, zápalov a zbavovania sa jedov z prostredia je závislé od dostatku metylových skupín.

A práve bisfenol A je najviac zodpovedný za likvidáciu metylových skupín v organizme. Takto zasahuje bisfenol A do mnohých životne dôležitých procesov v organizme. Nie je nebezpečný iba pre deti (známe nálepky na fľaštičkách – bpa free), ale pre všetkých.

Ako bisfenol A ovplyvňuje hormonálny systém

Bisfenol A pôsobí ako proestrogény, teda feminizuje. Dospievajúci chlapci, muži strácajú svoje mužské vlastnosti, nevedia sa rozhodnúť, sú to osoby hovoriace áno-nie súčasne, potrebujú celý život na sebanájdenie, ale predovšetkým klesá počet plodných spermií. Tento trend je znateľný už niekoľko rokov. Kto chcete zostať plodný, vyhýba sa nápojom z plastových fliaš a konzervovaným potravinám! Bisfenoly zasahujú aj do genetiky a podporujú vývoj rakoviny, maternicové myómy a rozvoj endometriózy.

Bisfenol A možno nájsť:

 • v plastových fľašiach
 • vnútorných náteroch plechoviek
 • náteroch panvíc
 • nekrčivej bielizni
 • látkach odpudzujúcich nečistoty v kobercoch,
 • v podlahách odolných voči poškriabaniu
 • čistiacich prostriedkoch na nábytok a dlaždice, …

Ak sa pozrieme, kde všade sa bisfenol A nachádza, nemôžeme sa preto čudovať, že nám pribúdajú karcinómy prsníka, depresívni ľudia či ľudia neschopní zvládať stres. Samozrejme bisfenol A v tom nie je sám. Svoj podiel viny má aj nevhodná strava chudobná na na zložky, ktoré dodávajú telu metylové skupiny, záťaž inými zlodejmi metylových skupín a podobne.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.skwww.weltfit.skwww.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com


Súvisiace články:

 – O týchto rizikách maškrtenia ste možno netušili


 – Následky nedostatku energie v bunke môžeme prirovnať k vedľajším účinkom liekov


 – Prestante ľudí klamať a začnite ich liečiť! 

Pridaj komentár