Táto praktická svojpomocná príručka vysvetľuje, ako môže autohypnóza zlepšiť kvalitu vášho života. Naučí vás potrebné postupy krok za krokom a ukazuje, ako používať hypnotické techniky na zmiernenie stresu, strachu, bolesti či depresie, rýchlejšie uzdravenie, zvýšenie sebadôvery, ľahšie učenie aj pre ďalšie účely.

Vo vašom vnútri sa skrýva omnoho viac sily a istoty, než tušíte, a v hypnotickom stave sa dá z tohto zdroja ľahko čerpať!

Autori knihy Patricia d’Angeli a Olivier Lockert sú hypnoterapeuti, odborníci v oblasti hypnózy a neurolingvistického programovania, ako aj zakladatelia tzv. humanistickej hypnózy. Okrem toho sú autormi mnohých ďalších kníh.

Tu je rozhovor s Olivierom priamo pre Eugeniku (otázky kládla Zuzana Šestáková, odpovede získala a preložila prekladateľka a sprostredkovateľka nášho českého vydania Marcela Maftoul):

Akým spôsobom je dobré venovať sa autohypnóze?

Je dobré začínať s autohypnózou postupne, podľa knihy. Človek si tak časom osvojí spôsob myslenia, vďaka ktorému sa mu podarí séria prvých cvičení.

Bežné návody na autohypnózu obvykle začínajú rovno experimentovaním s autohypnózou, zatiaľčo v našej knihe ponúkame najprv krátke cvičenia, z ktorých si každý môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Tak si môže byť istý, že sa mu podaria prvé hypnotické techniky, ktoré umožňujú dostať sa do hypnotického tranzu. Tréning je tu nevyhnutný presne tak, ako pri akejkoľvek novej činnosti. Odmenou za námahu je však možnosť využívať autohypnózu v mnohých oblastiach života – súkromných i pracovných.

Môžete uviesť nejaké príklady, kedy a ako autohypnóza pomáha?

Autohypnóza je použiteľná napríklad, aby sme vedeli lepšie zaspať. Alebo vie zlepšiť náladu tomu, kto často upadá do melanchólie. Dá sa používať na utlmenie bolesti, napríklad u zubára. Je to prístup, ktorý prepája telo a myseľ, čím sa posilňuje celkový obranný systém organizmu a tiež to pomáha poradiť si so stresom, schudnúť alebo prestať fajčiť. S pomocou autohypnózy si človek môže zvýšiť sebavedomie a urýchliť proces učenia. To všetko je v knihe vysvetlené.

Aký je rozdiel medzi autohypnózou a hypnózou?

Pri hypnóze nás do hypnotického tranzu uvádza odborník hypnoterapeut, zatiaľčo v prípade autohypnózy sa človek naučí, ako sa do tohto stavu dostať sám. Je skvelé môcť pracovať na zlepšení svojho stavu bez pomoci zvonka!

Niekedy je ale ťažké zistiť, čo nám vlastne je (v prípade choroby), alebo čo nám bráni (v prípade neúspechu alebo „uviaznutia“ v určitej oblasti) a čo presne treba zmeniť. V takom prípade môže byť pomoc, pohľad zvonku alebo rada hypnoterapeuta veľmi dôležitá, aby sme sa dostali zo začarovaného kruhu.

Aký je rozdiel medzi autohypnózou a proste len pozitívnym myslením či podobnými metódami (v „nezhypnotizovanom“ stave)?

Stav, do ktorého sa dostanete počas autohypnózy, je nástrojom na umocnenie ďalších metód či techník. To preto, lebo logické myslenie je pri autohypnóze utlmené a emocionálny svet otvorenejší. Pozitívne myslenie bude teda v hypnotickom tranze efektívnejšie než akákoľvek iná technika poradenstva alebo osobného rozvoja. Preto je aj tento prístup čoraz populárnejší. Často sa vraví, že hypnóza môže zdesaťnásobiť výsledok. Čo však znamená aj to, že ak sa vám niečo, čo robíte v bežnom stave, nedarí, výsledok s použitím autohypnózy bude nulový. Avšak ak má určitá technika, ktorú používate, aspoň malý efekt, v hypnotickom tranze se jej účinok desaťkrát posilní!

Máte nejaké skúsenosti aj s tzv. regresívnou hypnózou a stavmi pred narodením, „medzi inkarnáciami“ a podobne? Prípadne čo si vy o tejto téme a týchto záležitostiach myslíte?

Hypnóza a autohypnóza sú nástroje, umožňujúce utlmiť logické myslenie a otvoriť sa emotívnemu svetu a nevedomiu. Tento nástroj má potom najrôznejšie využitie. V našom Inštitúte Ericksonovej a humanistickej hypnózy vyučujeme protokoly časovej regresie vrátane regresie do „minulých životov“. Hypnoterapeut na to nemá žiadny názor, prispôsobuje sa potrebám a názorom každého jednotlivého pacienta. Ak človek, ktorý pred ním sedí, verí na minulé životy a chce si to vyskúšať, hypnoterapeut ho bude vedieť na takejto ceste sprevádzať. Jeho názor na to tam nemá čo robiť.

V prípade, že pacient na minulé životy neverí, môžu sa podobné zážitky chápať ako metafora, ktorú si pacient neúmyselne (podvedome) vytvára, aby sa ochránil pred príliš bolestnou životnou skúsenosťou. Ak sa takéto metafory využijú na liečbu, terapeutický výsledok bude rovnaký, ako keby išlo o udalosti z ozajstného pacientovho života, ale človek sa pritom vyhne záporným emóciám a tým pádom bude ľahšie spolupracovať.

Terapeuti sa takýmto postupom vôbec nevyhýbajú, pokiaľ s nimi pacient príde. Nič na veci nemení, či minulé životy naozaj existujú, alebo nie. V každom prípade ide hlavne o to, aby sa pacient cítil lepšie.

Pri autohypnóze sa časové regresie neodporúčajú, aj keď sú samozrejme možné. Existuje totiž nebezpečie, že sa človek ocitne osamelý tvárou v tvár silným negatívnym emóciám. Preto je bezpečnejšie vyskúšať si takýto zážitok pod vedením hypnoterapeuta.

A na záver uvádzame tri nahrávky, ktoré môžete použiť ako autohypnózu.

Láskavo nám ich poskytla prekladateľka knihy Marcela Maftoul, ktorá ich vytvorila (z francúzskeho originálu preložila a sama nahovorila).

https://soundcloud.com/mp3-hypnose-gratuit/dobre-usinat

https://soundcloud.com/mp3-hypnose-gratuit/rozsirte-sve-intuici

https://soundcloud.com/mp3-hypnose-gratuit/naucit-self-hypnoza

Viac v knihe:

Vo vašom vnútri sa skrýva omnoho viac sily a istoty, než tušíte, a v hypnotickom stave sa dá z tohto zdroja ľahko čerpať!

Patricia d’Angeli a Olivier Lockerti sú hypnoterapeuti, odborníci v oblasti hypnózy a neurolingvistického programovania, zakladatelia humanistickej hypnózy a tiež autori mnohých kníh.

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 7.11 EURfoto: https://www.flickr.com, Lachlan Hardy, licence


Súvisiace články:

 – Tip na knihu: Jak pomocí snů dosáhnout pozitivních změn v životě – Tip na knihu: Caroline Ebert – Duše a zrak – Tip na knihu: Lise Bourbeau – Uzdrav svá vnitřní zranění + rozhovor s autorkou(Prečítané 368 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár