Stretla som dnes kamaráta, ktorý ma pozval na kávu, aby sa mohol vyžalovať zo svojho nešťastného života. Stavia rodinný dom, kúpil pridrahú kuchynskú linku s výbavou, asi mu nezostanú peniaze na bazén s protivlnou. Už mesiac nespáva, ako ho trápi tento problém.

Našťastie nechcel, aby som mu požičala peniaze, lebo potom by som nespávala ja. To žartujem, po prečítaní úžasnej knihy Kabala peňazí je mi jasné, že požičať môžem peniaze len v prípade, že si viem predstaviť, že sa mi už nikdy nevrátia.

Odbočila som. Spýtala som sa ho, či si uvedomuje, že má dobrú prácu, dom,auto, motorku, bicykel, rodičov aj súrodencov má zdravých, kolegovia si ho vážia, má na dobrú stravu, na posilňovňu, na dovolenky… Odpovedal, že je to fajn, ale čo to má spoločné s jeho bazénom. Chápe, že sa vždy nájde niekto, kto na tom bude horšie ako on, ale to na veci nič nemení. Pochopila som, že akékoľvek vysvetľovanie by bolo zbytočné. Do pochopenia života musí človek dozrieť. Chcela som mu povedať niečo o pozitívnom myslení, ale radšej sa o to podelím s vami. Možno to niekomu pomôže.

Sila pozitívneho myslenia

Každý z vás už počul o sile pozitívneho myslenia a každý to už minimálne pár dní skúšal. Zväčša neúspešne. Zmeniť svoje celoživotné naladenie, ktoré sme získali zrodením, stavom svojich orgánov, pomerom hormónov, výchovou, vzťahom k okoliu, životnou filozofiou, formovaním škôl …nie je vôbec jednoduché. Pri dlhoročnom skúmaní tohto fenoménu som prišla na jednu vec. Kvalita života závisí od schopnosti preciťovať radosť a vďačnosť. Pre tých, čo to nedokážu, je zbytočné veriť v radostné zajtrajšky.

Pozitívne myslenie nie je pilulka. Zhltneš, zapiješ a je to. Pozitívne myslenie musí vychádzať zvnútra. Je ho vidieť v očiach, v gestách, vo vyžarovaní. Celý človek je ním prešpikovaný. Pozitívne myslenie a šťastný život idú ruka v ruke. To neznamená, že šťastie nájdete vo veľkom aute, rodinnom dome, práci snov, krásnom partnerovi… Tieto veci môžu priniesť krátkodobé šťastie, po ktorom opäť prichádza stav duševnej ničoty. Šťastie z pohľadu vesmíru je schopnosť prijať veci, ktoré zmeniť nemôžeme a zmeniť to, čo zmeniť dokážeme. Prvým krokom na tejto ceste je pocit radosti.

Dá sa naučiť pociťovať radosť?

Asi áno. Jednou zo začiatočných foriem učenia je preciťovať vďačnosť. Vďačnosť za všetko, za každú maličkosť. Za spev vtákov, za slnečné lúče, za kvapky dažďa, za každú sekundu života. Precítenie vďačnosti je jednou z foriem ako opustiť negatívne myslenie. Je užitočnejšia ako násilná pozitivita. Keď ďakujete, nemáte čas porovnávať ani hodnotiť. Myšlienky venujete sebe. A narastá vaše hlbšie uvedomenie. Keď ste v stave „vďakyvzdania“ dokážete prijímať veci také, aké sú. Negatívne emócie sa vás netýkajú.

Erika V


foto: https://pixabay.com/


Súvisiace články:

2019 – rok komunikácie, sebapoznávania, obetavosti a podpory Slovanstva

Tento čas je ako stvorený k očiste priestoru, vydymovaniu, vonným tyčinkám či sviečkam


Tip na knihu:

Marsha Lucas – Přeprogramuj svůj mozek na lásku

Neuropsychologička a psychoterapeutka vám príjemným, vtipným a zrozumiteľným spôsobom vysvetlí, ako funguje váš mozog vo vzťahoch. Lepšie tak pochopíte, ako ste dospeli k svojim súčasným vzťahovým vzorcom, a naučíte sa, ako si svoj mozog účinne preprogramovať. Zistíte, aké vnútorné pochody nám vlastne prebiehajú v mozgu; ako si výrazne zlepšiť schopnosť nadväzovať a pestovať uspokojivé vzťahy; čo stojí za chorobnou úzkosťou zo záväzkov – to všetko doplnené množstvom príkladov zo života a praktickými návodmi. S pomocou uvedených návodov a meditačných cvičení dokážete zmeniť navyknuté reakcie vo vzťahoch, založené na strachu; vybudovať si emočnú odolnosť; užívať si krajšie milovanie; pochopiť a zlepšiť svoje prežívanie lásky.

Ukážka: Vraťme se nyní zpátky k Julii. To, že intelektuálně chápala souvislost se svými zážitky z dětství, bylo dobré, ale nestačilo to. Poté, co jsme probrali dilema, které měla v mozku uložené, proč u ní dochází ke zkratu a není schopna zůstat ve vztahu, začala s pravidelnou meditací na všímavost. Julia pociťovala postupné a trvalé zlepšování. Dokázala se ve vztazích správně rozhodovat, místo aby z nich v panice prchala. Po roce přijala Gregovu nabídku k sňatku.

Pôvodná cena: 9.20 EUR, Naša cena: 8.28 EUR, Zľava: 10.00 %

Pridaj komentár