Máte kŕče, neznášate mnohé potraviny, búši vám srdce, býva vám zle, trpíte kožnými problémami? Ak áno pravdepodobne trpíte histamínovou intoleranciou.

Čo to vlastne histamínová intolerancia je? Histamín je látka, ktorá ak je v tele v nadbytku, spôsobuje rôzne zdravotné problémy. Mnohí ľudia vedia, čo je za vznikom týchto problémov (je za tým histamín) a snažia sa dostať tento problém pod kontrolu tak, že začnú užívať enzým DAO.

DAO je skratka pre diaminoxIdáza. Označuje sa tak enzým, úloha ktorého je odstraňovať nadbytok histamínu. Ak sa nadbytok histamínu odstráni nevznikajú nepríjemné problémy ako som opísal v úvode môjho článku. Enzým DAO neodstraňuje len histamín, ale aj iné látky, ktoré voláme biogénne amíny, kde histamín patrí.

Ľudia teda zbehnú do lekárne, alebo si tento enzým kúpia v eshope a keď ho užijú, zvyčajne sa im uľaví od problémov, ktoré im spôsobuje nadbytok histamínu. Lenže aj užívanie tohoto enzýmu má jeden háčik o ktorom pravdepodobne vie len málo kto. DAO odbúrava histamín tak, že že pri tom vzniká veľa voľných radikálov. Konkrétne je to veľa peroxidov vodíka.

Voľné radikáli sú látky, ktoré dokážu poškodzovať bunky, tkaniva a aktivovať zápaly. Toto sa nazýva oxidačný stres. Enzým DAO pracuje v slizniciach čreva. Ak sliznica čreva nedisponuje dostatočnou antioxidačnou kapacitou, nie je tam dostatok antioxidantov, črevo sa môže stáť vďaka drobným zápalom priepustné. Hovorí sa tomu syndróm deravého čreva. Potom sa cez priepustné črevo dostávajú do tela látky, ktoré tam nepatria. Tieto látky v tele aktivujú zápaly. A zápal spôsobuje zvýšenú tvorbu histamínu.

Zvýšený prísun enzýmu DAO vedie k zvýšenému odbúravaniu histamínu, ale aj k oxidačnému stresu. Ľudia čo ho užívajú by mali vedieť a zvýšiť prísun antioxidantov! Ak sa oxidačné stres nedostane pod kontrolu, spustí zápal a môže zvýšiť tvorbu histamínu.

Aby enzým DAO vznikol v bunke prirodzene, potrebuje telo dostatok istých látok. Ak chýbajú, nemôže sa dosiahnuť optimálna aktivita enzýmu. Látky podieľajúce sa na takejto tvorbe sa nazývajú kofaktory. Podávanie kofaktorov pri histamínovej intolerancii môže viesť k významnému zvýšeniu aktivity enzýmu DAO a ich podávanie môže byť dôležitým terapeutickým krokom. Preto by sa malo zistiť či je telo dostatočne zásobované týmito živinami. A tu narážame na slovenskú realitu.

Sérová analýza minerálov (tak ako sa to robí u nás) nemá pri určovaní kofaktorov zmysel. Tvorba enzýmu DAO prebieha vo vnútry v bunke. Preto je dôležité vedieť koľko je zinku, medi a vitamínu B6 prítomných vo vnútry v bunke. V tomto prípade koncentrácia v sére neodráža skutočné stavy a môže viesť k nepresným záverom. Toto môže znehodnotiť výsledok liečby ľudí s HIT. Ak sa teraz rozhodnete, že začnete jesť veľa zinku zastavte prosím. Aj nadmerné dávky zinku môžu byť problém. Zinok spomaľuje príjem medi, čo môže viesť k nedostatku medi a následne k nedostatku DAO.

Ako vzniká alergia na ťažké kovy?

To, že rôzne ťažké kovy spôsobujú v tele problémy to pravdepodobne viete. Ale prečo je to tak a cez aký mechanizmus sa to deje? Dnes vám opíšem jeden mechanizmus a zajtra ďalší.

Ťažké kovy v tele neplnia žiadne fyziologické funkcie. Jednoducho povedané, telo, bunka ich nepotrebuje. Keď sa dostanú do tela spúšťajú rôzne reakcie a zmeny v organzme, koré aktivujú imunitu a následne to človek pocíti ako zápal. Jednou z možností ako zareaguje organizmus je alergická reakcia. Asi najznámejšia je alergická reakcia na nikel. Nikel je pomerne často pužívaný napr. pri výrobe bankoviek a bižutérie.

Keď sa ťažký kov dostane do kontaktu s telom, bunkami človeka, začne meniť zloženie bielkovín v ľudiskom tele. Bunky imunitného systému, ktoré sa nazývajú T-lymfocyty na toto začnú reagovať (rozpoznávajú zmenené bielkoviny) a spustia zápalovú reakciu. Ak je postihnutá koža, volá sa to kontaktná alergia – imunitné reakcie nastanú po kontakte s kovom.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
andrej.medved9@gmail.com


Súvisiace články:

Zápal by ste nikdy nemali podceňovať

– Podvod na ľuďoch, ktorý je oslavovaný ako víťazstvo vedy.


foto: https://www.maxpixel.net/


(Prečítané 1 180 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár