Stukovatenie pečene (játra) je v súčasnosti najčastejším ochorením pečene na svete. Jedná sa o zápalové ochorenie pečene, ktoré sa postupom času zmení na fibrózu pečene a končí cirhózou pečene. Ide o zápalový stav.

Pri komunikácii s ľudmi, ktorí majú tento problém počúvam 2 veci:
– ľudia mi vysvetľujú, že nepijú alkohol a netušia z čoho to majú. Hovoria to preto, lebo stukovatená pečeň a problémy s pečeňou sú naozaj neraz výsledkom pitia alkoholu
– hovoria ako obmedzili prísun tukov v potrave, lebo im to povedal lekár

Títo nešťastníci ani netušia, kde môže byť skutočná príčina ich problému. Jednou z možných príčin stukovatenej pečene (steatóza) je nadmerný príjem fruktózy. Fruktóza sa ľudovo nazýva aj ovocný cukor. Nachádza sa v ovocí, no nielen tam. Je súčasťou medu, repného cukru, ale aj iných cukrov a sladidiel ako napr. kukuričnom sirupe. Fruktóza sa s obľubou používa v potravinárskom priemysle pre svoju vysokú sladivosť.

A teraz sa poďme pozrieť na to ako sa fruktóza podieľa na stukovatení pečene. Ak sa príjme veľa fruktózy, na rozdiel od glukózy (glukóza je tiež cukor) nemôže byť v tele skladovaná. (Glukóza sa dokáže skladovať v svaloch a pečeni do glykogénu). Fruktóza sa potom v tele premení na tuky (triglyceridy).

Oproti glukóze dokáže fruktóza zvýšiť lipogenézu (tvorbu tukov) 15 násobne a to preto, lebo sa v tele inak premieňa (metabolizuje) ako glukóza. Z fruktózy sa v tele tvoria triglyceridy, to sú tie tuky, ktoré keď máte vysoké, váš kardiológ ide vyskočiť z kože, lebo sú rizikom pre vznik kardiovaskulárnych ochorení.

Ak máte teda problém so stukovatenou pečeňou alebo zvýšenú hladinu triglyceridov, znížte prísun fruktózy na 10-15g denne. Nadmerná spotreba fruktózy však neprichádza v dôsledku konzumácie čerstvého ovocia, ale zvyčajne je spôsobená častou konzumáciou potravín sladených fruktózou a sacharózou (stolový cukor). A ak by ste pozorne čítali príbalové letáky potravín, zostali by ste v šoku, kde všade fruktóza je a v akom množstve.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
andrej.medved9@gmail.com


Súvisiace články:

– Jednoduchý test na zistenie či máte dobré trávenie

– O týchto rizikách maškrtenia ste možno netušili

– Nepoupratovaná bunka – základ choroby

– Výhoda stravy bohatej na tuky


foto: https://commons.wikimedia.org/ – Author: BruceBlaus. This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. I picture was added text in czech language.


Pridaj komentár