Zvuk je vibrácia. Zvuk tibetskej misy sa na okamih zdá byť chaotický, ale vzápätí začne pulzovať – vzniká mystická jednota. Tieto vibrácie sa veľmi rýchlo rozširujú ďalej do celého nášho tela, keďže telo je až zo 70% voda a tá vedie zvuk rýchlejšie ako vzduch, výsledkom je vnútorná masáž buniek.

Tibeťania hovoria: Počúvaj zvuk misy a keď prestane, počúvaj ďalej.“

Môžete cítiť vibráciu zvuku, ktorá prechádza vaším telom, vidieť v priestore vlnenie zvuku, či ho zachytiť ako laserový lúč, ktorý pretína priestor (negatívne energie)… počuť zvuk, ktorý sa odráža ako pinpongová loptička.

Zvuk nabíja, ako povedal jeden tibetský lekár: Ucho zhromažďuje krúživú energiu vesmíru, ktorá zažína život človeka a my môžeme onú vitalitu zbadať ako iskru v očiach. Fyzioterapeuti používajú ultrazvukovú masáž. Ľudské orgány sa vyladia a začnú vibrovať na svojej optimálnej frekvencii.

Misy, gongy, ting-ša a iné kovové nástroje pomáhajú obnoviť harmonické frekvencie a stimulovať telo, pri narušenej frekvencii zdravých orgánov. Za pomoci zvukov tibetských mís sa môžeme ľahšie dostať do rozšíreného stavu vedomia a mystických zážitkov.

V tibetskom učení sa hovorí, že prekážky môžeme pozorovať v troch úrovniach.

Vonkajšie: choroby a iné nepriaznivé okolnosti.

Vnútorné: negatívne emócie, hnev, nevedomosť, pripútanosť, závisť, pýcha.

Tajné: Strach, očakávania, pochybnosti, bezmocnosť.

Meditácia s misami je jeden zo spôsobov ako pracovať s utrpením a ako tieto prekážky prekonávať. Sila, pokoj a plynutie je v srdci každej tibetskej misy.

Všetky tieto meditačné, rituálne nástroje majú v sebe obrovskú moc a ich zvuk je nezničiteľný, dokážu liečiť na rôznych úrovniach. Tibetské misy sú senzorom, detektorom, ktorý zachytáva energiu – diagnostikuje.

V príbehu od anglickej cestovateľky Alexandry David-Neelovej, ktorá na začiatku dvadsiateho storočia precestovala Tibet, spomína že bola svedkom situácie, pri ktorej mních úderom na šeng jeho prenikavým až neznesiteľným zvukom vyhnal z miestnosti vyrušujúceho dedinčana. Na druhý deň pri rozhovore s mníchom, ho požiadala o ďalšiu ukážku zvuku šengu. Mních na šeng zahral a ozval sa ten najkrásnejší zvuk, aký kedy počula.

Niektorým misám sa hovorí fontánkové. Keď na ne udriete filcovou paličkou, zvukové vibrácie a chvenie stien misy sú tak silné, že voda vytryskuje v nádherných tvaroch, alebo vytvára vodné mandaly. Tiež naplnením misy vodou, môžete ladiť jej zvuk. Môžete študovať a pozorovať zvuk aj tak, že zvukové frekvencie zviditeľníte na doske s jemným prachom, pod ktorou znie zvuk misy. Moderný vedecký smer, ktorý študuje „tvary“ vibrácií, zvuku a akustiky sa nazýva Kymatika (náuka o vlnení). Rozvíjajte v sebe pocit hlbokého spojenia so sebou samým, rozpoznávajte v sebe ušľachtilosť, buďte aktívni, vaše kvality sú stále pripravené sa prejaviť.


Súvisiaci článok:

Tibetské misy. 1. časť


(Prečítané 517 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár