Každý rok sa vyskytnem na  niekoľkých ezoterických festivaloch, keď idem pracovne  pozorovať „slovenskú ezoterickú scénu“. No poviem vám, vyskytne sa tam všeličo.

Od múdrych vzdelaných a kultivovaných prenášajúcich, cez obchodníkov s dažďom, až po húfy kartárok a veštíc, ktoré sa vyskytujú dnes už všade, hádam aj na úrade vlády, či v parlamente. Nevraviac už o súdoch. Ich rozhodnutia sú často pochybnejšie ako predpovede z cigánskych kariet.

Pre istotu chcem predoslať, že nemám nič proti tarotu, ani vešteniu, z gule, vody, padajúcej hviezdy, letu vtákov, kávovej usadeniny, rozhodenej ryže… dokonca rada študujem I-ting. Lenže v časoch, keď Beatles hrávali ešte naživo a ja som bola mladá, malo každé mesto, alebo dedina jednu dobrú vešticu a jednu bylinkárku, či liečiteľa. Zväčša pracovali zadarmo, alebo bartrovali. Dnes ich je toľko ako výtlkov na slovenských cestách.  

A ich ceny vôbec nie sú ľudové, aj keď si mnohí z nich hovoria ľudoví…Ľudové je na tom to, že dnes už môže tento biznis robiť každý. Na víkendovom kurze sa naučia veštiť a hurá do televízie, kde za ťažké peniaze telefonujúcich ľudí  bohatnú oni, majitelia a iní skrytí zlodeji.  Je to neuveriteľný biznis s ľudskou beznádejou, slabosťou, nešťastím, nedôverou vo vlastné sily. Nevravím, že si nemáte dať vyveštiť, ak ste v pohode, nadhľade a viete si z veštby vybrať, alebo si viete vybrať vešticu. Lebo existujú aj naozaj kvalitné, ale tie už od čias slávnych Delf vedeli, že kráľ sa nemá pýtať, či zvíťazí v boji, ale čo má urobiť, aby neprehral. Všeobecne je dobré, vedieť sa správne pýtať. Potom vám ani pobyt  s vešticou neprinesie stratu. Už po prvej otázke budete vedieť, s kým máte tú česť.  Niekto míňa na nové topánky, iný na veštenie. Každému podľa chuti. Hovorím iba, aby ste boli ostražití a poznali riziká. Jedným z nich je úplný diletantizmus veštiaceho.

Príklad: Pýtam sa minule priateľov, kde zmizla naša spoločná známa, známa svojou labilnou povahou a večnými problémami, ktorá sa nevedela zamestnať už niekoľko rokov, a jej kamarátka s rovnakou diagnózou. Odpoveď? Vraj sa majú výborne, obe veštia v nemenovanej televízii. Naivne som sa ešte spýtala, či vedia veštiť. „Nie, ale to je jedno!“ – znela odpoveď. Ich úlohou je tárať všeobecné nezmysly a udržať telefonujúceho čo najdlhšie na linke. Dnes v časoch maratónskeho behu za  pozitívnym myslením a falošným pokojom nie je ťažké naletieť na krásne reči o zmene myslenia, o upokojení, rovnováhe, prijímaní nebeskej inteligencie, o nádeji pri prechode do vyšších sfér, o tom, že ten na koho sa pýtate v zlom si nezaslúži vašu skvelú pozornosť a vám stačí naučiť sa milovať seba samu…

Nuž radšej končím, lebo ma ešte pozvú na konkurz na veštice, ako sa to stalo nedávno spisovateľovi Marcelovi Vanekovi. Dokonca mu sľúbili, že ho vycvičia za profesionálneho moderátora veštenia. Pekná funkcia? Nie? Ak môžete mať živnosť na veštenie z gule, prečo by ste nemohli byť moderátor – veštec? Vraj sa nemusí báť. Nie je to ťažké a je tam zaručený kariérny postup. Pre zaujímavosť uvádzam mail, aj odpoveď (bez názvu televízie).

Dobrý deň!
Chcela by som Vás osloviť ohľadom pracovnej ponuky pre spoločnosť ……TV.
Sme jedna z najväčších spoločnosti , ktorá interaktívne poskytuje relácie s veštcami. Produkujeme programy pre rôzne Európske krajiny, zahrňujúce aj Slovensko. Naše relácie môžete sledovať na Tv …… každý deň- od pondelka do nedele, v čase od 10:00 do 11:00. A na TV ….. každé ráno o 06:00. Práve teraz hľadáme veštcov na obrazovku oboch našich najväčších televízií
Keď už máte televízne skúsenosti, tak pre Vás by to bolo jednoduché, ale keď nemáte ešte skúsenosti, tak my Vás naučíme, aby ste boli dobrým moderátorom vešteckého vysielania. Ale keď Vás televízia, a hlavná obrazovka nezaujíma, tak  radi by sme Vám ponúkli spoluprácu v rámci našej hotline linky.
Poskytujeme telefonické veštenie, ktoré je aktívne 24 hodín denne.
Každý veštec / veštkyňa pracuje toľko, koľko chce a koľko jej čas umožní priamo zo svojho telefónu.
Časom, keď máte dobre výsledky, tak môžete postúpiť a môžete sa dostať do televíznej relácie. Stále hľadáme nové tváre aj na obrazovku. Ak sa Vám ponuka spolupráce zapáčila a znie to pre Vás zaujímavo, napíšte mi prosím. Rada Vám poskytnem ďalšie informácie a podrobnosti o podmienkach spolupráce.
Želám Vám pekný deň. S pozdravom….XY (opravila som asi 5 gramatických chýb)

Odpoveď: Ahoj …, nevím, kdo ti dal na mě kontakt, ale nejspíše nejsi dobře informována, protože se věštěním vůbec nezabývám… Nezabývám se dokonce ani ezoterikou, či jiným duchovním byznysem, který má za cíl tahat z důvěřivých lidiček  peníze. Myslím, že celá vaše televize je postavena na tomhle „ojebu“, co nejdéle nechat důvěřivce na telefonu, který ho pak stojí horentní sumu. Takovéto podvodné činnosti bych se nechtěl nikdy účastnit! Je smutné, že se v dnešní popletené a chamtivé době najdou lidé, kteří se za pár „zlaťáků“ dají na cestu duchovního byznysu a manipulují s neštěstím druhých…No, to je ale věc i zodpovědnost každého člověka a každý si za své činy ponese i následky…Takže se měj ve své „nebezpečné“ činnosti úspěšně…Přeji veselé dny plné nových pochopení… Marcel Vanek

Toto síce nevyšlo, ale ja stále žasnem nad tým, koľko ľudí je ochotných nechať si vyveštiť. Kartárky a rôzne dámy od gulí majú neuveriteľný úspech a ich stánky sú obliehanejšie ako námestie svätého Petra pri abdikácii pápeža. A najčastejšie otázky veštbychtivých? Kedy budem šťastný? Budem už šťastný. Nájdem toho pravého? Vrátia mi peniaze? Vyhrám spor o majetok? Budem už konečne zdravý. Nájdem si dobre platenú prácu? 

Nechcem byť Sibyla, ale dnes poradím všetkým, ktorí nechcú míňať na veštice. A bezplatne! Šťastie máte vo svojich rukách a hlavách. Nie v kartách a v budúcnosti , pre ktorú nie ste ochotní nič urobiť. 

Najskôr sa však dohodnime na slovníku. Chcete šťastie alebo úspech? Úspech je dostať čo chceš, šťastie je byť s pokojný s tým, čo máš, bohatstvo, úspech a šťastie je, nemať túžby a prijať všetko ako prichádza. Nie je bohatý ten, kto má veľa, ale ten, kto je spokojný s tým, čo má…

Úprimne, pozrite sa teraz hneď v duchu do vašich skríň, zásuviek, botníkov, kúpeľne – chýba vám niečo veľmi dôležité? Nemyslím tým toaletný papier, ktorý ste zabudli kúpiť. Načo potrebujete tú celú kopu zbytočností? Neviete? Aby ste mohli byť nešťastní z toho, že na ďalšie hlúposti nemáte. Máte fajn muža, ale v romantických „sračkách“ od Rosamundy Pilcherovej sú tí chlapi galantnejší, krajší, bohatší…Hej, tí filmoví, lenže vy by ste ich chceli doma a najlepšie, aby veľa zarábali a boli neustále s vami, delili sa o domáce práce a s radosťou vychovávali deti, alebo aby vaše manželky chodili v hodvábnych županoch, večne upravené s úsmevom na perách, hoci ste im nasekali tri deti, robia v dvoch zamestnaniach a bavíte sa s nimi najmä o dlhoch a nedostatku peňazí. Akosi to nesedí!

Takže ešte raz: šťastie máte vo svojich rukách a hlavách. Samozrejme, znie to všetko tak jednoducho. Viem, také jednoduché to nie je. Ľahkosť s akou sa dostávame k radám sa priamo úmerne nerovná rýchlosti, ktorou rady zaradíme do svojho života, ale je lepšie krok po kroku ísť vlastnou rýchlosťou a smerom, ako sa nechať pomýliť bezvýznamnými rečami diletantov.

Tak sa nechala aj kamarátka Iveta pomýliť radou od kartárky.

Išla sa spýtať, či už konečne nájde toho pravého, s ktorým bude šťastná. Dozvedela sa, že o dva mesiace jej príde do života ten pravý. A tak po dvoch mesiacoch začala číhať. Každý sa jej zdal pravý. Veď predsa nastal čas Č. Jeden ju zhodou okolností pozval na kávu a ona pod vplyvom veštby usúdila, že je to pán „Konečneťamám“ . Nebudem ten príbeh naťahovať. Spamätala sa, až keď jej dal takú facku, že dostala otras mozgu. Zrejme bol ten pravý. Odvtedy si dáva pozor, aby sa nepýtala na nesprávnej adrese a nestretávala sa na základe cudzích signálov. Je sama a dokáže si vážiť a vychutnať svoju samotu, lebo pochopila, že aj samota je dar. A dá človeku veľa poučení do života.

Tých príbehov je veľa. Dnes môžete začať písať svoj vlastný bez cudzej pomoci, iba s podporou tých, ktorí idú s vami a nie tých, ktorí žijú na váš úkor.

EV


Súvisiace články:


foto: https://pixabay.com/


(Prečítané 281 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár