Včera to bolo práve 25 rokov, čo odišiel do hudobného neba majster pravdy, slova a súcitu. Básnik a bard Karel Kryl. A so všetkou úctou, ale troška aj s pýchou- aj môj priateľ. Nedá mi, nenapísať pár slov, ak budú sentimentálne, odpusťte.

Rozhodne nebol ľahká povaha a možno nebol ani šťastný človek, ale napriek tomu pre mňa bol potvrdením toho, že iba pravdivosť, myslím osobnostná pravdivosť, keď sa nehráme na niekoho kým nie sme, prináša osoh ostatným. Tak ako v celom vesmíre platia aj na našej planéte vesmírne zákony pre všetkých, bez výnimky. To znamená, že priťahoval tých, ktorí s ním rezonovali. Milovali ho ľudia, ktorí sa neboja pozrieť pravde do očí a zneužívali ho tí, ktorí za jeho pravdou skrývali svoju lož. Čítala som si dnes diskusie na fórach, ktoré na neho nezabudli, najčastejšia veta v tejto súvislosti znie: Karle, chýbaš, veľmi, veľmi. Už zase ryjeme držkou zem.

Mne chýba druhý diel dokumentu, ktorého scenár som napísala. Nazvala som ho Kdo jsem a snažila som sa ukázať ľuďom to, čo som videla za dymom z cigariet a pohárom červeného vína. Jedno veľké citlivé srdce, schopnosť hľadať súvislosti a predvídať a práve preto žiť v súcite s „puknutým srdcom“. Pomoc , tá obyčajná ľudská mu bola vždy blízka, nevenoval sa charite, ako sa to dnes robí, nezbieral milióny, ale dával vždy najviac ako dokázal. V tom širokom srdci nosil veľa obrazov žien, fascinovali ho. Vravieval, že ak sa narodíš veľkosti záhradného trpaslíka, neostáva ti nič iné, ako si ego budovať na láske žien. Možno by z neho bol dodnes sedemdesiatnik a verný, vtipný otec rodiny, nebyť jeho výšky, komplexov, neuveriteľného talentu a túžby po láske. Je to horšie ako molotovov koktail.

A už mně nežádal o

O čtyři sanoriny

Neboť si zažádal o rozvod

O rozvod

O rozvod z její viny.

Aj Karel sa rozviedol so svojou prvou ženou „s její viny“. Napriek tomu, že manželstvo vydržalo iba dva roky sa mi priznal, že ju miloval celý život. Hľadal ju v každej žene. A tých, s ktorými to skúsil, bolo na tisíce. Po isté obludné číslo si zapisoval ich mená…neskôr to hodnotil, ako najväčší omyl života, ale daný podmienkami jeho vzrastu. Túžbe po láske a obdive žien pripisuje aj svoju plodnú tvorivosť.

Len námatkou spomeniem: Eva, Ellena, Alena, Helena, Dana, Daniela, Darina, Hana, Hanina, Irena, Kamila, Libuše, Magdalena, Monika, Manuela, Marlena, Žeňa …Pieseň Od Čadce k Dunaju napísal pre krásnu Natáliu, s ktorou sa chcel oženiť. Ten príbeh možno opíšem inokedy….

Hoci zomiera oficiálne ako bezdetný, keď som sa ho spýtala, komu zložil vlastne tú Uspávanku, iba sa usmial pod fúzy a povedal, že synovi.

A vie o tebe? – znela moja otázka.

Pri pohľade do zrkadla to zistí.

Spinkej, synáčku, spi, zavři očíčka svý

Dva modré květy hořce

Jednou zšednou jak plech, zachutná tabákem dech

A políbení hořce

Na zlomu století v náruči zhebkne ti

Tvá první nebo pátá

Než kdo cokoli zví, rány se zajizví

A budeš jako táta

Nie je ti ľúto, že nie si s ním?

Mám iné poslanie a to musím naplniť.

Ak by ste si mysleli, že tým poslaním bol spev, nepoznali by ste pravdu. Jeho poslaním bolo vlastenectvo. Napriek tomu, že takmer celý svoj dospelý život prežil v emigrácii a v Nemecku dokončil aj vysokú školu a nemčinu vedel lepšie ako mnohí rodení Nemci, nikdy neprijal nemecké občianstvo. Bol Čech a miloval svoju vlasť. Najväčšia nočná mora, ktorá ho privádzala do zúfalstva bol tzv. emigrantský sen. Rozmenené na drobné to znamená, že sa prechádzate po rodnom meste, stretávate sa s priateľmi, posedávate v obľúbených krčmičkách, alebo len tak zľahka pri nedeľnom obede, debatujete so svojimi rodičmi a súrodencami. A potom to príde! Spotený sa zobudíte a viete, že sa to nikdy nestane, ostnatý drôt na hraniciach to nikdy nedovolí. Ten smútok, ktorý vás obklopí, sa nedá len tak ľahko rozchodiť.

Nové zábery z archívov Nórskej televízie

Včera som sa na internete dozvedela, od niekoho „mimoriadne fundovaného“, že sa Karel hneval na Václava Havla, lebo mu neponúkol miesto medzi svojimi poradcami. To je síce pravda, poradcom nemal byť, ale Havel mu ponúkol miesto ministra kultúry a Kryl to odmietol so slovami, že taká revolúcia, po ktorej sa vlády ujmú revolucionári nemá význam. Podľa neho má revolucionár robiť revolúciu a po nej strážiť slobodu a ten, kto sa vyzná v politike a pozná medzinárodné súvislosti rovnako dobre ako ekonomiku a obranu, ten nech ide na hrad.

Od toho dňa sa mu václavovlezci snažili nasadiť psiu hlavu. Jeho publikum ho však neopustilo. Hoci mu Havel neprišiel ani na pohreb, bolo tam tisíce tých, ktorým sa usadil v srdci. Rovnako ako v mojom srdci má trvalú pozíciu. Nuž dúfam, že v jeho nebi nie je o krásne anjelské bytosti núdza a že si s nimi rozumie lepšie, ako s tými tu na zemi.

Tři černí mravenci topí se v slze srny,

nápisy na věnci a na koruně trny,

padáme pod tíží a snažíme se dolézt,

vlekouce na kříži svou samotu a bolest.

R: Nebe je růžové, po cestě křížové

snad konečně spočinem jak pšenice v klásku,

spočinem bez hněvu, přirostlí ke dřevu,

vždyť nejtěžším zločinem je hlásati lásku.

Karel Kryl – Kdo jsem …?

V hudobno-poetickom filme režiséra Dušana Rapoša a scenáristky Eriky Vincourekovej „KAREL KRYL – KDO JSEM…?“ si slávny pesničkár, básnik a filozof Karel Kryl kladie, prostredníctvom svojich piesní, poézie a dialógu s nami, jednu zo základných otázok ľudského bytia. Jeho pesničky sa stali protestsongovou klasikou a pozná ich niekoľko generácií poslucháčov.

Erika Vincoureková


foto: https://cs.wikipedia.org/


(Prečítané 259 krát, 5 dnes)

Pridaj komentár