Zmenami psychiky dnes trpí čoraz viacej ľudí. Napriek tomu, že západná civilizácia žije v období mieru, prosperity, obyvateľia týchto krajín podliehajú čoraz viac úzkostným stavom a depresiám.

Aj keď ani dnes nie je život ľahký, je oveľa jednoduchší ako keď sa museli naši predkovia tlačiť neraz 10ti v jednej miestnosti, ženám umierali deti na infekčné ochorenia a bežne sa stávalo, že aj matky umierali pri pôrode. Všetky tieto faktory ktoré som spomenul boli pre ľudí extremne stresujúce. Dnes si tieto veci ani nedokážeme predstaviť.

Rovnako dnes vidieť hojnosť. Len sa dobre prizrite v obchodoch aké plné nákupné košíky si ľudia tlačia pred sebou. A v týchto nákupných vozíkoch môže číhať na ľudí a ich psychiku nebezpečenstvo. Tým nebezpečenstvom je fruktóza. Mnohé potraviny, ktoré si ľudia kupujú obsahujú veľa fruktózy. Či už sú to sladené vody, keksíky, cukríky a iné maškrty, ktoré sú pre ľudí neraz nepostrádateľné.

Vysokej spotrebe fruktózy, ktorá v histórii ľudstva nemá obdobu sa pripisujú mnohé zdravotné komplikácie. A jedným z nežiadúcich vedľajších účinkov môže byť depresia. Pacienti s depresiou často vykazujú po požití fruktózy, že ich dych obsahuje vysoké percento vodíka. Toto je znakom zlej vstrebateľnosti fruktózy. Ak sa fruktóza nevstrebe z tenkého čreva do tela, dostáva sa do hrubého čreva, kde podporuje choroboplodnú črevnú mikroflóru.

Fruktóza zároveň blokuje vstrebávanie živín potrebných na tvorbu hormónov štastia – zinok a aminokyselina tryptofan. Ak k tomu pripočítame že fruktóza zvyšuje zápalovú aktivitu, tak sa vytvoria vhodné podmienky na rozvoj depresií. Keď sa u pacientov s depresiami znížil príjem fruktózy zlepšili sa aj príznaky depresie (Hepatology 2009; 50: 1094-1104).

Ak sa dnes pozrieme na moderného človeka, ako si dnes kompenzuje stres a ako sa odmeňuje, zistíme že neraz je to cez sladkosti. Tie obsahujú veľa fruktózy. Potom sa nemožno čudovať, že ľudia akosi viac podliehajú zmenám psychiky.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk, www.weltfit.sk, www.abczdravia.sk
andrej.medved9@gmail.com


foto: https://pxhere.com/en/photo/1020868


Súvisiace články:

– Antidepresíva podporujú vznik obezity a obezita podporuje depresie

– Prečo pri strese nemôžem dobre spať?

– Serotonín – hormón šťastia, ako ho mať dostatok a čo robiť ak nám chýba

– Keď je strava spúšťačom chronického stresu

–  Detoxikácia – robíte ju správne?


(Prečítané 474 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár