Celosvetovo obľúbená kanadská autorka komplexne a veľmi pekne rozpráva o živote súčasného človeka. Upozorňuje čitateľa na to, čo je naozaj podstatné či nevyhnutné pre harmonický, naplnený život, hodný ľudskej bytosti rovnej Bohu. A naozaj – jej krédom je: Sme Boh.

Podľa nej je nutné, aby sme zmenili naše vnímanie života na našej planéte aj vnímanie seba samých. Podarí sa nám to, ak budeme smerovať k Bohu. Skvelý spôsob, ako k tomu dôjsť, je bezpodmienečná láska k sebe i k druhým.

Kniha je rozdelená na tri časti: prvá sa zaoberá tým, čo máme; druhá tým, čo robíme; a tretia sa venuje tomu, akí sme. Väčšina ľudí prikladá hlavnú dôležitosť tomu, čo vlastnia. V skutočnosti však musíme uprednostniť to, kým sme. Musíme zistiť, čo potrebujeme na to, aby sme boli šťastní, a následne podniknúť kroky, aby sme získali to, čo chceme.

Lise Bourbeau je veľmi múdra. Dobre pozná typické ľudské trápenia, starosti, obavy a neúspechy. Vôbec nerozpráva iba duchovne či ezotericky „uletene“, nekladie na čitateľa nereálne požiadavky, ale naopak: vysvetľuje, ako sa priblížiť dobrému, úspešnému, aktívnemu, cieľavedomému životu. Jej ideálom nie je žiadny osamelý askéta, ale žena či muž, ktorý vie uspokojiť všetky svoje potreby a túžby. Pravda je však taká, že každý z nás potrebuje zároveň naplniť tú našu úplne najväčšiu túžbu: byť dôstojnou, slobodnou ľudskou bytosťou, ktorá má obrovskú tvorivú moc a ktorá sa potrebuje cítiť užitočná a dobrá.  

Na konci každej z 21 kapitol nájdete odporúčanie, ako začleniť do praxe a vlastného života to, čo ste si práve prečítali. Ozajstné poznanie totiž prichádza až so skúsenosťou. Dostanete tu podnety aj konkrétnejšie návody na určité cvičenia, pozorovania, zamyslenia a podobne.

Mnohé časti textu sú pritom hlboko terapeutické, pretože táto autorka je predovšetkým psychoterapeutka a liečiteľka, zaoberajúca sa súvislosťami medzi telesným ochorením a stavom našej duše. Problémy, ktoré sa tu rozoberajú, sa týkajú partnerských vzťahov, práce, chorôb, nadváhy, strachu, duševnej bolesti, nespokojnosti, chudoby atď. Myslím, že asi každý si tu nájde to svoje, čo ho ťaží alebo čo má zatiaľ v živote nevysporiadané.

Je to hlboko psychologická kniha, ktorá však všetky vysvetlenia podáva neobyčajne jednoducho a prirodzene, v súvislom toku rozprávania o jednotlivých aspektoch našich životov.

Málokto píše tak láskavo a empaticky, a pritom tónom múdrej matky, ako Lise Bourbeau, a špeciálne v tejto knihe (lebo vyšlo toho od nej už veľa).

* * *

Vše, co prožíváš, ti má pomoci, aby sis uvědomil svou vlastní osobnost bez toho, abys ji soudil.

Otázka zásluh musí s příchodem éry Vodnáře zmizet. Kdo rozhoduje o tom, zda si něco zasloužíme, nebo ne?

Na závěr kapitoly ti doporučím, aby sis poznamenal tři věci a jednu osobu, jejichž ztráty se v současnosti obáváš. Poté se podívej na to, jakým právem se domníváš, že tyto věci a tohoto člověka vlastníš. Místo toho, abys věřil tomu, že jsou tvým majetkem, se zamysli, jak bys je mohl využít, aby ses jako člověk zlepšil a duchovně rostl.

Rozhodni se, že dokud ve tvém životě budou, budeš se na ně moudře každý den obracet. Jestliže jednou z tvého života zmizí a budeš se s nimi muset rozloučit, bude tomu tak proto, že si vesmír či vnitřní Bůh, který přesně ví, co ti nejvíce prospívá, uvědomil, že nastal čas, aby se přesunul k další fázi svého vývoje.


Viac v knihe:

Jak správně žít ve svém těle

Autor: Lise Bourbeau

Pôvodná cena:8.90 EUR
Naša cena:8.01 EUR
Zľava:10.00 %

foto: https://www.pexels.com/


Pridaj komentár