Histamínová intolerancia alebo alergie vo všeobecnosti nie sú považované za príliš závažný zdravotný problém. Ľuďom lekári dajú antihistaminiká a keďže sa stratia mnohé nepríjemne príznaky ľudia to zväčša neriešia. Ale mali by. Prečo? To sa vám dnes pokúsim objasniť.

Ako pôsobí histamín? Histamín pôsobí tak, že sa uchytí na bunky cez špeciálne miesto. Tento prístav, kde sa dokáže histamín uchytiť na bunky sa volá histamínový receptor. Histamínový receptor majú mnohé bunky. Preto je pôsobenie histamínu pozorované takmer na celom tele. V tele existujú 4 druhy receptorov na histamín (prístavy, kde sa môže histamín uchytiť). Označujú sa H1, H2, H3 a H4. Lieky, ktoré sa používajú pri alergiách či histamínových intoleranciách fungujú tak, že obsadia prístav (receptor), kde sa dokáže histamín uchytiť a tým znemožnia histamínu pôsobiť. Lenže tu je problém liekov. Lieky pôsobia (obsadzujú), len H1 a H2 receptor. Preto tieto lieky môžu tlmiť prejavy ako pálenie záhy, kožné problémy, búšenie srdca a podobne. Čo však nedokážu je ovplyvniť H3 a H4 receptory. A tie sa okrem iného nachádzajú v mozgu. Tam už dokáže histamín pôsobiť, lebo nedokážu obsadiť H3 a H4 receptory, miesta cez ktoré histamín pôsobí.

A výsledok pôsobenia histamínu v mozgu je napr. zvýšenie stresovej záťaže alebo zápal v mozgu. A ako sa to môže prejaviť? Zmeny psychiky ako napr. depresie, úzkostné stavy, demencia, skleróza multiplex alebo si vyberte iné neurologické problémy. Toto sú všetko prejavy zápalov, ktoré v mozgu prebiehajú. Ambulantná medicína samozrejme žiadnemu pacientovi nepovie, že pri histamínovej intoleracii či alergii, kde sa masívne uvoľňuje histamín, lieky mozog nechránia. A tak ľudia žijú v klamlivom presvedčení, že ako im lieky pomáhajú. A ich mozog, riadiace centrum tela je vystavený zápalom. Ako keby ste nechali počítač a server riadiaci firmu nechránené a napádali by ho škodlivé programy. Bol by to začiatok konca firmy.

TIP: Akáciová vláknina stimuluje tvorbu látok v čreve, ktoré pomáhajú utesňovať bariéru v mozgu, ktorá jú chráni pred zápalmi. Preto by akáciovú vlákninu mali pravidelne užívať všetci alergici a ľudia s histamínovou intoleranciou. Akáciová vláknina cez svoje pôsobenie v čreve znižuje negatívne účinky histamínu. Akáciová vláknina znižuje aj alergické reakcie (Daguet et al., 2015)

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk, www.weltfit.sk, www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

foto: https://pixabay.com/sk


Súvisiace články:

– Trpíte histamínovou intoleranciou či alergiou na ťažké kovy?

 

– Tip na knihu: Lise Bourbeau – Jak naše vnitřní zranění ovlivňují to, co jíme

 

– Detoxikácia – robíte ju správne?


(Prečítané 591 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár