Táto kniha je sledom pozoruhodných úvah o mužoch a ženách, partnerských vzťahoch, láske, manželstve a rodičovstve. Nekrasov je psychológ a filozof, ktorý vo všetkom hľadá hĺbku a duchovný rozmer. Neutieka sa však k lacným frázam a otrepaným poučkám, ani nehľadá spásu v iných dimenziách či akejsi večne vzdialenej budúcnosti, kedy sa ľudstvo konečne dostane na vyššiu úroveň. Cieľom jeho pozornosti je normálny, súčasný bežný život. Láska a príťažlivosť medzi mužom a ženou ako jeho hybná sila. Rodina ako jeho základ. Romantické a partnerské či manželské vzťahy, ktoré skoro riešime zo všetkého najviac.

Jeho názory a postrehy sú veľmi zaujímavé, odvážne a pre niekoho možno až šokujúce. Keď sa však nad nimi naozaj zamyslíme, určite s niečím v nás zarezonujú. Treba to vyskúšať – začítať sa do tejto knihy a dať sa prekvapiť tým, čo to s vami urobí.

Dá sa povedať, že mužsko-ženské vzťahy stoja za všetkým (alebo skoro všetkým) v našom živote. Od kľúčového vplyvu rodičov (bez ohľadu na to, nakoľko alebo či vôbec boli v našom živote prítomní) až po naše vlastné správanie a súlad alebo nesúlad s naším pohlavím, s našou mužskou či ženskou rolou. Interakcia dvoch druhov energie – ženskej a mužskej – je základom úplne všetkého. Z lásky a tvorivej interakcie týchto energií sa rodí všetko, čo je pekné, príjemné, zaujímavé, silné… Naopak nedostatok (alebo pokrivenie) tejto lásky môže za takmer všetko utrpenie, vojny a iné ľudské tragédie.

Mimoriadne zaujímavé sú časti o tom, čo sa väčšinou najviac pokazí, keď sa dvaja ľudia vezmú a majú deti. Prečo je to takmer bez výnimky tak, že akonáhle sa narodí dieťa, nič už nie je nikdy ako predtým a v podstate je amen so sexom a vzrušením z dynamického, aktívneho, úžasného ľúbostného vzťahu? (Hovorím takmer bez výnimky, takže samozrejme česť výnimkám!) Namietnete, že to je predsa jasné – dieťa si vyžaduje strašne veľa času a starostlivosti a úplne iný životný štýl, s tým sa nedá nič robiť. Ale viete, že to skutočná príčina onej dobre známej frustrujúcej zmeny vôbec nie je?! A že možno dokonca naopak: keby naďalej fungovalo správne rozloženie a harmonické prúdenie mužsko-ženských energií, aj pragmatická stránka života za nových podmienok (čiže s dieťaťom) by bola o dosť jednoduchšia, flexibilnejšia, menej obmedzujúca, menej frustrujúca, menej vyčerpávajúcejšia, ľahšia, príjemnejšia?!

Nebudem vám prezrádzať konkrétnosti – ak vás to čo len trochu zaujíma, vážne si to prečítajte! Táto kniha vám pomôže pochopiť, čo je naozajstná ženskosť a mužskosť aj ako sa dá vytvoriť múdry a milujúci pár a skutočne zdravá, prirodzená rodina, kde sú deti šťastné naozaj a nie na váš úkor, čiže sú to milé, pohodové, tvorivé malé duše namiesto drzých, otravných, nezvládnuteľných, besných či nekonečne problémových potomkov, ktorých náročnosť si ospravedlňujete snahou vidieť v nej originalitu a genialitu.

Autor však nepíše len o rodičovstve. Sú tu napríklad aj zaujímavé, tiež nie bežné námety, myšlienky aj úplne praktické rady ohľadne financií a vedenia domácnosti. Alebo úvahy o práci a sebarealizácii.

Na druhej strane sú tu aj rozsiahle pasáže, ktoré hovoria o láske a vzťahoch z čisto filozoficko-duchovného hľadiska. Autor jednoznačne uznáva princíp najvyššej slobody a podkladá ho výbornými argumentmi. Žiadna tradícia, dogma alebo štátne či kultúrne zriadenie nie je a nemôže byť univerzálne platné a „to správne“; duša by mala mať právo zbierať skúsenosti a prežívať či vyjadrovať lásku tak, ako cíti a uzná za vhodné. 

Celkove je to dosť objemná kniha, v ktorej nájdete odpovede hádam na všetko, čo vás v súvislosti s témou mužsko-ženských vzťahov napadne. A ak nie odpovede, tak ďalšie otázky, ktoré vás možno dovedú k vašim vlastným odpovediam – ktoré sú pre vás v danej chvíli tie správne. Určite tu nájdete inšpiráciu, podnety na zamyslenie a možný námet na zmenu k lepšiemu.

Viac sa dočítate v knihe:

Žena a muž

Anatolij Někrasov

Pôvodná cena:9.90 EUR
Naša cena:8.91 EUR
Zľava:10.00 %


Súvisiace články:

– Tip na knihu: Lise Bourbeau – Jak správně žít ve svém těle

 

– Tip na knihu – Práce s vnitřními orgány podle tibetské medicíny

 

– Tip na knihu: Najděte svou spřízněnou duši s pomocí Theta léčení

 


foto: https://pixabay.com/


Pridaj komentár