Mnohí naši čitatelia vedia, že popri publikačnej činnosti má Vydavateľstvo Eugenika aj svoje kamenné predajne, kníhkupectvá. Tam okrem kníh z oblasti duchovna, psychológie, zdravého životného štýlu, či celostnej medicíny ponúkame i doplnkový tovar (tarotové karty, kamene, drúzy, sošky, vonné tyčinky, čaje, oleje…). A celý tento sortiment a vlastne takmer celú našu vydavateľskú činnosť by sme mohli zaobaliť pod slovíčko ezoterika. Keby…

Keby toto krásne slovo nebolo v poslednej dobe brané takmer ako synonymum k šarlatánstvu. Pričom samotný pojem má v staro-gréčtine iný význam, ide o náuku o tom vnútornom. Teda o tom duševnom priestore, v ktorom sa ezoterika prelína s vierou, psychológiou, filozofiou, atď.

Aj o tomto sme sa porozprávali s vedúcou nášho kníhkupectva v Petržalke Monikou Jančíkovou, ktorá je čosi ako naša predná línia v styku s čitateľmi a zákazníkmi a jej práca, verte či nie, je vskutku veľmi náročná.

Čo pre teba znamená ezoterika?

Mystika, tajomno, objavovanie, duchovno, veci ktoré sa nedajú možno s každým zdieľať, no sú skutočné a sú súčasťou každého človeka. Práve tak ako sny, snové telá a iné svety, aj vnútro našej duše, v ktorej je skryté obrovské poznanie a sila. Toto všetko je fascinujúce. Zároveň pre mňa ezoterika znamená múdrosť mojej babičky, znalosti alternatívnej liečby, „zázračných“ uzdravení cez bylinky a zdravý životný štýl. Taktiež poznanie ľudského tela a mysle, teda niečo, čo by sa malo brať ako celok.

Už od detstva ma priťahovali všetky tieto medzi-priestory a múdrosti starých kultúr. Vidím lúku plnú korienkov a bylín, trávy, kvetov a seba úplne maličkú, kde mi babička hovorí: „A toto tu je všetko pre nás, nič tu nie je len tak na zmar, naučím ťa to spoznávať.“ Zdalo sa mi nemožné všetko to obsiahnuť a začala som si robiť herbáre… Chcela som vyliečiť všetkých chorých na celom svete :-)))… verila som, že sa k tomu prekopem a raz nájdem zázračný nápoj, zložený z troch jednoduchých ingrediencií, ktoré mám možno aj teraz priamo pred sebou, len ich ešte nevidím 🙂

Aké je to teda pracovať v ezoterickom kníhkupectve?

Je to práca ako každá iná, myšlienka, realizácia, obsah, obal. Za všetkým týmto je veľa času, získavania informácii, kreativity a hlavne každodennej všednej rutinnej práce, aby mali zákazníci v ponuke nový a kvalitný tovar a mohli sa u nás dobre cítiť. Pekná vôňa, príjemná hudba, pokojná atmosféra na predajni je relax predovšetkým pre zákazníkov 🙂. A to je zámerom našej práce. Samozrejme, aj k tejto práci treba mať vzťah, ezotericko-realistické predpoklady a záujem o kontakt s ľuďmi.

Keďže je naša predajňa a vlastne aj celé vydavateľstvo úzko špecializované, máme tu špecifických zákazníkov, ktorí prichádzajú so záujmom niečo zmeniť vo svojom živote, alebo sa motivovať, potešiť sa kúpou dobrej knihy, krásneho kameňa, priniesť si domov kúsok peknej myšlienky, kúpiť si vonný olejček, zrelaxovať sa, oddýchnuť si od stresu a zhonu.

Čo je vlastne náplňou práce v takejto ezoterickej predajni? Poniektorí ľudia totiž môžu mať predstavu, že takáto práca je predovšetkým o čítaní, dišputovaní a meditáciách.

Sme tu kolektív ľudí, ktorých pracovné povinnosti sú navzájom poprepájané. Každý deň sa do predajne naskladňuje tovar, vyskladňuje na e-shop, prichádzajú objednávky zo skladu, objednáva sa doplnkový tovar, komunikuje s dodávateľmi, oceňuje, preceňuje, vykladá tovar, vytvárajú sa popisy k tovaru a predovšetkým treba dbať na všetky zákonné predpisy, ako sa má tovar predávať a čo všetko musí taký vystavený tovar spĺňať.

Občas prispievam článkami, alebo námetmi na blog, samozrejme neustále spracovávam nové informácie, aby som mala prehľad a vedela čo predávam a mohla zákazníkom poradiť. Taktiež podávam informácie cez telefón…

V neposlednom rade k mojej práci patrí udržiavanie poriadku a dbanie na to, aby priestor v predajni, ale aj pred ňou, pôsobil harmonicky, k čomu je tiež potrebná tá troška kreativity. Niekedy chodím domov unavená, ako každý človek z práce a až doma sa zrelaxujem. Prostredie v ktorom robím je samozrejme veľmi príjemné, no je to práca, kde sa treba sústrediť, aby ste neurobili chybu napr. v skladovom programe, keďže niekedy robíte aj tri veci naraz, lebo si to vyžaduje vaše pracovné nasadenie.

Aké máš vzťahy so zákazníkmi?

Rozmýšľam nad tým ako nás (mňa) vnímajú ľudia, zákazníci. Ja sa ich snažím vnímať predovšetkým bez posudzovania, v tej danej chvíli, nerobiť konečné uzávery. Počas mojej takmer 20 ročnej skúsenosti a praxe v tejto oblasti vidím, ako sa naši zákazníci menia, ako všetko plynie v nejakom čase, rieke poznatkov, zmien, vplyvov na naše životy. Nechcem byť v pozícii toho, kto všetko vie a všetkému rozumie a potom mystifikuje. Svoju prácu robím aj srdcom a som rada, keď zákazník odchádza spokojný, pozitívny, motivovaný…

Pre mňa je zásada, dávať v akejkoľvek komunikácii priestor pre názory iných a v práci byť predovšetkým profesionálna a neprojektovať si do nej svoje osobné veci. No keď môžem povedať svoj názor, tak bez humoru, lásky a súcitu, tolerancie by sme ten život mali veľmi ťažký.

Niekedy sa stretávam aj s takými zákazníkmi, ktorí chcú odo mňa, aby som im poradila, ako niekoho pre nich obtiažneho, majú odstrániť, magicky zlikvidovať… Nerobím to, nebudem si ničiť svoju karmu: „Mám sa veľmi rada na to, aby som ubližovala druhým“.

Možno by mohol mať niekto výhrady, že prečo potom predávame takéto knihy, o mágii a pod. Ľudia sú rôzni a majú rôzne záujmy, je na nich aby sa rozhodli, s čím budú narábať a ako (mágia môže poslúžiť aj k dobrému). Predajňa je otvorená pre každého. Je to asi tak, že pre niekoho, kto sa rozhodol žiť v celibáte, alebo nemá pozitívny vzťah k erotike, môže byť iritujúca kniha o sexe, pre niekoho zas cenovka na jeho posvätnej knihe.

Mal som možnosť niekoľkokrát zažiť, že zákazníci majú na teba náročné požiadavky.

Áno 🙂 Mnohí zákazníci prídu s konkrétnym problémom. Niekedy vznikne akýsi dôverný vzťah medzi nami a som rada, keď im viem dobre poradiť, odporučiť knihu a podobne. Veľmi si vážim ich úprimnosť a veľakrát sú to chvíle a stretnutia, ktoré aj mňa veľmi obohacujú. Som si vedomá, že toto nie je práca typickej predavačky, keďže tu poskytujem rady aj nad rámec bežnej pracovnej náplne. Často tu vzniká zvláštna synchronicita, kedy sa stávam svedkom, že udalosti a osudy sú navzájom poprepájané, niekto príde s nečakanou informáciou, ktorú môžem vzápätí posunúť zákazníkovi, ktorý ju práve v tom momente potrebuje. Ako radi hovoríme, žiadne stretnutie nie je náhodné.

Občas musím byť v roli psychológa a poniektorí ľudia sa dožadujú až prehnanej pozornosti, no nemám tu toľko priestoru, aby som im mohla poskytnúť nejakú hlbinnú psychologickú pomoc, alebo terapiu, prípadne im vedela poradiť ako zariadiť celý dom podľa Feng Šuej. Na takéto poradenstvo máme vytvorený blog, kde sa dajú nájsť informácie rôzneho druhu, ľuďom tu radi poradíme – blog@eugenika.sk.

Zavítajú niekedy aj naozaj nepríjemní ľudia?

Áno, je trochu naivné si myslieť, že sem chodia len vedomé a harmonické bytosti, bohužiaľ neobídu nás občas ani zlodeji, či ľudia, ktorí si sem prídu riešiť svoje komplexy, správajú sa agresívne a veľmi nepríjemne a majú pocit, že zo svojej pozície zákazníka si ku mne môžu dovoliť chovať sa povýšenecky… ale takýchto ľudí sem chodí naozaj minimum.

Čo ťa vie aj po tých rokoch prekvapiť?

Je to veľa vecí, jedna z tých príjemných je, keď sa k vám niekto prihovorí a povie, že jeho milovaný dedko chodil ku nám a mal rád naše knihy a predajňu a on bol ním ovplyvnený, keď sa takto cez nás stretnú tri generácie.

Vie ma prekvapiť, keď si ľudia myslia, že keď prídu chorí (chrípka, virózové ochorenia) do našej predajne, že sa tu vyliečia kamienkom, alebo energiou a keďže ja robím s týmito energiami, tak by som podľa nich nemala nikdy ochorieť :-)… Nič nie je lepšie ako sa vyležať doma a pokiaľ to nie je možné, tak obmedziť styk s inými ľudmi. Nie vždy mám natoľko silnú imunitu, aby som aj ja neochorela.

Sme ľudia, zraniteľní, smrteľní a krehkí, sila našeho ducha a zdravý životný štýl nás môže ochraňovať od choroby, no liečivé energie a poznatky ezoteriky by nemali prevyšovať v istých situáciach zdravý rozum.

Veľa ľudí si myslí, že v oblasti ezoteriky, spirituality či liečiteľstva by sa nemalo platiť peniazmi, veci by mali byť zadarmo zdieľané, že duchovné rady a pomoc by mali byť nezištné. Ako to vnímaš?

Zisk a peniaze v tejto oblasti vnímam úplne normálne, telo, duša a duch. Na stôl domov treba doniesť chleba, dobrú radu si treba oceniť, učiteľa treba tiež zaplatiť, nič čo je „zadarmo“ nefunguje dobre a dlhodobo.

Dostala som od tibetského Rinphočeho meno „Pende Dolma“ čo v preklade znamená – „Tá čo prináša bohatstvo, prosperitu a šťastie“ a je tým myslené aj materiálne bohatstvo a prosperita, šťastie 🙂

A aby sme si nevytvárali karmické dlhy a neboli niekomu zaviazaní, na to je tu vytvorená cena – obchod. Keď vám niekto niečo ponúka zadarmo, môže ísť o niekoho, kto vás bude následne chcieť nejakou formou manipulovať. Treba byť opatrný v tom, aby sme sa naučili rozlišovať, koľko zadarmo dostávať a koľko dávať je dobré.

Keď niekomu v obchode s radosťou zaplatíte, je to znak úcty, prejav priazne k jeho práci, životu. Však nie nadarmo sa píše o lacných veciach, kde za nízkou cenou toho tovaru sú zneužívané deti ako lacná pracovná sila…

Ezoterika sa prihovára k našej duši, nášmu egu, hovorí o spiritualite, duchovnom raste, no neznamená to, aby sme sa báli, alebo odmietali hmotný prejavený svet. „Lakomosť“ v akejkoľvek forme je jedna z necnosti, ktorá nám nezaručuje z dlhodobe hľadiska blahobyt a prosperitu. Za rozdávaním sa zadarmo je často manipulácia, naivita, či preceňovanie sa, alebo fanatizmus (v ezoterike).

Myslím si, že sa u nás v Eugenike snažíme vytvárať priaznivé ceny pre všetkých, v harmónii s fungovaním dávania a prijímania. Výmeny energií. Ľudia, ktorí sem chodia, sú veľmi vnímaví a chcú aby bol svet krajší, ich život kvalitnejší, čo je veľmi pozitívne a toto je to dominantné v mojej práci. Teším sa, keď týchto ľudí môžem spoznávať.

Monika Jančíková – Od mlada sa venovala tancu, jóge, literatúre a umeniu. Pracovala vo farmakológii na SAV v Bratislave, neskôr v oblasti umenia, vo výrobe a predaji. Otvorila si vlastnú čajovňu, ezoterický obchod a kníhkupectvo Bardo. Od roku 2006 pracuje ako vedúca predajne v Eugenike. Aktívna je aj v sociálnej oblasti. Venuje sa astrológii, tarotu a budhistickej psychológii a filozofii. 


Zhováral sa JP


Naše kamenné predajne nájdete tu: Bratislava, Banská Bystrica a spriatelené kníhkupectvá Trenčín a Považská Bystrica

Viac informácii na našom eshope eugenika.sk


Kníhkupectvo Eugenika v Petržalke nájdete na Iljušinovej 2, oproti vchodu do Lidlu (na ul. Jirásková)

Okrem pestrého výberu kníh tu nájdete kamene, minerály, drúzy, tarotové karty, oleje, čaje, sošky, tibetské misy…

(Prečítané 577 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár