Dnešná doba sa vyžíva v konšpiračných teóriách a „tajných“ „pravdách“. Dávam tieto slová do úvodzoviek, pretože akonáhle sa o niečom verejne píše a debatuje ak nie na masovej, tak určite na dosť veľkej a navyše celosvetovej škále, sotva to už možno považovať za tajné. A či sú určité tvrdenia naozaj pravdivé (prípadne dokonca úplne najpravdivejšie zo všetkých), je tiež veľmi sporná otázka. Názor alebo aj pevné presvedčenie, prečo nie – tých tu má právo byť toľko, koľko je jednotlivých myslí s ich uhlom pohľadu, subjektívnou skúsenosťou a jedinečnými preferenciami či sklonmi. Ale pravda? Tá sa často od názoru či presvedčenia môže dosť líšiť.

Tak či tak, s rozmanitými teóriami vyššie uvedeného typu sa už dávnejšie roztrhlo vrece. Je zaujímavé, že ako šialene napreduje veda a technika, a určite aj spiritualita, filozofia a psychológia, doslova šialene sa rozvíja aj fantázia (s obľubou prezentovaná ako „tajná pravda“).

Aby to ale nevyznelo tak, že názory určitého typu totálne zhadzujem – tak to nie je. Po prvé, fantázia a smelosť myslenia je úžasná vec. A po druhé, určité veci momentálne síce nie sú stopercentne potvrdené, ale ani stopercentne vyvrátené. Kto vie, ako to naozaj je? Len preto, že niekomu niečo pripadá absurdné alebo totálne uletené, ešte  to nemusí znamenať, že je to nezmyselná fantazmagória. Rovnako ako niečo nemusí byť pravda len preto, lebo to znie dostatočne tajomne a duchovne. 

Nuž ale poďme k tejto našej knihe. O akých fantastických teóriách sa píše tu? Veruže o dosť zaujímavých a vôbec nie bežných ani v rámci podobných publikácií: autori rozprávajú o tom, aký bol človek ešte predtým, ako sa objavil na planéte Zemi vo svojej fyzickej forme! Čiže nie len akí boli občania dávnych civilizácií (Atlantída a spol., hoci aj o tých je tu reč), ale aká bola idea človeka ako inteligentnej vedomej bytosti. Čo je vlastne človek z ezoterického hľadiska? Ako si vedomie začalo vytvárať hmotné telá? Ako došlo k „stvoreniu“ človeka a ako prebiehala – a stále prebieha – jeho evolúcia? Aj ten najväčší skeptik a racionálny človek sa tu fascinovane dočíta o tom, ako sa postupne utváralo naše telo a jeho päť zmyslov, ako vynikala nutnosť prijímať potravu, ako došlo k rozdeleniu na dve pohlavia, a ako (prečo) sa vôbec objavila nevyhnutnosť smrti.

A nielen to: ako začal človek rozprávať, ako sa rozvíjal jazyk? A čo náboženstvo? Ako po získaní hmotného tela ľudia vnímali duchovné bytosti (teda také bytosti, ktoré hmotné telá nenadobudli) a ako s nimi ďalej komunikovali? Je zjavné, že akonáhle sa zhmotnenie človeka začalo upevňovať, prestal vnímať svoju „božskú“, duchovnú podstatu či súčasť. Zato sa začala o to  viac prejavovať a rozvíjať ľudská vôľa a ego.

Pozornosť sa venuje aj iným bytostiam, ktoré žijú spolu s nami na tejto planéte: zvieratám, rastlinám, ale aj takzvaným elementálom – neviditeľným prírodným duchom.

Čo sa týka dávnych civilizácií, ako už bolo spomenuté vyššie, preberá sa aj bájna Atlantída a Atlanťania. V tomto kontexte je vysvetlené, ako sa od seba odlišovali rôzne ľudské rasy – nie však také, ako ich vidíme dnes (v zmysle belosi, černosi atď.), ale ako určité „druhy“ ľudských bytostí, ktoré postupne vznikali v rámci duchovnej evolúcie ľudstva. Predkladajú sa tu fascinujúce fakty o tom, ako sa ľudstvo duchovne vyvíja a kam smeruje.

Záverečná kapitola popisuje rôzne stupne duchovného poznania, zasvätenia a okultných schopností, aké môže človek dosiahnuť.

A tu je ešte zopár tém, s ktorými sa tu čitateľ stretne a dozvie sa v súvislosti s nimi nevšedné veci: praľudia, pohlavný pud a sexualita, ako prebieha smrť, planetárni duchovia, démoni, India a jej spiritualita, Árijci, Gréci, Rimania a Egypťania…

Kniha vyšla prvýkrát v roku 1887. Jej autori boli žiakmi významnej okultnej autorky a učiteľky Heleny Blavatskej. Podľa ich vlastných slov „odovzdávajú presné, aj keď nie vždy úplné informácie“. Tieto informácie údajne pochádzajú od okultných zasvätencov a mudrcov Východu, starých indických majstrov, Egypťanov a Chaldejcov.

Knihu nájdete tu:

O původu člověka

Mahátmové, Árjové, Atlanťané

Autor: Mohini M. Chatterji, Laura C. Holloway

Pôvodná cena:8.20 EUR
Naša cena:7.38 EUR
Zľava:10.00 %

Pridaj komentár