Súčasná neuroveda (pomerne mladý vedecký odbor, ktorý sa zaoberá skúmaním nervovej sústavy) potvrdzuje, že nevidíme svet taký, aký naozaj je, ale že si ho skôr sama rekonštruuje naša myseľ.

Realita je príliš zložitá a nesmierna, aby ju dokázala so všetkými detailmi poňať naša pozornosť a iné schopnosti nášho mozgu. Preto je vnímanie subjektívna záležitosť. To, ako zbierame poznatky a formujeme si názory, ovplyvňujú rôzne prvky. Náš mozog si svet nanovo vytvára tak, ako vie. Hoci to znamená, že podliehame rôznym skresleniam, ilúziám či dokonca vysloveným omylom, vďaka subjektívnej prispôsobivosti mozgu si dokážeme rekonštruovať taký svet, aký poznáme, a žiť v ňom. Všetci dobre vieme, že tieto inak užitočné mechanizmy nás občas pomýlia a majú negatívny dopad na naše jednanie a rozhodovanie. Hovoríme, že sme zaujatí – presnejšie, náš mozog je zaujatý.

Mnohí autori tieto javy skúmajú, a tiež navrhujú rôzne tipy a triky, ako týmto kognitívnym predsudkom čeliť. Napríklad 36-ročný Albert Moukheiber, neurovedec a klinický psychológ. Ponuka jeho knihy Our brain plays tricks on us („Náš mozog nás klame“) ma podnietila k napísaniu tohto článku. Moukheiber v nej upozorňuje, že si netreba príliš veriť; naopak, treba neustále spochybňovať svoje myšlienkové procesy! Hlavne v dnešnej dobe, kedy sa cez moderné médiá šíria ako epidémia rôzne informácie…

Lenže čo by malo byť tým rozlišovacím prvkom, kompasom, na základe ktorého máme posudzovať, čomu veriť a čomu nie, čo spochybňovať a na čo sa spoliehať?

Veda rada vysvetľuje záhadné prvky či pudy, ktoré motivujú rôzne mechanizmy mozgu aj iných častí nášho tela a správania, princípom prežitia. Prežitie pritom redukuje na akési základné, primitívne fyziologické prežívanie a reprodukovanie sa len tak, bezo zmyslu, proste „aby život pokračoval“. Lenže všetci, vedci či nevedci, sa iste zhodneme na tom, že nejde len o hocijaké prežívanie (často skôr živorenie), ale o hodnotný, bohatý, uspokojivý zážitok z fyzického bytia na tomto svete. V takom svetle potom získavajú rôzne mechanizmy „nástroja našej duše“, čiže tela s jeho nervovou sústavou, zaujímavý rozmer.

Zopakujme si: Nevidíme svet taký, aký naozaj je, ale si ho sama rekonštruuje naša myseľ. Stále znova a znova, nanovo. Ibaže väčšina ľudí si ho nerekonštruuje nanovo, ale na starý spôsob. Dokola rekonštruuje to, čo bolo, tak, ako to je naučená/navyknutá vnímať.

Moderne formulovaná duchovná náuka hovorí, že máme potenciál cieľavedome, na základe vlastnej slobodnej vôle, preferencií a túžob tvoriť svoju realitu, nielen pasívne sa adaptovať a zvládať dané podmienky. Kľúčom k tomu je cielená práca so svojou mysľou (vedomá voľba myšlienok, sústredenie, snívanie, presmerovanie pozornosti, meditácia, stanovenie si zámeru a podobne). Táto „cielená práca“ znamená neriadiť sa otrocky tým, čo „už je“, ale tým, čo „chceme, aby bolo“. Inými slovami, neriadiť sa tým, čo je „pravda“ (čo je realistické, pravdepodobné, overené, logické, čo zodpovedá skúsenosti väčšiny), ale tým, čo zažne inšpiráciu, nadšenie, vzrušenie, vášeň a podobne v našej mysli. Čiže v podstate presne to, čo tvrdí vyššie uvedený poznatok neurovedy: treba neustále spochybňovať svoje myšlienkové procesy, pretože náš mozog nás zavádza, neposkytuje nám presný, verný, pravdivý obraz reality. A staré skreslenia sa nemusia opakovať donekonečna!

Vytvorme si nové „skreslenia“, také, ktoré nám budú užitočné! A užitočné v akom zmysle? Aby sme boli objektívnejší a realistickejší, len tak, zo srandy či z princípu? A načo? Chcem snáď vyhrať súťaž o najlepšieho realistu alebo o najserióznejšieho skeptika? Môžeme si zvoliť inú métu: nedôverovať svojmu mozgu/svojej mysli a rozhodovať sa vidieť veci, ktoré z nás budú robiť vizionárov, silných, nebojácnych tvorcov, ktorí žijú dobrý, zaujímavý život a tým sú povzbudením aj pre svoje okolie.

Riaďme sa tým, čo je dobré, nie tým, čo je pravdivé! Náš mozog nám aj tak nikdy neukazuje nič dokonale pravdivo, tak prečo si nevyberať radšej lepšie, ako horšie skreslenia a triky?!


Tip redakcie Eugenika na knihu:

Transurfing

Priestor možností

Autor: Vadim Zeland

Pôvodná cena:8.90 EUR
Naša cena:8.01 EUR
Zľava:10.00 %

Prvý slovenský preklad známej a úspešnej knihy o metóde Transurfingu. Búrlivé reakcie tisícok čitateľov tvrdia, že Transurfing naoazaj funguje. Veci sa menia, ľudia sa správajú inakšie, prichádza úspech, radosť, energia, sila.

Podstata spočíva v novom pohľade na usporiadanie nášho sveta. Žijeme vo vesmíre, kde paralelne existujú rôzne možnosti, z ktorých si vyberáme vždy tú, ktorú práve prežívame. Naše voľby však môžeme meniť a prechádzať tak z jednej roviny zážitkov a skúseností do celkom inej. 

V usporiadaní vesmírnej reality pôsobia určité zákonitosti. Ich poznaním – a dodržiavaním podmienok, ktoré zaručujú ich platnosť – sa stávame pánmi svojho života a svojej skutočnosti. Samotné tieto zákony si totiž vyžadujú dôsledne pristupovať k životu a ku všetkému, čo nám prináša, s pokorou, odstupom, úplným prijímaním, neodsudzovaním a v neposlednom rade i s humorom.


Súvisiace články:

– Předpoklady radikálního zhmotňování

 

– Okolnosti sa ovládať nedajú – ovládať môžete len svoje vibrácie

 

Odmietam veriť, že veci sa dejú presne tak, ako sa majú diať


foto: https://pixabay.com/sk/


(Prečítané 864 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár