Rami Bleckt je Rus, ktorý žije v Kanade. Svojím spôsobom patrí k predstaviteľom „slovanstva“, čiže duchovnej cesty, ktorá v sebe zahŕňa veľa z princípov a tradícií Východu, ale zároveň sa snaží vzkriesiť aj ducha našej slovanskej kultúry a mentality.

Jeho cieľom je duchovne aj morálne čitateľa povzniesť. Udeľuje množstvo rád a ponaučení, uvádza množstvo informácií, faktov, názorov i dogiem. Čo z toho si človek vezme za svoje, je už na každom osobne. Každý človek rezonuje s niečím iným… podľa toho, čo v živote zažil a aké sú jeho individuálne túžby, potreby, presvedčenia a sklony.

Rami Bleckt je zaujímavý tým, že svoje „mentorovanie“ zaodel do celkom pútavej formy, ktorá sa dobre prijíma i vstrebáva: ide v podstate o beletristicky písanú knihu – príbeh jedného hlavného protagonistu a niekoľkých pridružených postáv. Týmto hlavným hrdinom je zaujímavý mladý muž menom Artur, ktorý prechádza pomerne dramatickým vývojom (okrem iného sa účastní vojny v Afganistane). Artur zažije ťažké chvíle a podstupuje namáhavú, nie krátku cestu fyzického liečenia (po tom, čo utrpí zranenie vo vojne) aj duševného a duchovného dozrievania. Pritom stretne iného, staršieho muža (ten sa volá Mychalič), ktorý sa stane akýmsi jeho guruom. Niektoré časti knihy popisujú Mychaličovu vlastnú cestu, takže sa tu objavuje miestami aj „príbeh v príbehu“.

Súčasne je samotný Arturov osud „príbehom v príbehu“, pretože celá kniha sa začína tým, že sa v lietadle stretnú štyria ľudia. Traja z nich sú nespokojní so svojím životom – chýba im skutočné naplnenie. Štvrtý (Artur) už zašiel na svojej púti ďalej, už našiel vnútorný mier, šťastie, lásku aj hodnotný cieľ. Začne ostatným rozprávať svoj príbeh; príbeh duchovného prebudenia a rastu, choroby a uzdravenia, ťažkých aj povznášajúcich chvíľ, náročných udalostí i úspechu. Popisuje dramatickú cestu plnú osudových zvratov, kľúčových náhod, momentov transformácie, tichého rozjímania, hľadania aj nachádzania. Posledné stránky knihy naznačia, ako sa zmenili životy ostatných cestovateľov nejaký čas po tom, čo si vypočuli Arturov príbeh, ktorý na nich mal hlboký vplyv. Tie pasáže, ktoré majú vyslovene náučný charakter (vysvetľujú sa v nich duchovné princípy, ponaučenia a podobne), sú zvýraznené tučným písmom. Kniha má tak charakter aj učebnice či príručky, aj dramatického rozprávania.

Určite stojí za to, ak máte radi duchovné náuky a praktickú filozofiu podanú formou príbehu či drámy. Okrem toho sa chystá aj jej pokračovanie (pôvodne totiž ide o akúsi „dvojknihu“, ktorá je v niektorých vydaniach publikovaná ako jedno dielo – v dvoch častiach – aj ako dve samostatné knihy).

Viac v knihe:

Hledání smyslu života

Autor: Rami Bleckt

Pôvodná cena:9.60 EUR
Naša cena:8.64 EUR
Zľava:10.00 %

Súvisiace články:

– Tip na knihu: O původu člověka

 

– Tip na knihu: Rabíndranáth Thákur – Naplnění života

 

Tip na knihu: Mikhail Naimy – Kniha Mirdad


foto: https://pixabay.com/


(Prečítané 123 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár