Lieky proti bolesti a teplote obsahujúce paracetamol (napr. Coldrex, Panadol, Valetol, Nurofen, Ataralgin, Paralen a iné) sú neraz dostupné aj bez predpisu a ľudia ich radi užívajú už pri menších zdravotných problémoch. Je to aj tým, ako sa tieto lieky prezentujú v reklamách. Tieto lieky ľudia považuju za bezpečné, ale ukazuje sa, že vôbec to tak nie je.

Paracetamol podľa najnovšej štúdie má potenciál ovplyvniť správanie detí. Ak sa paracetamol užíva počas tehotenstva dokáže prejsť cez placentu. Z približne 14 000 tehotných žien, ktoré sa zúčastnili štúdie „Avon Longitudinal Study of Parents and Children“ (ALSPAC), 44% uviedlo, že počas tehotenstva užili paracetamol.

Predchádzajúci výskum spájal užitie paracetamolu s rôznymi poruchami správania, vrátane poruchy autizmu a hyperaktivity s deficitom pozornosti. Deti sa zúčastnili na viacerých testoch inteligencie, rodičia a neskôr učitelia vyplnili dotazníky o temperamente, správaní a možných psychických abnormalitách.

Pri sledovaní kognitívnych vlatností (kognitívny … schopný poznávať, učiť sa) , temperamentu a správania sa zistilo, že paracetamol nemá vplyv na IQ a schopnosť učiť sa, ale ovplyvňuje správanie detí. Napríklad deti, ktorých matky užívali paracetamol počas tehotenstva, neskôr vykazovali hyperaktívne alebo menej pozorné správanie. Vo veku 6 mesiacov boli menej prispôsobivé, neskôr boli deti viac hyperaktívne a menej pozorné voči matkám.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk, www.weltfit.sk, www.abczdravia.sk
andrej.medved9@gmail.com
Súvsiace články:

– Toto by mali vedieť všetci užívatelia liekov proti bolesti

 

– Tip na knihu: Amy B. Scher – Jak se uzdravit, když vás nikdo jiný uzdravit nemůže

 

– Janka Kajánková – Ako prekonať stavy utrpenia
foto: pixabay.com
(Prečítané 250 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár