Je obdobie dušičiek, Halloweenu, všetkých svätých… skrátka, v týchto dňoch prebiehajú sviatky smrti (ako si toto obdobie pre seba nazývam už roky). Smrť je ako odvrátená strana Mesiaca. Tieň, o ktorom hovorili Freud a Jung. Tak neoddeliteľná druhá stránka života, že by bez nej život vôbec nebol. A predsa nič nám nie je také vzdialené, také čudné a cudzie, ako smrť. A nielen čudné, priam strašné. Hrôza, horor, des, úzkosť. Strašidlá, duchovia a démoni. Smrtka vo svojej príšernej podobe v rozprávkach a rôznych povedačkách, ktoré vyvolávajú príjemné zimomriavky. A hlavne, smrť ako tragédia, nešťastie a ten vôbec najväčší, najhorší zármutok.

Smrť začne byť iná len vtedy, keď sa s ňou stretneme osobne. To je jej veľké tajomstvo: vyžaduje si intenzívnu intimitu. Inak o nej môžeme debatovať, filozofovať, čítať, meditovať, rôzne ju umelecky stvárňovať – bude však ostávať abstraktným strašidlom, aj keby sme o nej natočili desiatky filmov, nakreslili stovky jej obrazov alebo napísali celé knihy najlepších poviedok na jej tému. 

Tak to bolo aj v mojom prípade. Až kým mi pred rokom a pol neodišla zo života do smrti totálne náhle, ani nie zo dňa na deň, ale doslova z hodiny na hodinu, dovtedy najbližšia bytosť, s ktorou sme týmto životom putovali spolu vo veľmi silnom, zaujímavom a zábavnom prepojení 42 rokov (od môjho útleho detstva), až vtedy, či skôr odvtedy, som aj ja prešla zasvätením smrti. Nebudem tu však písať o sebe a svojich zážitkoch a presvedčeniach, to by asi pre našich čitateľov veľkú váhu ani zaujímavosť nemalo – chcem upozorniť na názory, zážitky a poznatky obsiahnuté v jednej veľmi dobrej knihe.

Pozoruhodným detailom je, že sa táto kniha ku mne dostala veľmi krátko po onom mojom súkromnom stretnutí so smrťou – takže som samozrejme hneď začala robiť všetko preto, aby sme ju mohli v preklade vydať u nás v Eugenike. 🙂 Veľmi ma totiž nadchla a pomohla mi.

Netvrdím, že sa stotožňujem či súhlasím úplne so všetkým, čo sa v nej píše, alebo že moje vlastné názory a presvedčenia sú do bodky totožné práve s týmto autorom – to nie sú. Ani nemôžem povedať, že by som sama mala nejaký taký extrémnejší zážitok, aké sa v tejto knihe dajú nájsť. Napriek tomu považujem základný obsah, odkaz aj štýl tohto textu či tohto autora za mimoriadny v oblasti danej témy. Okrem iného je totiž toto dielo dosť aktuálne – z r. 2012; berie do úvahy (aj v knihe predstavuje a analyzuje) najnovšie vedecké poznatky ohľadne ľudského vedomia a jeho existencie či prejavov mimo fyzického tela. Ďalej, autor je doktor – lekár s 25-ročnými skúsenosťami v oblasti resuscitácie, ktorého k zaoberaniu sa touto témou vyprovokovali práve roky jeho odbornej práce: to, čo videl, počul a zažíval so svojimi pacientmi. Teda žiadny „duchár“ ani „ezoterik“, ale „normálny“ lekár v rámci „normálnej“, klasickej medicíny/nemocnice. To mi príde dosť presvedčivé, hlavne pre tých skeptickejšie či pesimistickejšie naladených.

Mimochodom, Dr. Charbonier celú svoju knihu koncipuje do veľkej miery ako sériu argumentov práve pre skeptikov a „materialistov“, ktorí si myslia, že akékoľvek úvahy o živote po smrti sú len snahou o útechu, aby človek, ktorý sa smrti desí alebo ju má za pätami, prípadne ktorému zomrel niekto veľmi blízky, vôbec mohol ďalej fungovať. Osobne sa mi páči, že je to kniha vlastne veľmi vtipná; to mi príde v spojení s touto témou osviežujúce a originálne. Vtipná je pritom len vďaka štýlu a charizmatickej osobnosti autora; samotný obsah a informácie v nej obsiahnuté sú naopak vážne – lepšie povedané, seriózne.

J. Charbonier predkladá tie najlepšie argumenty, aby obhájil existenciu života po fyzickom úmrtí, a našiel ich sedem. Jeden po druhom podrobne rozoberá. Pri každom dáva priestor aj odporcom, aby ukázal, že logika objektívneho rozboru tieto dôkazy len potvrdzuje. Aj keď je známe, že veriaci žiadny dôkaz nepotrebuje a skeptikovi zasa žiadny dôkaz nestačí… Napriek tomu je sám autor pevne presvedčený, že vďaka veľkému množstvu údajov získaným na základe vedeckých štúdií je hypotéza o posmrtnom živote dnes už vlastne vierohodnejšia, ako domnienka, že po smrti neexistuje vôbec nič! Z uvedených siedmych faktov jasne plynie, že smrť treba vnímať len ako prechod, nie ako koniec všetkého. „Neexistuje ani jediný argument, ktorý by nám v smrti dovoľoval vidieť len zánik alebo úplné popretie individuálnej bytosti. Je skôr prechodom k iným podobám existencie či k iným rovinám bytia,“ hovorí Charbonier.

Jeho hlavným posolstvom je, že dnes už je načase zohľadniť najnovšie vedecké objavy a prehodnotiť všeobecne panujúci názor na smrť. A nie preto, lebo nám to poskytuje útechu a nádej či robí život znesiteľnejším – preto, lebo na to jednoducho poukazujú fakty.


Knihu kúpite za najlepšiu cenu TU:

7 důkazů života po smrti

Autor: Jean-Jacques Charbonier

Pôvodná cena:6.60 EUR
Naša cena:5.94 EUR
Zľava:10.00 %(Prečítané 472 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár