Máte radi Lobsanga Rampu? Toto meno sa iste mnohým ľuďom spája s prvotným obdobím rozmachu ezoterických kníh v porevolučnom období u nás. Vtedy začali vychádzať v českom, alebo aj slovenskom preklade najmä diela vychádzajúce z východnej spirituality – ktorá sa vtedy javila vlastne asi ako jediná „skutočná“ duchovná alternatíva. Všetko, čo bolo indické, tibetské či budhistické, bolo „in“. Tibet pritom bodoval naplno, ten bol z východoázijských možností hádam úplný vrchol všetkého duchovného 🙂 – najtajomnejší, najmenej prístupný, najvznešenejší a najušľachtilejší (predsa len, okrem iného nebol známy toľkou biedou a špinou ako India), dosahujúci najväčšie výšiny ľudského ducha povzneseného nad túto ťaživú hmotnú realitu, v neposlednom rade aj vďaka zosobneniu tohto ideálu v Dalajlámovi. No a asi najznámejším autorom, alebo určite jedným z najznámejších či najpopulárnejších, ktorý nášho čitateľa zrozumiteľne zoznamoval s tibetským svetom, bol Lobsang Rampa.

Na rozdiel od napríklad Tibetskej knihy mŕtvych a rôznych špecifickejšie zameraných publikácií venovaných tibetskému budhizmu, ktorým mohli lepšie porozumieť len tí, ktorí sa tomuto smeru naozaj venovali a/alebo ho už dlhšie praktizovali v nejakej skupine, Rampa zámerne písal tak, aby zaujal bežného západného človeka, ktorý nemusel byť žiadnym spirituálnym znalcom, mystikom ani pravidelne meditujúcim budhistom. Jeho štýl nepostráda prvky, ktoré zaručujú v našom literárnom svete úspech odjakživa až dodnes: tajomno, napätie, pútavé zápletky s nečakanými vyústeniami, ako aj vtip, humor a ostrú kritiku spoločensko-politických javov.

Zároveň je dôležité dodať, že Lobsang Rampa bol vždy v oblasti ezoterickej či okultnej literatúry autor nielen slávny a obľúbený, ale tiež kontroverzný. Viedli či dodnes sa vedú spory o jeho pravej totožnosti a o tom, kto vlastne bol človek vystupujúci a publikujúci pod uvedeným menom. Pochádzal údajne z Tibetu, avšak žil v Kanade. Nedá sa povedať, že by vyzeral nejako exoticky, alebo ako typický Tibeťan. Panovali aj domnienky, že tibetský pôvod vôbec nemal. On sám dohady o tom, kto vlastne je, poriadne vyhrocoval ešte aj tvrdením, že v istom momente jeho života uňho došlo k takzvanej „zámene duší“: duša Tibeťana Lobsanga sa nasťahovala do tela istého Angličana, ktorý nezomrel, ale jeho duša sa jednoducho len presunula do iných sfér bez smrti jej pôvodného tela! (Dočítate sa o tom práve v tejto knihe.) Mimochodom, tento jav je v ezoterike známy; dokonca aj niektoré súčasné známe osoby pôsobiace v oblasti spirituality tvrdia, že je reálny a že k nemu z času na čas dochádza (existujú aj knihy, podľa ktorých zistíte, či náhodou nie ste takýmto „vymenencom“ aj vy…).

Lobsang Rampa

No ale poďme ešte k Rampovi. Označoval sa za doktora: vraj bol vzdelaním lekár, avšak medicíne sa nevenoval a nepracoval ako doktor, ba ani ako nejaký liečiteľ. V lekárskom a liečiteľskom umení bol údajne vzdelávaný za čias svojho detstva a mladosti v Tibete, neskôr aj na univerzite v Číne. Pokiaľ ide o náplň jeho kníh, tie boli od začiatku také fantastické, že hraničia až so sci-fi a fantasy žánrami, pričom on sám tvrdošijne tvrdil, že sú autobiografické a dokumentárne. Je fakt, že mnohí jeho fanúšikovia a ezotericky zameraní čitatelia berú posolstvo a informácie obsiahnuté v týchto knihách vážne.

Práve kvôli neustálym dohadom, spochybňovaniam aj útokom sa po rokoch svojej spisovateľskej kariéry Rampa rozhodol napísať túto knihu a nazvať ju proste „Tak to bolo!“, respektíve „Ako to bolo“ (v anglickom origináli As It Was!). Bolo to v roku 1976, ku koncu jeho života a kariéry. Po nej napísal už len dve diela, jedno v r. 1977 a ďalšie (posledné) v r. 1980. Lobsang Rampa zomrel na začiatku r. 1981.

Na úvod Tak to bolo! hovorí: „Nahovorilo sa o mne toľko klamstiev. Toľko prekrútených viet a nezmyslov. Priniesli len trápenie a bolesť. Ale v tejto knihe je pravda. Poviem vám, ako to bolo!“

Rozpráva tu teda príbeh svojho života pekne od začiatku – od raného detstva v Tibete cez život a učenie v kláštore a u najvzdelanejších lámov (tam sa okrem iného učil lekárskemu umeniu) až po čas na prelome dospelosti, kedy ho vyslali študovať do Číny na univerzitu (medicínu). No keďže práve v tom čase zúrila 2. svetová vojna, v Číne ho zajali ho a kruto mučili Japonci. Následne sa zložitými cestami osudu dostal do Japonska, Ruska, Talianska a Paríža, až nakoniec do USA a Kanady, kde sa trvalo usadil. Medzitým sa ešte raz vrátil do Tibetu (ale už len na krátku návštevu a ďalšie okultné zasväcovanie).

Tento vonkajší rámec hlavného deja vypĺňa množstvo podivuhodných menších príbehov a príhod, ako aj fantastických ezoterických informácií, pojednaní a vysvetlení.

Viac však o knihe hovoriť netreba – treba si ju prečítať a utvoriť si vlastný názor.

Bez ohľadu naň, ako aj bez ohľadu na pravdivosť či nepravdivosť v nej uvedených tvrdení a údajných faktov, jedno sa musí Rampovi nechať: je vynikajúci rozprávač; pútavo stručný, duchaplný a sarkasticky vtipný.

Knihu nájdete za najlepšiu cenu TU:

Tak to bylo!

Autor: Lobsang T. Rampa

Pôvodná cena:9.60 EUR
Naša cena:8.64 EUR
Zľava:10.00 %Pridaj komentár