Kto by nechcel byť zvodný a príťažlivý? Bez ohľadu na vek a svoj osobný či rodinný život, každému dobre padne, keď vie, že sa druhým páči, že ho majú radi, že chcú byť v jeho spoločnosti, že im je s ním dobre. Toto je čistá, normálna a pekná, dalo by sa povedať všeobecná podstata toho byť „zvodný“. Potom je tu pochopiteľne oná vyslovene sexuálna úroveň zvádzania, dobre známa nielen medzi ľuďmi, ale aj z ríše zvierat. No a v prenesenom zmysle je možné druhých zvádzať aj úplne inak, ako sexuálne: psychologicky, pričom cieľom je podmanenie si určitého človeka či skupiny, ovládnutie, moc, zisk.

Robert Greene je veľmi zaujímavý autor. Bez obalu a obáv, bez snahy byť „korektný“ sa totiž zameriava práve na ľudskú túžbu po moci, ovládaní a dosahovaní svojho – na ľudský egoizmus a egocentrizmus, pričom sa nesnaží tieto stránky našej povahy a tieto chúťky ega krotiť a meniť, ale naopak: nehanebne učí, ako ich ešte viac rozvíjať, využívať a ukájať!

Vo svojej knihe o tajomstve úspešného zvádzania sa zameriava na podmanivú psychologickú a erotickú hru, ktorej cieľom je dostať druhú osobu „do postele“, presne v duchu slávnych klasických postáv, ako bol Don Juan či Casanova, avšak zároveň rafinovane utrúsi tu a tam zmienku o veľkých zvodcoch vo sfére politiky či hviezd; no napríklad, predsa aj spisovatelia zvádzajú čitateľov, herci divákov, predavači zákazníkov… nehovoriac o nechválne známych vodcoch všelijakých kultov či siekt. Nepochybne, bystrý čitateľ môže princípy, ktoré Greene rozoberá, ľahko aplikovať na ľubovoľnú oblasť svojho života, v ktorej by chcel mať väčší vplyv, väčší šarm, väčšiu silu osobnosti.

Bez ohľadu na to, aký názor či morálny postoj má každý z nás k téme zvádzania a ovládania druhých, čítanie tejto knihy je zážitok, pretože ide o mimoriadne inteligentný a vtipný text, ktorého skrytý sarkazmus ponecháva priestor aj na to, aby sa celá téma nebrala zas až tak smrteľne vážne. Odveká múdrosť a poznanie ľudskej duše sú tu prezentované a podložené množstvom citátov (klasikov i moderných autorov), ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť celej knihy a percentuálne možno aj jej polovicu, alebo minimálne tretinu.

Konceptuálne má kniha dve časti. Prvá predstavuje deväť typov zvodcov. Tu môžete zistiť, aký typ ste vy sami (alebo k akému sa najviac približujete), a teda čo je na vás prirodzene príťažlivé a zvodné, respektíve aké vaše správanie má potenciál pôsobiť zvodne samo od seba, bez toho, aby ste pôsobili umelo alebo sa do zvodného správania nútili nasilu a neohrabane.

Druhá časť obsahuje dvadsaťštyri postupov a stratégií, ktoré vás naučia, ako niekoho totálne očariť, zlomiť jeho odpor, posilniť vašu zvodnú moc a prinútiť svoju „obeť“ podľahnúť vám – z jej vlastnej vôle!

Ako hovorí sám Robert Greene: Tato kniha vás chce vyzbrojit zbraněmi šarmu a přesvědčivé síly, aby lidé kolem vás pomalu ztratili schopnost odolávat vám, aniž by věděli, jak nebo proč k tomu došlo.

Robert Greene

Každý svod má dva prvky, které musíte rozebrat a pochopit: za prvé, vy sami – co je na vás svůdné; a za druhé, váš cíl (čiže osoba, ktorú chcete zviesť) a kroky, jež proniknou jeho obranou a přimějí jej podlehnout. Obojí je stejně důležité. Pokud nevěnujete pozornost prvkům vaší osobnosti, které jsou na vás přitažlivé, lidé vás budou vnímat jen jako mechanického svůdce, slizkého a manipulujícího. A pokud budete spoléhat jen na svou svůdnou osobnost a nebudete brát ohled na druhého, dopustíte se hrozných chyb a omezíte svůj potenciál.

Je jasné, že jadrom akéhokoľvek zvádzania, aj toho vyslovene erotického, je správne využívanie  psychológie. Na rozdiel od iných foriem získavania moci, ten, kto podľahne zvodu, tak nerobí z donútenia, ale ochotne a s radosťou. Robert Greene je veľký znalec ľudskej duše. Rozpráva o tom, čo je pre človeka lákavé a zvodné – a teda neodolateľné. Rozoberá univerzálne ľudské sklony, túžby aj slabiny. Múdro však nezabúda ani na dôležité varovania a upozornenia. Hoci sa to možno nezdá, hlavným cieľom jeho školy zvádzania je užívať si život nad rámec všednosti, povinností a obmedzení. A záverečná kapitola je prekvapivo pekná, rozumná a empatická, čím sa šikovne neguje pomerne amorálne pôsobiaca väčšina tohto diela. 

Je to zvodná kniha. Už len pri jej čítaní sa vo vás začnú zobúdzať netušené schopnosti a možnosti, ako aj chuť zažiť niečo vzrušujúce, krásne a nezvyčajné…

Viac v knihe:

24 zákonů svádění

Projevy moci, jež ovlivňují rozum

Autor: Robert Greene

Pôvodná cena:9.60 EUR
Naša cena:8.64 EUR
Zľava:10.00 %

foto: https://pixabay.com
Pridaj komentár