Okrem zreteľne prázdnejších priestorov nás obklopuje naopak nahustená plnosť nízkej stránky ľudskej povahy: nenávistnosť, moderným jazykom nazývaná hejterstvo. Závisť. Škodoradosť. Neprajnosť. Neodolateľná chuť lynčovať a upaľovať. Nachádzať a kydať špinu.

Momentálne sa to deje v úplne šialenej miere. Na všetkých stranách, vo všetkých médiách, nech sú z akéhokoľvek súdku, na všetkých sociálnych sieťach. Verejne známy človek si už nemôže byť istý ničím – stačí slovko alebo aj gesto, a už je tu dôvod kydať naňho a verejne ho pranierovať.

Nie je snáď práve toto vírus? Vírus vedomia, psychiky, emocionálny vírus. Možno niekto neochorie fyzicky, ale nech vyšetrí sám seba a sleduje príznaky, či náhodou nie je nakazený týmto iným spôsobom.

Fyzické zdravie vychádza z mentálneho a emocionálneho zdravia, sú to neoddeliteľné dve strany jednej mince.

Fyzické zdravie spočíva v tom, že človeku „nič nie je“, čiže cíti sa dobre. Má dostatok sily a energie, vie normálne, bezproblémovo fungovať. Nie je snáď mentálne, duševné, emocionálne zdravie o tom istom – čiže cítiť sa dobre? Iste, ten kto čerpá energiu a vzrušenie z nenávistnosti a rozhorčovania sa, sa svojím spôsobom cíti dobre. Ale je to veľmi úbohá náhražka – asi taký rozdiel, ako keď niekto vyhladovaný zhltne aj plesnivý kúsok chleba, a na druhej strane, keď si v kľude vychutnávate svoje obľúbené jedlo.

Prečo si dávať latku tak nízko?

Prečo si nedopriať lepšie, väčšie, hlbšie uspokojenie?

Prečo nebyť dôstojnejší, ušľachtilejší, duševne krajší?

Prečo nerozšíriť pojem zdravia ďalej než len na „nedostať horúčku a neskončiť v nemocnici“?

Prečo neposilniť imunitu svojho celkového Ja?

Hovorí sa, že každá kríza alebo problematická situácia je šanca na zmenu k lepšiemu, na zastavenie sa a prehodnotenie postupu. Ostaneme len na úrovni strachu z fyzickej choroby (a smrti)? Možno si môžeme uvedomiť, čo je to zdravie, sila a dobrá, odolná imunita v hlbších a širších súvislostiach.

Tak, ako si všetci želáme „neochorieť“ a teda „byť zdraví“, čiže telesne v pohode, želajme si aj duševnú pohodu – dožičme si chcieť sa cítiť dobre, šíriť pohodu a dobré pocity, dobré ideály.

Nenávistnosť, závisť a rozhorčovanie sa je vírus. Veľmi nebezpečný a veľmi zhubný. No nepodľahnúť mu je pomerne ľahké. Je to však otázka voľby. Pretože človek nie je bezmocná obeť ničoho, ani nijakých vírusov.
foto: https://pixabay.com/
Pridaj komentár