Práve som sa chystala napísať pár riadkov o skutočnom význame korona vírusu pre ľudstvo, vtom mi prišiel mail od môjho kamaráta Denisa Ružoviča. Som vďačná, že bol mojím žiakom v kurze tvorivého písania. Je to nesmierne kreatívny človek v mnohých oblastiach IT, maľuje, píše, organizuje život v obci atď.

Ten mail presne vystihuje, čo som chcela povedať na začiatku svojich postrehov ohľadne tejto pandémie. Budem vás nimi pravidelne zasypávať. A rovnako sa budem tešiť aj na vaše skúsenosti a nápad pri poznávaní seba samých. Lebo práve o to ide. Vesmír zavelil STOP, lenže nie preto, aby sme vylihovali na gauči a nechali sa oblbovať televíziou. Stopku máme na zastavenie sa a zamyslenie nad tým, kto sme, čím a ako my prispievame k harmónii sveta. Prvým varovaním boli prírodné katastrofy. Nestačilo to, tak vesmír pritvrdil.

Ľudstvo dostalo presne takú chorobu ako potrebovalo …

Prestávali sme si vážiť zdravie a preto sme dostali takú chorobu, aby sme si uvedomili, že na ňom úplne najviac záleží. Prestávali sme si vážiť prírodu a preto sme dostali takú chorobu, aby bol pobyt v nej pre nás taký vzácny. Prestali sme vedieť fungovať v rodinách a preto nás táto choroba zavrela do našich domovov, aby sme sa naučili opäť žiť v rodinách. Prestávali sme si vážiť starých a chorých a preto sme dostali túto chorobu, aby sme si pripomenuli, akí sú zraniteľní. Prestávali sme si vážiť zdravotníkov a lekárnikov, aby sme zistili, akí sú dôležití. Prestávali sme mať úctu voči učiteľom a preto nám táto choroba zavrela školy, aby si to rodičia mohli sami vyskúšať. Mysleli sme si, že si môžeme kúpiť všetko, byť kdekoľvek a s kýmkoľvek chceme a preto sme dostali takúto chorobu, aby sme si uvedomili, že to všetko nie je samozrejmosť. Mamon nás opantal, voľný čas sme trávili v nákupných centrách, preto nám ich táto choroba zavrela, aby sme pochopili, že šťastie si nemôžeme kúpiť. Venovali sme veľa pozornosti nášmu vzhľadu a výzoru. Porovnávali sme sa, preto nám táto choroba zakryla tváre, aby sme pochopili, že tam netkvie naša krása. Mysleli sme si, že sme páni na tejto zemi a preto sme dostali túto chorobu, aby nás niečo miniatúrne čo ani nevidno dokázalo skrotiť, dať nám príručku a trochu pokory. Táto choroba nám veľa berie, ale zároveň nám dáva možnosť sa toho veľmi veľa naučiť a pochopiť. Zistiť čo je v živote najdôležitejšie. Dostali sme chorobu ušitú na mieru. Asi sme ju ako ľudstvo naozaj potrebovali …

s láskou Denis

Vďaka Denis, trocha rozšírim tvoje poznania. Zabudli sme, že najväčšou silou v prírode je láska. Lásku k partnerovi sme často zamieňali za majetníctvo a lásku k sebe za egoizmus. Neverím, že po pandémii sa svet zmení na údolie baránkov, ktoré sa navzájom chránia a milujú. Či chceme či nie, svet je plný aj vlkov, aj ľahostajných ľudí, či udavačov. Tieto vlastnosti nezmiznú, ale vďaka vírusu sa zosilnia a my krásne uvidíme padanie masiek a veci budú oveľa jasnejšie a pravdivejšie. Nechcem sem ťahať politiku, ale tá sa týka všetkých nás. Tak mi odpusťte.

 Náš obmedzený pohyb a sledovanie si páni poslanci pekne odsúhlasili, ale návrh, aby si znížili platy v čase pandémie neprešiel. Nuž jedna maska padla. V parlamente nie sú naši zástupcovia, sú to hráči, čo kopú hlavne za seba. Maskované tváre dnešných dní budú raz úplne holé a budú sa nám zodpovedať. Ale na to musíme nájsť v sebe hrdosť a pokoru súčasne.

Nato, aby sme mohli veci skúmať z nadhľadu potrebujeme v prvom rade poznať sami seba. Žiť v pravde so sebou. V konečnom dôsledku nemáme vlastne iný skutočný zmysel života, len pochopiť lásku a pravdu. Zamyslite sa, prosím, nad tým. Porozmýšľajte, ako vnímate zmysel života. Mali ste doteraz čas o tom premýšľať? Napadlo vám to?  Ak nie, skúste to teraz počas núteného voľna. Rada budem vašou sprievodkyňou. Budem sa vám prihovárať každý deň, aby sme si vytvorili priestor pre vstup do našej duše. Namiesto na vonkajší svet sa sústredíme na ten vnútorný. Aj toto je bonus od korona vírusu. Teším sa na spoločné zdieľanie a občasné domáce úlohy.

Prvá úloha je v Denisových bodoch hľadať svoj postoj na stupnici od 1-5. Od zdravia po pokoru. Výsledok nezahoďte, ešte sa vám zíde.
foto: pixabay
(Prečítané 478 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár