Neraz sa ma mnohí pýtate ako vznikajú zápaly v tele a prečo ich vlastne v klasických laboratórnych testoch nevidno? Ukážem vám príklad na vzduchu, ktorý dýchame.

Vzduch ktorý dnes dýchame obsahuje prachové častice. Údaje o prachových časticiach sa neraz zverejňujú v rôznych hláseniach. Mesto ktoré je obzvlášť postihnuté prachovými časticami (alebo malými pevnými časticami je napr. Ružomberok), ale ani iné mestá to často nemajú v poriadku.

Tieto maličké častice sa dostávajú do tela a postihnuté sú najmä dýchacie cesty. Pevné častice v tele spúšťajú mikrozápaly, cez mechanické dráždenie. Každý zápal vždy zvyšuje tvorbu voľných radikálov. Voľné radikály sú agresívne látky, schopné poškodzovať bunky a spúšťať zápal. Toto sa môže diať roky. Organizmus pokiaľ je mladý a silný zvláda to. Volné radikály zneškodní antioxidačný systém, zápal je vďaka napr. vitamínu D3 a kortizolu zahasený a živiny v potrave ako B vitamíny, fosfolipidy, cholesterol a podobne zregenerujú poškodenia.

Ak však neprijímame dostatok:

 • živín potrebných na regeneráciu (tuky, bielkoviny)
 • živín potrebných na tvorbu antioxidantov (mangán, meď, železo, vitamín B2 a pod.)
 • v čreve sa netvorí dostatok mastných kyselín s krátkym reťazcom
 • atď.

Alebo:

 • sme vystavení psychickému stresu
 • sme vystavení fyzickému stresu
 • sme v kontakte s ďalšími látkami spúšťajúcimi zápal (napr. elektrosmog, ťažké kovy, chemikálie a pod)
 • narušíme si črevo
 • atď.

Telo postupne stráca kontrolu nad tým čo sa deje. K poškodeným bunkám sa cez poslov zápalu lákajú bunky imunitného systému a spúšťa sa subklinický (neprejavuje sa typicky) zápal. Tento zápal sa už dá merať cez:

 • poslov zápalu (cytokíny)
 • zoxidovaný LDL cholesterol (toto si nepleťte s bežným LDL cholesterolom, nie je to to iste)
 • množstvo energie v bunke (znížené množstvo energie v bunke je znakom zápalu, ale aj málo energie v bunke aktivuje zápal)

Tieto zápaly môžu prebiehať v tele nepozorovane roky. Bez toho aby sa u človeka prejavovali typickými znakmi ako zvýšená teplota, bolesť, opuchnutie či začervenanie. Prebiehajúci zápal vyčerpáva imunitu a zvyčajne sa dlhodobým vyčerpaním mení ochota ničiť vnútrobunkové parazity, kde patria chlamýdie, borélie ale aj vírusy. Tie sa neraz usadia v tele a podporujú deštrukciu organizmu.

Vy chodíte po lekároch a keďže lekár z toho čo som písal nesleduje nič, vyhodnocuje váš stav ako „ste zdravý“. A potom netypické znaky zápalu ako:

 • problémy so spánkom
 • nutkanie často jesť
 • chuť na sladké
 • únava
 • nízky krvný tlak
 • strata libida
 • atď. atď.

nevyhodnocujete ako problém, lebo to vidíte aj u iných ľudí a navyše autorita lekára má predsa vždy pravdu. A keď lekár povie že ste zdravý, tak ste zdravý a hotovo. Neskôr sa môžu pridružiť nejaké problémy, ale výsledky z laboratórií stále ukazujú, že je všetko OK. A tie sa tiež nemôžu mýliť. A až jedného dňa sa to stane. Nájdu vám to či ono a vy sa čudujete ako to, veď doteraz som bol zdravý. Bohužiaľ neboli ste, len ste mali prejavy, ktoré ste nechceli, alebo nevedeli rozpoznať a lekár tiež.

Tragédiou je aj to, že aj celá diagnostika je podriadená tomu, aby sa to nerozpoznalo. A prečo? Lebo to nevedia riešiť v zárodkoch a musia počkať na stav, kedy to prepukne. Vtedy vám už vedia dať lieky potláčajúce príznaky. Nič viac. Takúto geniálnu (genitálnu?) medicínu dnes máme.

Načo by sme mali už dnes myslieť ak nechceme mať viac obetí ako pri korona víruse?

Viete čo je na dnešnej dobe zaujímave? Ľudstvo dostalo to čo chcelo. Nepriateľa. Nepriateľa s ktorým môže bojovať. Ak sa pozriete na to ako je postavené myslenie v medicíne a nemyslím len klasickej ale aj časti alternatívnej, tak zistíme, že je postavené na boji. Klasická medicína prezentuje úspechy cez zvýšenie priemerného veku dožitia (niekde vidíme už opačný trend znižovanie napr. USA) a bojom s infekčnými ochoreniami.

Poďme sa pozrieť na výsledky. Ak porazíme choroby spojené s baktériami, vírusmi či parazitmi, čo sa neraz prezentuje najmä klasickou medicínou ako úspech, zisťujeme, že porazených síce máme, ale nemáme víťazov. Pri pohľade na spoločnosť vidíme nárast rakoviny, diabetu, vysokého krvného tlaku, alzheimera, atď. atď. Teda chronických zápalových ochorení. A potom to príde. Vírus, ktorý sa akosi vymkne svojim správaním.

Pritom, ak by ste pozreli kde sa leje najviac peňazí, tak nie do boja s infekčnými ochoreniami, ale do boja s chronickými zápalovými a metabolickými ochoreniami.

Ak chceme zvíťaziť nad tým čo sa deje dnes, musíme zmeniť postoj k liečbe. Liečba nesmie byť výlučne bojom, potláčaním, ale tvorenie toho čo chcem. Chorý človek sa nesmie vnímať ako obeť vírusu, obeť choroby, ale ktosi, kto prestal tvoriť svoje zdravie. A ak mu chceme pomôcť, skutočne ho vyliečiť, musíme u neho sfunkčniť schopnosť vytvárať svoje zdravie. Ak to tak neurobíme, spoločnosť podľa mňa skôr či neskor skolabuje. Chorí jedinci nikdy nevytvoria zdravú spoločnosť. Nielen zdravotne, ale ani ekonomicky či politicky.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk, www.weltfit.sk, www.abczdravia.sk, andrej.medved9@gmail.com

foto: zdroj: https://www.scientificanimations.com/wiki-images/, autor: https://www.scientificanimations.com, licencia: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

(Prečítané 672 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár