Nečakajte však, že budú chutiť tak úžasne ako voňajú, sú totiž dosť horké. Robia sa z nich sirupy, niektorí ich vyprážajú v cestíčku a tiež krásne vyzerajú v šaláte a iných jedlách.

Receptov na orgovánový sirup nájdete na internete mnoho. Ja ho pripravujem tak, že macerujem kvety v mede pár dní a potom scedím kvety. Takýto med nádherne vonia a zároveň nie je vôbec horký.

Liečivé účinky

Orgován je skvelá liečivá rastlina, ale asi pre svoju horkú chuť a najmä kvôli slabému popisu v slovenskej bylinkárskej literatúre je u nás málo využívaný. Drogou je kvet, plod, list a kôra z mladých vetvičiek. Zvyšuje potenie a znižuje teploty, čistí krv, je protizápalový, protireumatický, fungistatický, antiparazitický (na lačno silné extrakty), podporuje imunitu, ochraňuje pečeň.


Obsahuje fitoncidy, ktoré ničia baktérie a vírusy. Pomocný je aj pri ochoreniach dýchacích ciest či bolestiach hrdla, ochoreniach tráviacej sústavy, syndróme dráždivého čreva, hemoroidoch, detoxikačných kúrach, kandidóze močových a pôrodných ciest. Takisto je vhodný aj na vonkajšie použitie na umývanie očí, pokožky, na vyplachovanie pošvy pri kandidóze, na vyplachovanie ústnej dutiny pri zápalných stavoch.

Zaujímavé je, že v orgováne nájdeme tiež echinakozid, známy viacerým z echinacei, ktorý je skvelý v boji proti baktériám, dokonca aj tým rezistentným na antibiotiká. Obsahuje podobné látky ako liečivý eleuterokok (eleuterokok ostnatý), známy aj pod názvom ,,Sibírsky ženšen„.

Netreba kupovať bylinky z druhého konca sveta, najlepšie liečivky nájdeme priamo pred domom. Podľa známeho poľského fytológa Dr. Różańskiego je orgován bezpečnou bylinkou a odporúča 1 polievkovú lyžicu drogy na pohár vriacej vody, v prípade kôry povariť 10 minút a nechať lúhovať ďalších 30 minút. Pije sa 2-4 krát za deň.

Autor textu: Bartek Dobrodej Krzewiński
Viac info na stránke:https://www.facebook.com/divoke.jedle.rastliny/
TIP REDAKCIE EUGENIKA:

Uzdravující nápoje a klíčené rostliny

Šťávy, smoothies, čaje podle zdravotních potíží

Autor: Irina Kovaľova

Pôvodná cena:14.20 EUR
Naša cena:9.94 EUR
Zľava:30.00 %

V poslednej dobe čoraz viac ľudí objavuje výhody ovocných a zeleninových koktailov, tzv. smoothies. Okrem zdroju vitamínov sú vhodným doplnkom pre toho, kto chce zdravo žiť, pre aktívnych ľudí, alebo pre toho, kto si musí upraviť stravu kvôli zdravotným problémom.

Naša knižka prináša nielen nesmierne bohatý receptár, ale zároveň približuje čitateľovi všetky podstatné informácie o týchto typoch nápojov a ich zložkách. Vôbec prvýkrát sa objavuje jedinečná a neobvyklá možnosť rozšíriť tieto RAW nápoje o ďalší unikátny element – klíčky, ktoré sú samé osebe mimoriadne zdravé a bohaté na zdraviu prospešné látky, ale sa aj vynikajúco hodia do kombinácie s ovocnými a zeleninovými šťavami. Okrem takýchto receptov tu nájdete aj návod, ako si obilné klíčky pestovať doma, a vôbec všetko, čo treba o tejto téme vedieť.

Ďalšou výhodou knihy, je, že okrem bežných smoothies štiav obsahuje vysvetlenia a teoreticky podložené informácie aj o ďalších druhoch obľúbených lahodných nápojov, opäť spolu s návodmi a pestrými, vynikajúcimi receptami, ako ich pripraviť zdravo. Konkrétne ide o mušty a kvasy z ovocia, čajové a kávové nápoje, a dokonca kakao a čokoládové nápoje. Nechýbajú ani  liečivé čaje (ktoré môžu obsahovať kvety, listy, plody, semená, bobule, korene, hľuzy aj kôru či šupky).

Veľkou výhodou je, že recepty na šťavy, koktaily a čaje sú zoradené tematicky, podľa zdravotných účinkov (respektíve podľa toho, aký máte problém a aký liečivý nápoj by vám pri ňom mohol pomôcť). To robí z knihy nielen prehľadnú, ale zároveň veľmi praktickú príručku pre všetkých milovníkov týchto nápojov, ako aj pre každého, kto by sa chcel naučiť využívať ich liečivý potenciál.

Knihu kúpite za najlepšiu cenu TU

foto: autor a kol.
Pridaj komentár