Na svojom zozname mám už slušný počet byliniek, ktoré vlastnoručne zbieram. Každý rok pribudne nejaká, ktorá mi učaruje a poväčšine mi do oka nepadne náhodne. Vesmír a príroda sú v tomto dokonalí – jednoducho Vám pošlú to, čo potrebujete. Rovnako tomu tak bolo aj pri hlohu. To, ako intenzívne si pýtal túto jar moju pozornosť, ma primälo pootvárať múdre knižky a dozvedieť sa o ňom viac. Zaujal ma natoľko, že neostalo len pri teórii, ale dostalo sa mi kopec praktických rád od mojich priateľov. Aj táto nádherná fotka hlohu naaranžovaného do tvaru srdca je od mojej priateľky, ktorá ho každý rok zbiera a suší pre svojho muža.

Čo hloh lieči?

Tvar srdca na obrázku nie je náhodný. Táto liečivka totiž napomáha práve srdcovým záležitostiam. Nejedná sa len o pozitívne pôsobenie na celý kardiovaskulárny systém, ale aj na psychické prejavy súvisiace práve so srdečnou energiou – depresie, úzkostné stavy, stres či strach, ktoré sa na fyzickej úrovni prejavujú práve nepravidelným alebo zrýchleným búšením srdca. Ak problémy pretrvávajú dlhšie, srdce je zaťažené a trpí, čo pri dlhodobej záťaži vedie k rôznym ochoreniam. Do svojho pitného režimu by ho preto mali zaradiť v rámci prevencie aj ľudia s vysokým pracovným nasadením. A spýtajme sa otvorene, kto dnes nezažíva v práci či živote napätie a stres?

Hloh pôsobí na organizmus mierne a s pomalým nábehom účinkov, ktoré sa preto prejavujú zvyčajne až po dlhšom užívaní, no účinky sú potom trvalé. Zlepšuje prekrvenie vencovitých tepien, ale aj samotného srdcového svalu, dokáže mierne znížiť krvný tlak, má protisklerotické účinky, zlepšuje cirkuláciu krvi, stabilizuje srdcový rytmus. Dokáže teda pomôcť ľuďom s artériosklerózou, ischemickou chorobou srdca, ale napomôže aj srdcu oslabenému infarktom.

Pri týchto diagnózach sú v západnej medicíne automaticky nasadzované lieky, preto ak chcete využiť silu prírody, je potrebné sa poradiť so svojím lekárom. Pri slabšej farmaceutickej liečbe Vám určite povolí aj bylinkové doplnky. A hoci hloh účinkuje mierne, netreba to ani s ním preháňať. Stále platí zlaté pravidlo „všetkého s mierou“ a pri pravidelnom pití čaju je potrebné si po dvoch až troch týždňoch dať aspoň týždňovú pauzu.

Rovnako dobre poslúži aj pri iných ťažkostiach, ktoré majú isté prepojenie na srdcové (psychické) záležitosti: obdobie menopauzy spojené s duševným stavom a hormonálnou nerovnováhou. Akonáhle pociťujete tlaky či bolesti hlavy v dôsledku nepokojnej mysle, hloh je výbornou prvou pomocou. Rovnako napomáha zmierniť večerný nepokoj, ktorý zvykne „vyskočiť“ po neúmerne napätom a stresujúcom dni. 

Ako hloh užívať?

Najčastejšie sa hloh užíva v podobe čaju alebo tinktúry. Na prípravu čaju potrebujete 1 čajovú lyžičku usušenej zmesi na 200 ml vriacej vody – nechať lúhovať 15 minút. Pri problémoch môžete vypiť 3 až 4 takéto šálky denne.

Tinktúru si pripravíte naložením bylinkovej zmesi do bieleho alkoholu, ideálne vodky, ktorá nie je nasiaknutá žiadnymi zložkami ovocia, ako je to v prípade ovocných destilátov, a tak vie ešte do seba absorbovať silu hlohu. Užíva sa 3x denne po 20 – 30 kvapiek.

Ak by ste si chceli hloh nazbierať a nasušiť sami, nie je to žiaden problém. Hloh totiž rastie takmer všade, na stráňach a okrajoch lesov a dokonca ho nájdete aj v niektorých záhradách ako okrasné kríky a dosť sa objavuje aj v mestských parkoch.

Zbierajú sa kvety spolu s okolitými lístkami (iba zelené časti, ktoré nie sú zdrevnatené). Hloh kvitne od mája do júna.

kvety hlohu

Jarný elixír

Od priateľky som dostala zaručený recept na jarný elixír – životabudič. Čerstvé kvety hlohu vložte do misky a zalejte najlepšie pramenitou vodou. Misku položte na zem a nechajte aspoň 24 hodín pôsobiť silu prebúdzajúcej sa jarnej zeme spolu s liečivými kvetmi. Vodu následne zlejte a pite ako jarný elixír podľa potreby. Pripravte len toľko, koľko spotrebujete do pár dní.

Po odkvitnutí hloh plodí drobné červené bobule, ktoré sa dajú využívať tiež, napríklad na tvorbu štiav či džemu, ale môžete si z nich rovnako ako z kvetov pripraviť čaj (hrdia sa okrem iných látok vysokým obsahom vitamínu C).

plody hlohu
Zdroj: https://pixabay.com

Zaujímavosť na záver

Ak ste milovníkmi prírody a prírodných bytostí, iste Vás bude zaujímať, že hloh bol v minulosti opradený mnohými mýtmi. Bol považovaný za magický strom, ktorý osídľovali víly (najmä ak rástli v prítomnosti dubov). Pri domoch sa sadil ako ochrana pred zlými energiami. Verilo sa, že zabezpečuje bytostiam v dome a jej okolí pokoj. A tiež hlboký a pokojný spánok. Predkovia ho vnímali pre jeho srdečnú energiu ako ženský strom a muži údajne pili čaj z hlohu preto, aby porozumeli svojim ženám.

Autor článku: Martina Oboňová, ludwigovsvet.webnode.sk

(Prečítané 534 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár