Včera na mňa mama vybehla s malým vedierkom plným vytrhanej priesady petržlenu, že príliš nahusto vyrástol – urob s tým niečo! Takéto výzvy milujem, to je proste priestor na logické hádanky v praxi a možnosť zase niečo nové vykúzliť, nad čím bude celá domácnosť mraštiť čelom a dávať kútiky nadol, ale len do momentu, kým neochutnajú prvé sústa. A tak tomu bolo aj včera.

Čo s toľkým množstvom rastliniek, ktorých očistenie a nasekanie trvalo večnosť?

Petržlenové pesto

Priznám sa, že toto slovné spojenie som včera počula prvýkrát a nedávala som tomu veľké šance. Aspoň nie u domáceho osadenstva. U mňa to bolo viac ako jasné, chodím sa totiž napásť petržlenovej vňaťky do záhrady pravidelne. Prešla som pár receptov a ako vždy, ani jeden sa neujal úplne na 100%, bol treba refresh 🙂

Tak si píšte ingrediencie:

nasekaná petržlenová vňať

nasucho opečené nasekané orechy na panvici (mandle, píniové semiačka, slnečnicové semiačka, vlašské orechy – zvoľte kombináciu alebo len jeden druh, alebo ako ja, mandle, lebo iné neboli)

olivový olej

soľ, čierne korenie, citrónová šťava

Postup je veľmi jednoduchý: toto všetko dajte do misky a rozmixujte zmes mixérom. Ja som najskôr odhadom do petržlenu naliala olej, pridala trochu soli, čierneho korenia, orechov a po prvom mixnutí doladila chute. Pozor na citrón aj ostatné ochucovacie zložky.

A výsledok je úžasný. Skúšali sme s čerstvým kváskovým chlebíkom, ale oveľa viac nám pesto chutilo s opečeným starším chlebom a la hrianka.

Ak sa Vám na záhradke urodí viac petržlenu, ako ste  plánovali, určite vyskúšajte. Je to prekvapivo veľmi chutné, nehovoriac o vitamínovej bombe, ktorú v tejto pochutinke dostávate do organizmu.

Petržlenová vňať totiž obsahuje veľké dávky vitamínov skupiny B, vitamínu C, E a draslíka. Má antiseptické účinky, je veľmi dobrým pomocníkom pri infekciách a zápaloch a výborne pôsobí na trávenie tým, že podporuje vylučovanie žlče.

Dobrú chuť a na zdravie!

Článok pre Vás pripravila:

Martina Oboňová, ludwigovsvet.webnode.sk

FB: Ludwigov svet
(Prečítané 839 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár