Bývate počas dňa medzi jedlami alebo ak dlhší čas nejete podráždený? Niekedy sa až trasiete? Ste nervózny? Jeden z možných dôvodov je hypoglykémia. Nedostatok cukru vo vašich bunkách. Ako sa to ešte prejavuje? Napríklad tak, že vaša hladina energie v popoludňajších hodinách klesne a prinúti vás siahnuť po sladkosti alebo káve. Ak dlhšie nejete ste malátny a stále potrebujete do čohosi „dzobať“.

A ako tieto stavy riešia ľudia? Dajú si čosi malé a sladké. Malé a sladké jedlo zvýši hladinu cukru a inzulínu. Striedajú sa stavy hyper a hypoglykémií. Katastrofa pre ľudský mozog! Toto vedie k rýchlemu odumieraniu nervových buniek v mozgu, vzniku zápalových ložísk a neurodegeneratívnych ochorení. Ako tak sledujem ľudí v širšom okolí, nečudujem sa, že tu máme tak enormný nárast neurodegeneratívnych ochorení. A mladí ľudia majú neraz mozog starcov.

Mimochodom rieši sa to tukovou stravou, nie sacharidmi. Aj keď vám chuť hovorí čosi iné.

Budíte sa v nad ránom s úzkosťami, nechutí vám ráno jesť a neviete prečo?

V poslednej dobe mi mnohí ľudia komunikovali tento svoj problém: Nadránom sa budím s úzkosťami. Dnes vám ukážem ako tieto stavy ovplyvňuje hladina cukru v krvi, hormonálny systém a mitochondrie.

Čo sa udeje ak klesne hladina cukru v krvi u zdravých ľudí? Nadobličky vyplavia kortizol. Kortizol spustí rozklad glykogénu uloženého v pečeni a svaloch a uvoľňuje glukózu (cukor) do krvi. Ak sú však hladiny kortizolu nízke, nedokáže sa uvoľniť z glykogénu dostatočné množstvo cukru do krvi. Telo na to reaguje tak, že nadobličky vylúčia hormóny adrenalín a noradrenalín. Adrenalín a noradrenalín sú hormóny „boja alebo úteku“, ktoré sa postarajú o to, že sa zobudíte nad ránom medzi 2:00 – 4:00 hod buď plný strachu (úzkosti v noci), alebo plný energie. Ráno môžete mať pocit, že je vám zle a nemôžete raňajkovať. Poškodenie mitochondrií spôsobuje zníženie tvorby kortizolu.

Poškodenie mitochondrií vedie k zhoršenej schopnosti prijímať cukor a celkovo vyrábať energiu. Nedostatok energie je pre telo trvalým stresom. To vyčerpáva nielen fyzické telo ale aj psychiku.

A viete čo je zaujímavé. Moderné stravovanie plné spracovaných potravín a vysokosacharidová strava tento proces podporujú. Nuž máme sa na čo „tešiť“.

Prečo by ľudia s únavovým syndrómom nemali jesť sacharidy?

Ľudí s únavovým syndrómom nie je až tak veľa, ale viem, že niektorí čítajú aj moje články. A mnohí z nich veria tomu, že musia jesť sacharidy. Ak by nejedli sacharidy, nemali by ani tú energiu čo majú.

Rád vám ukážem, prečo je táto úvaha nepravdivá. Nato aby sme mali zo sacharidov energiu, musia sa sacharidy „spáliť“ v mitochondriách. Mitochondrie nám slúžia na výrobu energie. Zložité sacharidy sa rozpadnú v procese trávenia na jednoduché cukry a vstupujú do bunky. V bunke sa jednoduchý sacharid (cukor, glukóza) zmení na kyselinu pyrohroznovú. V bunke existuje enzým (volá sa PDH), ktorý zoberie kyselinu pyrohroznovú a privedie ju do mitochondrie, kde sa z nej vyrobí energia. U ľudí s chronickou únavou ale tento enzým dobre nefunguje a nedokáže vtiahnuť kyselinu pyrohroznovú na spálenie. Výroba energie z cukru je zablokovaná.

Ak ľudia pokračujú v jedení sacharidov, nerešpektujú tento fakt, sú „odsúdení “ na prežitie života v utrpení.

Aj takto si dokážeme poškodiť mitochondrie a ani si to neuvedomujeme.

Hovorí sa,že pohyb je život. Áno všetko čo žije tak to sa v podstate hýbe. Nemusí to byť len pohyb z bodu A do bodu B, ale neustály pohyb prebieha vo všetkom čo žije.

Ak sa pohybujete príliš málo (práca v kancelárii, fyzické obmedzenia v dôsledku dlhotrvajúcich ochorení, časté hranie počítačových hier, televízia a pod.), nie je možné „vďaka“ malému a nedostatočnému pohybu zabezpečiť pre organizmus dostatok kyslíka. Nedostatok pohybu vedie k nedostatočnému dýchaniu a zníženiu krvného obehu. Nedostatok kyslíka spôsobí, že bunka zmení výrobu energie z glukózy (cukor). Z výroby energie spaľovaním glukózy za prítomnosti kyslíka sa prepne na výrobu energie bez kyslíka. Takto vznikajú v bunke kyseliny.

Hromadenie týchto kyselín obmedzuje funkciu mitochondrií a poškodzuje ich. Výsledkom je nárast látok, ktoré poškodia bunky a spúšťajú zápaly. Zápaly zase ničia mitochondrie.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk, www.weltfit.sk, www.abczdravia.sk, andrej.medved9@gmail.com
Pridaj komentár