Lunárny kalendár je výborný sprievodca celým rokom deň po dni. Vysvetľuje, aké mesačné vplyvy pôsobia v daný deň na psychiku, dušu aj telo, ale aj čo robiť v záhrade. Špecialitou je odporúčanie na každý deň, aká bylinné čaje piť a aké liečivé rastliny zbierať. Pozornosť sa venuje aj starostlivosti o krásu: nájdete tu každodenné rady ohľadne kozmetiky a podobne, tiež podľa vplyvu Mesiaca.

Pondelok 16.11. a utorok 17.11. Mesiac v znamení Škorpióna

Zdravie a kozmetika:

Mesiac v Škorpiónovi odhaľuje hlboké emócie, vášne a skryté túžby. Je paradoxné, že najväčšie šťastie dosiahneme vtedy, keď sa od všetkých svojich túžob oslobodíme. Po telesnej stránke Mesiac pôsobí na pohlavné a vylučovacie orgány. Obliekajme sa teplejšie, lebo počas vodných dní sme citlivejší na prechladnutie! Snažme sa jesť stravu bohatú na vlákniny. Pri problémoch s prostatou pime čaj z vŕbovky alebo hluchavky bielej; hluchavka sa odporúča aj po operácii prostaty.

Záhrada a domácnosť:

Do misky na vatu si nahusto nasaďme žeruchu, ktorá je v zimných mesiacoch výborným zdrojom vitamínov. Pridávajme ju do polievok, pomazánok, šalátov či na varené zemiaky. Zalejme izbové kvety. Zo záhrady si do kvetináča presaďme pažítku, ktorú tiež môžeme celú zimu
využívať v kuchyni.

Streda 18.11. a štvrtok 19.11. Mesiac v znamení Strelca

Zdravie a kozmetika:

Mesiac v znamení Strelca prináša chuť na dobrodružstvá, silné zážitky a rozširovanie si obzorov. Telesne vplýva na boky, bedrové kĺby, stehná a žily. Ak nás počasie láka do prírody, nezabúdajme, že Mesiacom ovplyvnené nohy sa rýchlejšie unavia. Ak nemáme dostatočný tréning, naplánujme si radšej kratšiu vychádzku. Večer si spravme teplý kúpeľa pomasírujme si nohy. Pri kŕčových žilách si nemasírujme postihnuté miesto, ani si ne-dávajme horúcu sprchu! Pomáha studená sprcha a úprava stravy: jedzme cesnak, cibuľu, fenikel, papriku a reďkovku.

Záhrada a domácnosť:

Vysádzame ovocné stromy do pripravených jám. Na dno pridajme humus, aby mal stromček dostatok živín. Chúlostivejšie stromčeky, ako napríklad broskyne, treba dobre obaliť papierom alebo čečinou, aby cez zimu nezmrzli. Všetky čerstvo zasadené stromy treba za sucha pravidelne polievať. Vysádzame aj ríbezle a egreše. Pri vysádzaní ovocných kríkov a drevín dbajme, aby mali všetky dostatok miesta a svetla. V príliš hustej výsadbe sa tiež rýchlejšie šíria škodcovia!

Piatok 20.11. a sobota 21.11. Mesiac v znamení Kozorožca

Zdravie a kozmetika:

Kozorožec nám dáva disciplínu, vytrvalosť, serióznosť a triezvy pohľad na vec. Telesne ovplyvňuje kolená a ostatné kĺby, kosti a pokožku. Nájdime si čas na cvičenie a uvoľnenie. Pamätajme však na kolená, ktoré sú teraz citlivejšie a zraniteľnejšie. Večer si môžeme spraviť teplé obklady kolien. Nasucho si vymasírujme mäkkou kefou celé telo, potom sa osprchujme striedavo teplou a studenou vodou; odstránime tým odumreté kožné bunky a pokožka sa prekrví. Vlasy si dnes nestrihajme! Zmes pripravená z 1 dielu prasličky, koreňa púpavy a koreňa lopú- cha a 2 dielov nechtíka a fialky trojfarebnej je vyvážene pôsobiaca čajovina na toto obdobie.

Záhrada a domácnosť:

Rýľujeme záhony so zeleným hnojením. Voľné záhony môžeme zazimovať aj bez rýľovania. Stačí na ne nastlať vrstvu kompostu, poliať a celé pokryť hrubšou vrstvou slamy alebo lístia. Do jari pôdu dôkladne pripravia na novú sezónu rôzne mikroorganizmy a dážďovky. Je čas na zber paštráku. Časť uskladníme v pivnici do vlhkého piesku a časťnechajme cez zimu na záhone – záhon stačí prikryť 15 cm hrubou nástielkou z lístia alebo slamy.

Nedeľa 22.11. Mesiac v znamení Vodnára

Zdravie a kozmetika:

Relaxujme s podloženými nohami. Veľmi dobrým cvikom je „sviečka“: pomáha pri kŕčových žilách a hemoroidoch, stimuluje činnosť štítnej žľazy (čím sa upraví telesná váha), zvyšuje odolnosť voči angíne a prechladnutiu. Pri akútnych zápaloch v hlave a hrdle však tento cvik radšej nerobme! Striedavo pime čaje z pohánky, ľubovníka, nechtíka alebo veroniky.

Záhrada a domácnosť:

Pripravme na zimu záhony trvaliek a cibuľovín. Hrúbku nástielky i jej materiál voľme podľa citlivosti rastlín. V skalkách zľahka prikryme stálo zelené rastliny smrekovými vetvičkami.


Text je z Lunárneho kalendára 2020, vydalo Vydavateľstvo Eugenika

NOVÝ LUNÁRNY KALENDÁR 2021 nájdete za najlepšiu cenu TU

Jediný kalendár na trhu overený 50-ročnou praxou, vychádzajúci z vplyvov skutočných astronomických súhvezdí! Zakladá sa na práci nemeckej záhradníčky Márie Thunovej, ktorá skúmala vplyv kozmických telies na rastlinnú aj živočíšnu ríšu. To, „čo je práve na oblohe“ a čo má teda naozaj účinný, merateľný výsledok, viedlo M. Thunovú k rozdielnej metóde výpočtov a zostavovania lunárneho kalendára. Ide o to, že súhvezdia na oblohe nie sú totožné s astrologickými znameniami zverokruhu. Skutočné, astronomické súhvezdia nezaberajú na oblohe presne 30°: sú rôzne veľké – zatiaľčo v astrológii sa ráta s rovnakými, 30-stupňovými súhvezdiami. Preto môže byť Mesiac v jednom znamení aj tri dni, no v ďalšom iba jeden deň. A práve to vytvára rozdiel medzi naším kalendárom a inými kalendármi, ktoré sú zostavované podľa astrologických pravidiel. Avšak reálny a účinný vplyv na všetko živé má LEN skutočný „prechod“ Mesiaca cez astronomické súhvezdia na oblohe, čo najpresnejšie zohľadňuje práve náš kalendár. Astrologický „tabuľkový““ výpočet má odchýlku aj niekoľko dní oproti skutočnému prechodu Mesiaca cez jednotlivé znamenia! Vplyv Luny na výsadbu rastlín, ako aj na zber, ba dokonca i trvanlivosť či chuť plodov, na správanie sa hmyzu a zvierat, a v neposlednom rade tiež na zdravie a psychiku človeka dnes vieme využiť vo všetkom, čo robíme. Či už je to oblasť zdravia (plánovanie lekárskych zákrokov, pôsty, diéty, spôsob stravovania a pod.), starostlivosť o telo (kozmetika, vlasy, pleť…), naša celková vitalita, energia a emocionalita (duševný rast, relax, vzťahy, výkonnosť…), alebo práca v záhrade, poľnohospodárska činnosť či dokonca starostlivosť o domáce zvieratá.


Viac informácii nájdete na stránke: www.praktickylunarnykalendar.sk


Pôvodná cena:7.30 EUR
Naša cena:6.57 EUR
Zľava:10.00 %(Prečítané 65 krát, 1 dnes)

Pridaj komentár