Na internete môžeme nájsť informácie, že zlatý dážď je jedlý, inde zasa, že je to nebezpečná a jedovatá rastlina – prečo taký veľký rozdiel??

Problém je v tom, že na Slovensku sa “zlatý dážď” bežne hovorí dvom rastlinám, najčastejšie zlatovke prostrednej (ináč tiež forzítia, CZ zlatice, lat. Forsythia), ale aj štedrecu ovisnutému (CZ štědřenec odvislý, Laburnum anagyroides) – čo je podľa mnohých pravý zlatý dážď a tak sa aj hovorí vo viacerých jazykoch (golden rain, Goldregen).

Štedrec je jedna z najjedovatejších rastlín, ktoré sa u nás pestujú. Podľa dr. Kresanka môže zabiť človeka už požitie 5 kvietkov. Žiaľ kvôli tomu, že sa jedna aj druhá rastlina ľudovo označuje ako zlatý dážď – si ich ľudia zamieňajú. Dokonca o tom vyšli články v novinách i na internete, čo spôsobilo, že pre zlatovku, skončili jej “zlaté časy” a ľudia ju začali vypilovať pred domami, v školách, škôlkach či verejných miestach, aby sa nešťastnou náhodou deti neotrávili. Je to veľká škoda, pretože zlatovka nielenže nie je jedovatá, ale je jedlá, chutná a dokonca veľmi liečivá. A po celom svete bežne rastie v školách, škôlkach a na detských ihriskách.

Ako rozoznať zlatovku od štedreca?

Je to jednoduché, pretože okrem farby kvetov sa na seba ničím nepodobajú.

Zlatovka je 2-3 m vysoký ker. Kvitne hojne na žlto v marci a apríli ešte pred vytvorením listov, preto je často vysádzaná v parkoch, okrasných záhradách, alebo pri domoch. Kvety vyzerajú, akoby mali 4 lupienky, pri tom sú zrastené.


Zlatovka prostredná (známa ako forzítia, CZ zlatice, lat. Forsythia)

Štedrec je 5-13 m vysoký ker až menší strom. Kvitne od apríla do júna keď už má na vetvičkách vyvinuté zelené trojdielne listy. Štedrec patrí do čeľadi bôbovitých, to znamená že má úplne iné kvety, vyzerajú ako žltý agát.


Štedrec ovisnutý (CZ štědřenec odvislý, Laburnum anagyroides)


Štedrec ovisnutý (CZ štědřenec odvislý, Laburnum anagyroides)

Využitie

Kvety zlatovky môžeme jest surové, krásne vyzerajú v šalátoch. Robia sa z nich aj sirupy či želé. Ja som mal zatiaľ šťastie na sladké kvety, bohužiaľ ale väčšina kultivarov má veľmi horké a nechutné kvety. Môžeme z nich ale spraviť krásne žltý, liečivý, chutný čaj, ktorý už nie je horký. Môžeme ich pridávať do smoothies, alebo do palaciniek.Zloženie

Kvety obsahujú asi 1% rutínu (niektoré druhy až do 4%!), čo je jedinečná situácia vo svete rastlín. Ďalej majú vysoký obsah kvercetínu, antokyanov (napr. kyanidín galaktozid, kyanidín-glukozid, kyanidín rutinosid), triterpenové saponíny, fenolové kyseliny (kyselina chinová, kávova, p-kumarová), lignany (pinorezinol) a koniferylalkohol.

Liečivé účinky

Rutín má antioxidačné účinky, spomaľuje tiež oxidáciu vitamínu C a tým predlžuje jej fungovanie v tele, preto sa často predáva ako súčasť doplnkov stravy a liekov. Pomáha liečiť krehkosť krvných kapilár a zvyšuje pružnosť stien krvných ciest. Znižuje LDL cholesterol. Zlatovka tiež pomáha znížiť hladinu cukru v krvi a má aj protizápalové, ukľudňujúce a antialergické účinky. Vo fytoterapii sa ešte bežnejšie ako kvety využívajú plody zlatovky. Extrakty zo zlatovky sa používajú aj v kozmetike, pretože odďaľujú proces starnutia, stabilizujú štruktúru kolagénu a elastických vlákien. Naparovanie pomáha pri alergických problémoch, taktiež sa odporúča si pri zápale spojiviek premývať oči.

Kvety treba sušiť do 40 °C a skladovať na tmavom mieste. Môžeme ich pridávať do čajových zmesí.

autor textu a fotografií: Bartek Dobrodej Krzewiński
Ing. Bartek Dobrodej Krzewiński – Poliak, etnobotanik, milovník prírody, vyštudovaný lesník a ochranár prírody, lektor kurzov o divokých jedlých a liečivých rastlinách, ktorým sa venuje už od detstva, napísal o nich aj diplomovku, 6 rokov robí prednášky, kurzy, semináre, víkendovky na Slovensku, momentálne dokončuje knihu a verí, že ju vydá v júni. Po precestovaní 50 krajín pred 7 rokmi prišiel na Slovensko a zamiloval sa do tejto nádhernej krajiny. Desať rokov strávil v škandinávskej tajge, ktorú nosí stále v srdci, až jedného dňa v tajge pochopil, že jeho poslaním je spájať ľudí so svetom prírody a že má prísť a učiť o bylinkách na Slovensko. Tu stretol aj svoj ženu, majú spolu 2 nádherné dcérky. Žijú zatiaľ na Liptove, ale chystajú sa vrátiť do Zaježovej.

Bartek Dobrodej Krzewiński, 0950455769, info@divoke.sk

Viac nájdete tu: https://www.facebook.com/


TIP redakcie Eugenika:

Uzdravující nápoje a klíčené rostliny

Šťávy, smoothies, čaje podle zdravotních potíží

Autor: Irina Kovaľova

Pôvodná cena:14.20 EUR
Naša cena:9.94 EUR
Zľava:30.00 %

V poslednej dobe čoraz viac ľudí objavuje výhody ovocných a zeleninových koktailov, tzv. smoothies. Okrem zdroju vitamínov sú vhodným doplnkom pre toho, kto chce zdravo žiť, pre aktívnych ľudí, alebo pre toho, kto si musí upraviť stravu kvôli zdravotným problémom.

Naša knižka prináša nielen nesmierne bohatý receptár, ale zároveň približuje čitateľovi všetky podstatné informácie o týchto typoch nápojov a ich zložkách. Vôbec prvýkrát sa objavuje jedinečná a neobvyklá možnosť rozšíriť tieto RAW nápoje o ďalší unikátny element – klíčky, ktoré sú samé osebe mimoriadne zdravé a bohaté na zdraviu prospešné látky, ale sa aj vynikajúco hodia do kombinácie s ovocnými a zeleninovými šťavami. Okrem takýchto receptov tu nájdete aj návod, ako si obilné klíčky pestovať doma, a vôbec všetko, čo treba o tejto téme vedieť.

Ďalšou výhodou knihy, je, že okrem bežných smoothies štiav obsahuje vysvetlenia a teoreticky podložené informácie aj o ďalších druhoch obľúbených lahodných nápojov, opäť spolu s návodmi a pestrými, vynikajúcimi receptami, ako ich pripraviť zdravo. Konkrétne ide o mušty a kvasy z ovocia, čajové a kávové nápoje, a dokonca kakao a čokoládové nápoje. Nechýbajú ani  liečivé čaje (ktoré môžu obsahovať kvety, listy, plody, semená, bobule, korene, hľuzy aj kôru či šupky).

Veľkou výhodou je, že recepty na šťavy, koktaily a čaje sú zoradené tematicky, podľa zdravotných účinkov (respektíve podľa toho, aký máte problém a aký liečivý nápoj by vám pri ňom mohol pomôcť). To robí z knihy nielen prehľadnú, ale zároveň veľmi praktickú príručku pre všetkých milovníkov týchto nápojov, ako aj pre každého, kto by sa chcel naučiť využívať ich liečivý potenciál.

Knihu kúpite za najlepšiu cenu TU


Súvisiace články:

– Jarná očista začína! Poďme sa najesť do prírody…

 

– Pili ste už brezovú vodu? Čo je u nás takmer zabudnuté je v okolitých krajinách tradíciou
Pridaj komentár