Dnešná doba je rýchla – ako na zážitky, tak i na stres a fastfoody. Prioritou číslo jeden je stihnúť maximum s minimálnou stratou času. To má za následok, že sa k sebe správame ako k strojom, v ktorých sa len vymenia diely so skončenou životnosťou.

Je veľa možností, ako zaistiť, aby časti nás samotných neskončili v sklade zvanom Stresovo. Všetko sa začína rannou chvíľkou iba pre seba, pokračuje určením si svojich priorít počas dňa, prežitím v prítomnosti, sledovaním si rovnomerného rozdelenia energie, cez rôzne typy cvičení za účelom vybitia jej prebytku. Tento proces sa zakončuje ulíhaním do postele s vedomím, že deň skutočne stál za to. Toto je ideálna verzia.

V reálnom živote tie ideálne dni často nemávame, preto je veľmi dôležité mať pri sebe záchranné koleso. Môže ním byť miesto, kde si môžeme len tak sadnúť, zatvoriť oči a skrátka len byť. V tomto prípade vôbec nezáleží na tom, či má to miesto rozlohu dvoch hektárov, alebo dvoch metrov štvorcových, dôležité je, aby človek vnímal, že v tom nie je sám, že je súčasťou niečoho väčšieho. Ak si takéto miesto dokážete vytvoriť sami, o to viac vás teší čas v ňom strávený. Poďme to spolu skúsiť.

Čo potrebujeme:

Zvolili sme záhradu pre bezdetný manželský pár. Ide o pozemok za domom s rozmermi 14x8m (dxš). V tomto prípade si berieme na pomoc počítač. Neverili by ste, aký nápomocný vie byť Excel.Vytvoríme si štvorčeky s výškou a šírkou 1cm. Jeden štvorček v Exceli predstavuje 0,5m v skutočnosti.

V súčasnej dobe sú pri domoch moderné malé záhradky, kde sa nasadí trávnik a pár okrasných rastlín a aby človek nestrácal čas, nastaví si automatickú závlahu. Je to fajn, no len do momentu, keď vám niekto ponúkne domáce ovocie či zeleninu a vy zistíte, že to z obchodu je v porovnaní s týmto plané alebo ťažko stráviteľné.

Aj vy si pri pohľade na vašu záhradku poviete, že tento priestor je príliš malý na to, aby bol pekný a zároveň aj úžitkový?

Ak máte v obývačke francúzske okná vedúce do záhrady, je fajn vytvoriť si za nimi zimnú záhradu. Konštrukcia s otvárateľnými alebo posuvnými sklenými tabuľami vám zaručí, že v lete máte príjemnú terasu a v zime miesto, kde vás zeleň pohladí na duši, aj keď vonku padá sneh. Vhodným doplnkom do záhrady je vymurovaná kombinácia krbu, udiarne a pece. S trochou fantázie a prívodom vody to môže byť pekná letná kuchyňa. Veď kto by už len chcel variť obed vo vnútri, keď vonku je tak krásne?

Pri pozemku so šírkou 8m sme zvolili rozmery zimnej záhrady 4x6m a hneď vedľa umiestnili záhradný domček s rozmermi 2x2m, kam sa zmestí všetko, čo je potrebné pre chod záhrady.

Pri záhrade s malými rozmermi je dôležitá efektívnosť. Sme síce zvyknutí na klasické hriadky, no ak chceme v záhrade zachovať vzdušnosť, tu si ich nemôžeme dovoliť. Preto sme zvolili vertikálny systém hriadok za pomoci dobre známych paliet. Pri vhodne zvolenej kombinácii môžeme mať pravidelný prísun šalátov, mrkvy, kalerábu, hrachu, repy, petržlenu, cibule či jahôd, čučoriedok, prípadne oregana, bazalky a podobne. Keďže ide o vertikálne záhony, dôležitá je vlhkosť a výživná pôda, a tie musíme zabezpečovať o čosi častejšie ako pri klasických záhonoch. Výsledok však stojí za to.

Ako možno vidieť na obrázku, záhony spolu s popínavými ovocnými kríkmi, ako napríklad maliny, černice či hrozno, sú situované pozdĺž plota. K nemu sa výborne hodia kríky, ako napríklad egreš či ríbezľa, pretože zaberajú naozaj len minimum priestoru.

Dôležitou súčasťou záhrady je kompostér. Hoci nevonia vábne, je zárukou toho, že vo vašej záhrade bude vždy dostatok živín. Aby nebol veľmi na očiach, situovali sme ho medzi vertikálne záhony a popínavé ovocie za ovocnými stromami.

V dnešnej dobe máme veľmi veľa druhov ovocných stromov. Pre tento typ záhrady sme sa rozhodli zvoliť zakrpatené odrody hrušiek, jabĺk, čerešní a sliviek, a to najmä pre ich postupnosť pri dozrievaní – prvé rodia čerešne, potom slivky a nakoniec hrušky a jablká.

Pod stromami je po celej ploche záhrady nasadený jedlý trávnik. Jedlý preto, pretože väčšinu rastliniek v ňom možno jesť a je plná minerálov a vitamínov. Na internete je niekoľko návodov, ako si takýto trávnik vysadiť, či už kúpiť zmes semien, alebo dať trpezlivosti a prírode voľnú ruku v tom, čo vám tam vietor naveje. Pozor však na to, že všetko je jedlé, niečo z toho iba raz. Rovnako ako pri všetkom ostatnom, aj v rámci rastlín je potrebné neustále vzdelávanie.

Dôležitým elementom každej záhrady je voda. Okrem zalievania je potrebné zvlhčovať i vzduch, preto sme mysleli i na jazierko/bazén. Prírodné kúpacie jazierko na ploche s týmito rozmermi reálne nevidíme, no v dnešnej dobe sa začínajú vyrábať bazény, ktoré sú k prírode ohľaduplnejšie. Ak teda rodinka nechce byť bez bazéna, rozhodne by sme volili tento variant.

Každá záhrada by okrem iného mala poskytovať domov živočíchom – hmyzu, vtákom, krtkom. Hmyz zohráva dôležitú úlohu pri opeľovaní, preto je fajn myslieť na hmyzí hotel, lastovičky vás zasa zbavujú komárov a krtkovia zúrodňujú pôdu, hoci ich predstava o peknej záhrade sa mnohokrát nezlučuje s tou našou. Ak sa chceme týchto problémov vyvarovať, najúčinnejším spôsobom je zaobstarať si na záhradu psíka. Dupot psích labiek po záhrade krtkov otravuje, a tak sa radšej sťahujú k susedom.
Miesto pre psiu búdu sme našli vzadu v rohu.

Ak patríte k ľuďom, ktorí tak ako my, zbožňujú domáce vajíčka, potom popremýšľajte nad sliepkami a kurníkom na kolieskach. Viac už nebudete potrebovať kosačku, navyše kurník si budete môcť posúvať, kam budete potrebovať. A keď z času na čas vypustíte sliepky, postarajú sa vám o zvyšok bujného trávnika. Odmenou vám budú úžasne žlté vajíčka na raňajky.

Na záver upriamime vašu pozornosť na závlahu. Je tu možnosť natiahnuť hadicu a otočiť kohútikom s mestskou vodou. Je to síce najjednoduchší, no zároveň finančne najnáročnejší spôsob. Druhým spôsobom je vlastná studňa. Ide o jednorazovú väčšiu investíciu, ktorá sa vám v priebehu niekoľkých rokov vráti. Môžete tiež zbierať dažďovú vodu – napojiť demižóny na odkvapy a prosiť matku prírodu, aby vás v pravidelných intervaloch zásobovala dažďom. Najideálnejšou je asi kombinácia týchto troch
možností. Závisí to však od individuálneho zváženia.

Dnes sme vám ponúkli len ukážku, no možností, ako si vytvoriť „TO SVOJE MIESTO“, je skutočne veľa. Ak to chcete skúsiť, no chýba vám odvaha, či inšpirácia začať, projekt TAJOMNÁ ZÁHRADA nášho združenia OZ Trikvetra je pre vás ako stvorený.

Veľa úspechov s vašou záhradkou prajú Simona Šimková a Mária Šimeková z OZ Trikvetra, ako i Silvia Budayová, jazyková
korektorka 

foto: pexels a OZ Trikvetra


Pridaj komentár